Deti zo Síria

• Česko Děti ze Síria (viac)
všetky plagáty
Rodinný / Sci-Fi / Mysteriózny
Nový Zéland, 1984, 2 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Čtrnáctiletá Gretchen se zajímá o astronomii a mechaniku, a proto není divu, že její pozornosti neunikne zvláštní měděná korouhvička umístěná na střeše strýčkovy farmy. Společně s kamarády Ronnym a Bevisem přijdou na to, že korouhvička je klíčem k tajemství, které k nám přišlo před mnoha tisíci let ze vzdálené hvězdy Sirius. (mibara)

majo25

Seriál si z detstva nepamätám, preto môžem k nemu pristupovať objektívne, bez nostalgického skreslenia. Seriál stavia predovšetkým na tradične výbornej práci novozélanských či austrálskych filmárov rodinného formátu, ktorí to jednoducho s deťmi a hlavne pre deti a mládež vedeli a v mnohom si z nich európska kinematografia mohla brať príklad. Takéto seriály sa u nás netočili a preto boli a stále sú pre našinca veľmi zaujímavé. Dobrodružnosť, záhady, priateľstvo a poznanie sú univerzálne parametre a tento seriál v nich nič nemení. Televízne spracovanie je síce jednoduché a limitované, či už finančne, alebo prostredím, ale doháňa to už v spomínaných iných veciach a tiež sympatickosťou postáv. Záhada sa odhaľuje na rodinný žáner a takto krátky seriál až nečane pomaly. Aj keď v porovnaní s iným novozélandským seriálom - Pod horou - nemá až takú atmosféru a mysterióznosť. Je to viac sci-fi doplnené o mytologický prvok domorodých Maorov. Len škoda akéhosi záverečného nedotiahnutia alebo plného nenaplnenia počiatočného potenciálu. ()

wray

Ako uz spominaju mnohi podo mnou - tento serial je proste klasika (teda ak ste boli dieta v 80/90tych rokoch ked to vysielali v nasej televizii) Viem ze ked som bol maly tak to bol jeden z naj scifi serialov a az do dnes si pamatam niektore detaily. S vynalezom internetu som tento serial nedavno objavil na Youtube, a znova si ho pozrel a musim povedat ze - stale je to pozeratelne! Dokonca - povedal by som ze par veci je tam velmi dobrych aj na dnesne pomery. Samozrejme najvacsie plus je ten napinavy pribeh napisany pre detskeho divaka - hlavne postavy su deti, odhaluju tajomstvo bez pomoci dospelych, a detsky divak ma potom super pocit ze aj on ma sancu podobne tajomstva odhalovat :) Je to pomerne stara zalezitost ('84) ale aj tak to vyuziva efekt "koniec epizody v najnapinavejsom - pokracovanie o tyzden" co je tiez vyborny sposob ako si udrzat divaka. Ako dalsie velke plus hodnotim uvodnu znelku - je to sice len taka synth pop skladbicka ale - je to jedna z tych zneliek co sa da zapamatat. (Celkovo mam pocit ze serialy z 80tych rokov mali o dost vyraznejsie znelky ako dnesna produkcia). No a napokon - hlavna detska postava - Sarah Dunn je herecky velmi dobra! Trosku sa aj divim preco su deti siria jej jedinym serialom. Ked to zhrniem - ak ste serial ako mali nevideli, tak mozno 2/3 hviezdy - doporucujem pozriet ako scifi klasiku. Ak vam vsak deti siria cosi vravia a spominate si na to z detstva - rozhodne plny pocet a oplati sa pozriet znova (je to len 6 epizod po 20 minut). A nemyslim ze prehanam ()

Petike

Toto že je novozélandský televízny počin z roku 1984 ?! Na televíznu produkciu to má až zničujúco dobrú, tajomno-strašidelnú atmosféru. Sám som tomu nemohol uveriť, keď som bol v 90. rokoch dieťaťom, ale je to skrátka tak. Ešte aj dnes mi viaceré scény naháňajú strach, lebo seriál nie je postavený na ľakačkách, ale na strašidelných náznakoch a na premyslenom a postupnom budovaní zápletky. Toto je v podstate deťom prístupný sci-fi horor, s prekvapujúco solídnym (hoci v niektorých bodoch trošku klišéovitým) scenárom. ()

Rattus Rattus

Další z oblíbených seriálů mého dětství, cca před dvěma lety jsem ho zhlédl v originálním znění, ale až nyní jsem ho sehnal v původním českém dabingu. Další z adeptů na reprízu, snad si pro něj některá z televizí najde místo ve vysílacícm schématu. Hodnocení - průměrné herecké výkony, scénář, dialogy, výprava, hudba, bohužel i kvalita původního českého dabingu není zázračná, triky odpovídající seriálu osmdesátých let. P.S.: Vzpomenete si ještě na Koloba? Proto pro připomenutí: http://www.youtube.com/watch?v=CeDXLp9O3yE a např. http://www.youtube.com/watch?v=P_V7ztvi1Gg ()

blazir1

Jeden z mála pozitivních dopadů paměti naprd: pamatujete si 2-3 detaily(a ještě blbě) a koukáte na to znova jako na nový seriál :) Jasně, triky jsou jednodušší, výkony mírně prkenné, dabing ("dobrý den místo dobré ráno") mohl být lepší....ale jako děti jsme tyhle hnidopichárny nevnímaly a napínavý a strašidelný seriál si prostě užívaly. Pro mě - jasně i díky nostalgii - ****. P.S.1 mate mě letopočet výroby, MCMLXXIV mi vychází jako 1974, protinožci tvrdí že 1984. :) P.S.2 CSFD hlásí rok výroby 1984-2021, že by nejdéle točený seriál všech dob? :) ()