Pohádka na motivy klasické předlohy Boženy Němcové již dnes patří do zlatého fondu České televize a od premiéry na Štědrý večer 1983 zažila desítku uvedení na obrazovku. Vesnická dívka Běla se zamiluje do hlasu, který slýchává o polednách. Ten patří hadovi, do něhož je zaklet princ, který se jen jednou ročně může proměnit do lidské podoby. V den princových narozenin Běla v dobrém úmyslu spálí hadí kůži a princ zmizí. Potom ji čeká strastiplná cesta k záchraně milého. Do hlavních rolí Běly a zakletého prince obsadila režisérka Vlasta Janečková Janu Paulovou a Petra Štěpánka. (Česká televize)

kocik1

Jana Paulová coby dívka Běla promrhá jediný den v roce, kdy je její had člověkem, fintěním se do lepších šatů, ale nakonec stejně zůstane jen (jako ten křeček) v noční košili. Před tchyní už to zřejmě tolik nevadí.:-) Královna matka zase zřejmě křižuje celé dny a noci v kočáře krajem a číhá, kde její zakletý synek potká nějakou frajárku, jak jinak by se hnedle, jak kluk zmizí, mohla zjevit v Bělině světničce? Trochu (pod)průměrná televizní pohádka, jejímž největším negativem je přílišná patetičnost a absence humoru a pozitivem třeba to, že Běla se při fyzické práci zcela reálně potí:-)) A jen tak mimochodem, já bych třeba na Bělině místě rozhodně namísto melancholického zasmušilého prince zvolila veselého kováře, ale proti gustu žádný dišputát. ()

WANDRWALL

Je to sice pohádka, ale ne pro děti. Dívka se zamiluje do příjemného hlasu (!); to přece není láska, ale jen touha po ní, kterou pro ni představuje jí příjemný hlas. Že jde o dívku prostou, to na věci nic nemění. Hlas patří hadovi. Odkdy hadimluví? Had je prý zkaletý princ. Co kdyby nebyl? A zatím neexistujídůkazy, že by se něco takového dělo i reálně - ať už v dávné minulosti, či méně dávné, či nedávné!!!***(8.10.2010) ()

ABLABLABLA

Jakože jo, hezká stará česká pohádka, ale prostě jedna z těch béčkových, co se určitě teď vysílá jedině v neděli po obědě na ČT1. Herecké výkony hrozné i od těch lepších jako Štěpánek nebo Paulová. Jediný, čí herecký výkon se mi líbil byla Březinová:) Spousta nesmyslů, co by se ani do pohádek neměly dávat jakože, sotva ten princ zmizel, protože blbka spálila jeho ponožku (no tak jo prý "hadí kůži"), tak se tam zjevila matka královna a všecko ví a všecko zná, protože je asi vědma ne? Nebo když Běla má nají zlaté zrní, tak si vezme šutr a tím šutrem prostě vlastní silou na jednu ránu rozpůlí jiné šutry - asi je Samson bo co. "Hospodáři, řekni něco." - "Eeeee, na to se raději napijeme." aneb jo chlastejme pořád, dobré ponaučení z pohádky:D No a andulka jako zlatý pták mě fakt dostala snad ještě víc než ponožka jako had. ()

MartinDrhlik

Je mi trošku líto, že tuto pohádku se sympatickým Petrem Štěpánkem ohodnotím pouze jedním párem hvězdiček. Abych ohodnotil o stupínek víc, musel bych mít pocit, že bych ještě někdy měl potřebu si ji pustit. Jednou ale stačilo. Žádná originalita, žádná scénka nebo dialog, který si po skončení pohádky zapamatuju. Je to jen taková pohádka pro pohádku. ()

otík

Celkem depresivní a hlavně naprosto nevtipná pohádka o dívce, která se zamiluje do hlasu, který slyšívá o poledni ve skalách za obcí. Jenže ouha - hlas patří zakletému princi a princ má podobu hada. No zbytek už je jasný - prince je třeba vysvobodit z kletby a to jedině láskou. Mladá dívka Běla se tedy vydává za zlou královnou, aby prince vysvobodila. Zajímavostí je, že pohádka je točena v exteriérech, a to s nádechem lidových krojů a tradic. Ani slivovice nechybí. Bohužel této pohádce ale bude chybět kladnější ohodnocení.Hudbu dělal tradiční autor hudby televizních pohádek Vadim Petrov. ()

• Natáčelo se ve skanzenu Strážnice a na zámcích v Miloticích, Lednici a Buchlovicích. (ABLABLABLA)