Wes Craven, tvorca kultových hororových sérií Vreskot a Nočná mora v Elm Street, prichádza do kín s thrillerom Nočný let. Jedná sa o oveľa subtilnejší žáner, než na aký sme u neho boli doposiaľ zvyknutí, ale napätia a strachu neubudlo. Skôr naopak. Lisa Reisert (Rachel McAdams) strašne nerada lieta, ale hrôza, ktorá ju zmocní v priebehu nočného letu do Miami, nemá so strachom z lietania nič spoločné. Vo chvíli, keď sa lietadlo vzlietne, prezradí Lise na prvý pohľad sympatický spolucestujúci Jackson (Cillian Murphy) pravý dôvod svojho pobytu na palube: Pripravil plán na zavraždenie mocného biznismana a Lisa má byť jeho kľúčom k úspechu. Ak odmietne spolupracovať, jej otca zastrelí nájomný vrah, ktorý čaká na Jacksonov telefonát. Uväznená v obrovskom lietadle a 10 000 metrov nad zemou nemá lisa kam utiecť a koho volať o pomoc. Miami sa blíži a Lise zúfalo ubieha čas k nájdeniu riešenia, ktorým spacifikuje zločinca na vedlajšom sedadle a zabráni tak vražde... "Bolo príjemné opustiť obľúbený žáner a vyskúšať si niečo celkom nové. Nie je tu žiadny maniak, ktorý by naháňal ľudí s mäsiarskym nožom v ruke a nikto tu nenosí strašidelné masky teda okrem človeka, ktorého maska pozorného spolucestujúceho je veľmi civilná a o to možno nebezpečnejšia a reálnejšia. Nikdy nemôžete vedieť, kto si ku vám prisadne," hovorí režisér Craven. Keď sa scenár o klaustrofóbnej hre mačka s myšou úspešného televízneho scenáristu Carla Ellswortha dostal Cravenovi do rúk, bola z toho vraj láska na prvý pohľad. "V porovnaní s tým, ako ho Wes obohatil, v priebehu príprav na natáčanie a potom priamo na pľaci, to bol ale nepodarok. Wes je skutočný majster hrôzy," sebakriticky hodnotí Ellsworth. Kľúčových úloh únoscu a jeho obete sa skvele zhostili charizmatický Cillian Murphy (Batman začína, Návrat do Cold Mountain), ktorý presvedčivo zvládol obidve polohy a vychádzajúca hviezdička Rachel McAdams (Mean Girls), ako sebavedomá Lisa, ktorá sa odmieta nechať zmanipulovať do úlohy bezbrannej rukojemníčky. Zo zeme obidvoch istí skúsený Brian Cox (X-Men 2, Bournov mýtus) v úlohe ohrozeného Lisinho otca. (oficiálny text distribútora)

castor

Herecké naděje Rachel McAdams a Cillian Murphy rozehrávají pod taktovkou tvůrce legendárních sérií Noční můra v Elm Street a Vřískot nadprůměrný thriller, kde jsou karty obstojně rozdány, ale jak už to tak bývá, stejně jako na mobilu v tu nejméně vhodnou dobu dojde baterie, tak i v tomto případě vše sklouzne a doklopýtá k nijak oslnivému rozuzlení, které připomene „vřískotovou“ hru na schovávanou. Ale zpět na začátek. Pokud ONA neudělá to, co ON chce, její tatík zemře. Přitom její kroky ovlivní život důležitého politika. Na palubě letadla má pramalé možnosti a minimální útočiště, nicméně na dusné dialogy a úderné jednání jí i jeho (Murphy solidně děsí) prostor je. Po opuštění letadla bohužel napětí klesá a dostává se k nám docela jiný film. Přesto i když krátké, tak účinné. ()

Fr

Všechno v tomto filmu je velmi jednoduché. Něžná polovička ústřední dvojice nás za pomocí více či méně zábavné konverzace nechá nahlédnout do svého života a čekáme, až se zavřou dveře letadla a letuška nám popřeje šťastný let. A pak se proti sobě postaví ženské citové dilema a věcná mužská logika...... Škoda že víc logiky a nápadů nepobral scénárista. Snímek je totiž natočen celkem slušně, ale kdyby tam nebyly ty keci, tak by ta část ,,kde se něco děje“ zabrala cca 30 minut. Pravdou je, že napínavá chvilka má něco do sebe, ale je to hodně (moc!!) cítit laciným béčkem. Dávám 3, ale jednou vidět stačilo. ()

Kaka

Na minimu prostoru maximum muziky. Tvůrcům se podařilo z brakového scénáře udělat solidní atmosferickou zápletku, kde dominuje vynikající záporák Murphy, který pobral charizmatu až to hezké není a Rachel McAdams se svým rozkošným kukučem sem zapadne rovněž výborně. Dokud se motáme ve stísněných prostorech letadla, kde herci kouzlí v rychlých dialozích a psychologické bitvě, je to ok. Jakmile se to blíží ke konci a z letadla se vystoupí, začne klišé na klišé a kvalita jde dolů. Je to na i tak na slušné úrovni. ()

Anderton

Wes Craven je taká režisérska legenda, že sme radi za každý film, ktorý ešte v svojom veku natočí. Na druhej strane ale vždy máme vyššie očakávania aj od na prvý pohľad tuctových námetov v jeho podaní, že sa nevyhneme sklamaniu. Nočný let je iba priemerná tuctová, celkom napínavá jednohubka, ktorá rýchlo vyšumí a vracať sa opakovane k nej budú iba hard core fanúšičky Cilliana Murphyho. ()

Psema

Wes Craven asi zjistil, že v hororu je celkem provařenej, tak se pokusil přesunout do jiného, i když ne moc vzdáleného žánru. A to do thrilleru. Zřejmě moc lidí nepřekvapí, že se mu tento přechod podařil celkem bez problémů, jelikož Craven používá prakticky stejné finty jako v hororech, akorát, že zde vypadají hodně svěže. Jednoduchý příběh, kterým se noční let vyznačuje, rozhodně není na škodu, jelikož díky krátké délce film uhání velmi rychle a plynule dopředu. Co se musí Cravenovi uznat je to, že naprosto parádně dokáže přejít z jakéhosi romantického úvodu do atmosférické prostřední části, jež se odehrává na palubě letadla. Zde právě rozvíjí svůj atmosférický um, který diváka nutí neustále sledovat obraz. V závěru se sice opět nechává strhnout do klasického vřískotového stylu, kdy bad guy, který byl celou dobu nad věcí padá jak idiot přes židle a tropí jednu chybu za druhou. Hlavním důvodem úspěchu, kromě režie je rozhodně herecké obsazení. Cillian Murphy mě zatím nezklamal nikdy a i tentokrát je naprosto úžasný. Dokáže předvést jak svou milou tvář, tak tu psychopatickou. On je prostě pro role psychopatů jako stvořený (vzpomeňme na Batman begins). K tomu Rachel McAdams je pěkná a herecky za Cillianem nijak nezaostává. A jelikož Wes je ve svém oboru třída, dokáže v každém záběru ze svých dvou hlavních herců ždímat naprosto vše. Hudba dotvářející film je rovněž poměrně vydařená a snímku přidává na atmosféře ještě víc. Noční let je hodně podařeným thrillerem, který rozhodně nenudí a zaručeně pobaví i na několikáté shlédnutí. ()

• Jedným z alternatívnych názvov snímky je aj názov Night Flight. (MikaelSVK)
  • Jackson Rippner (Cillian Murphy) nosí hodinky značky Breitling Chronomat Longitude. (dyfur)