V domově důchodců zemře na otravu plynem jedna z chovanek, kdysi bohatá žena. Vyšetřující dvojice kriminalistů se seznamuje s různými motivy a podle toho usuzuje na sebevraždu, nešťastnou náhodou nebo dokonce na zločin. Zemřelá měla totiž dosti šperků. Vyšetřování zkomplikuje ztráta svatováclavských dukátů z pokoje zemřelé. Vyšetřování se v závěru změní v působivou obžalobu mladé generace... V inscenaci režiséra J. Dudka z roku 1968 hlavní roli ztvárnil E. Cupák. (oficiálny text distribútora)

Gavin87

Zapomenutý klenot československé televize mající mimo jiné i morální a výchovné poslání - ona působivá obžaloba mladé generace. Až nepříjemně a slizce akurátní ředitel je hereckým koncertem Jiřího Dohnala. Výborná Marie Rosůlková a velice přesvědčivá a distingovaná Marie Brožová. Skvělá televizní inscenace! ()

Hennes

Bohužel je tato detektivka s výbornou atmosférou ovlivněna dobou a oslovení typu byla to distinguovaná dáma a soudružka, rve uši. Jinak potemnělá atmosféra starých sídel z detektivek A. Christie je tady nahrazena seniorským ústavem. Na tehdejší naše poměry a možnosti se to povedlo. Ono své kouzlo tomu dodají černobílé provedení a výborní herci. Několik variant případu je dalším plusem a děj se nežene na jedné linii od vraždy po vyšetření. Za mě povedený kousek. ()

Marthos

Klasické dílo svého žánru odehrávající se na sklonku šedesátých let vyniká pozoruhodnou psychologií postav, nápaditostí a spádem děje, i tématem, které pojednává. Zachycuje zdařile i složitost a nesnadnost života opuštěných starých lidí, odsunutých většinou zaneprázdněnými příbuznými na vedlejší kolej. Kvalitu tohoto skromného televizního díla zvyšuje i jeho záměrně otevřený konec. Herecké výkony v duchu proslulé britské racionality a sebeovládání charakterizují oba představitele hlavních mužských rolí - Eduarda Cupáka a překvapivě také Jaroslava Moučku. Upozornil bych i na fascinující herecký výkon Marie Rosůlkové, která i dnes poprávu patří mezi klíčové postavy českého divadla a filmu. I po téměř padesáti letech, které od vzniku této inscenace již uplynuly, prokazuje tato jakoby obyčejná a spíše komorní detektivka svou životaschopnost a přesvědčivě naznačuje neoddiskutovatelné přednosti klasického žánru před současnými thrillery a akčními filmy všeho druhu. ()

snaked

Výborná detektivka s Cupákem a Moučkou jako dvojicí vyšetřovatelů. Skvělé herecké výkony, vyzdvihnu třeba Marii Rosůlkovou. Nezvyklé prostředí a dobrá atmosféra. ()