Zathura: Vesmírne dobrodružstvo

• Česko Zathura: Vesmírné dobrodružství (viac)

Vždy, keď ich otec (Tim Robbins) odíde do práce, začnú si šesťročný Danny (Jonah Bobo) a desaťročný Walter (Josh Hutcherson) liezť na nervy. Raz sa však behom obvyklého hašterenia Danny ocitne zamknutý v temnej pivnici, kde objaví starú stolovú hru menom Zathura. Už od prvého ťahu je však jasné, že Zathura nie je len tak obyčajná hra - Dannyho figúrka sa pohybuje sama od seba a akonáhle vstúpi  na políčko meteorický roj, dom začne byť bombardovaný skutočnými meteoritmi. Skrz dieru v streche si obaja bratia uvedomia, že sa ocitli v ďalekom temnom vesmíre. A nie sú samy. Tak začína ich úžasné dobrodružstvo, behom ktorého si Danny s Walterem uvedomia, že pokiaľ sa im nepodarí dokončiť hru, zostanú vo vesmíre navždy. Každý ďalší ťah je zárukou nového vzrušujúceho dobrodružstva – bratia nechtiac uložia svoju sestru do hlbokého kryonického  spánku, utekajú pred pokazeným dvojmetrovým robotom, zachránia vesmírneho stroskotanca a stretnú sa s hroznými mäsožravými jaštermi. Spolu s osirelým astronautom sa musia pokúsiť prekonať všetky nástrahy a úspešne sa prebojovať až na koniec tajomnej hry, aby sa mohli vrátiť domov. Všetky pokusy však môžu vyjsť nazmar, pokiaľ sa im nepodarí zvíťaziť nad najväčším nebezpečenstvom zo všetkých - silnou gravitačnou silou, ktorá ich vťahuje do prázdnoty temnej planéty Zathura. (TV Markíza)

Spinosaurus

Po deseti letech a zhlédnutí v angličtině musím jít dolů na milosrdné 2 hvězdy. Co je příčinou? David Koepp je brán jako jeden z nejlepších hollywoodských scénáristů, ale tady se skutečně nevyznamenal. Naprosto příšerně napsané, zrežírované i zahrané situace a reakce na ně. Dům pod palbou meteoritů, ocitnutí se ve vesmíru, setkání s robotem. Na všechny tyto události reagují děti naprosto podivně, nevěrohodně a hloupě. Místo emocí jako je strach či panika sledujeme sérii podivných rozhodnutí nebo hádek. Ale co je opravdu nejhorší, jsou ty hrůzostrašné dialogy. Už dlouho jsem nezažil takové peklo: "Nebudu si s tebou hrát, protože už je mi 10 a mám holku..." Vyobrazení střetu generací mezi otcem, dospělou dcerou, dospívajícím synem a malým klukem je tu zobrazováno těmi neprimitivnějšími dialogy a dalšími filmovými nástroji. Opravdu za tím stojí David Koepp? Kristen Stewart je asi jediná obstojná herečka na place, ale i ona časem sklouzne k přehrávání, protože musí citovat neuvěřitelné věty. Dvě hvězdičky dávám pouze za vizuální stránku a pointu s astronautem. PS: Rozdíl mezi Jumanji a Zathura, jakožto rozdíl mezi jejich kvalitou, je zřejmý. Zatímco Jumanji je film pro celou rodinu, tady se cílí pouze na děti. ()

NinadeL

Jumanji se mi vždycky líbilo, ale na Zathuru jsem slyšela jen velmi rezervované reakce. A skutečně nevidím důvod si tohle dobrodružství nedopřát. Původní knížky Chrise Van Allsburga jsou kratičké, mají jen 32 stran a jsou to takové ty textíky, kterými nejlépe zahltíte pozornost předškoláka. Proto je skvělé sledovat, jak z tak řídkého materiálu filmaři dokáží vytvořit tak dobré celovečerní filmy. Pravda, původní Jumanji je i dobrý rodinný film, Zathura je čistě dětská, ale zároveň velmi autentická v psychologii vztahu dvou bratrů. Ty nápady ve vesmíru jsou skvělé, reakce dětí dokonalé a kupodivu do celku výborně zapadla i Kristen Stewart (jako trapná starší ségra). Jon Favreau dětem rozumí a proto mu tak skvěle dneska šlape Marvel. ()

RAiken

Jednoduchý a nevýrazný filmeček na jedno ušmourané odpoledne, který vás rozhodně neurazí, ale taky vůbec ničím nepřekvapí. Dětští herci byli však velice příjemní a hraní jim šlo pěkně od ručičky. Nejlépe s filmem naložíte, když ho pustíte dětem, ty se od něj neodlepí a vy budete mít spoustu času dělat něco jinýho, protože od závěrečné třetiny filmu byste se začali už neskutečně nudit... ()

Slarque

Srovnání s Jumanji bych se stejně nevyhnul, takže jím rovnou začnu. Jumanji fungovalo jako ukázka možností digitálních trikových technologií obohacená o účast Robina Williamse. Zathura vsadila na vizuální retrostyl a podle všeho to k tomuhle typu předlohy sedí lépe. Minimální herecké obsazení (celkem pět lidí), vesmír s vlastními fyzikálními zákony... ve výsledku je to celkem slušný rodinný film, u kterého by se neměli nudit ani dospělí diváci. ()

becki_tu

Slabší klon legendárního Jumanji, který má solidní efekty a sympatické herecké obsazení, ale dospělejší by jistě uvítali smysluplnější scénář, který by nebyl pouhým slepencem scén hraných převážně na efekt a bez jakékoliv hlubší myšlenky. Škoda, že se tvůrci neinspirovali například u pixarovských filmů. ()

• Podle knih Chrise Van Allsburga už vznikl kromě Jumanji také Polární expres (r. Robert Zemeckis, 2004). (imro)
  • Danny (Jonah Bobo) a Walter (Josh Hutcherson) vstoupí do gravitačního pole planety Tsouris-3. V jazyce jidiš znamená slovo "tsouris" problém, úzkost, potíže apod. (Cheeker)
  • Snímek měl nejdříve režírovat Ken Ralston, který pracoval například jako hlavní šéf speciálních efektů v Jumanji, ale také na původních Hvězdných válkách či trilogii Návrat do budoucnosti. (imro)

Další kniha na stříbrná plátna

Další kniha na stříbrná plátna

01.03.2006

Adaptace knižních děl, čím dál více plnící kinosály, se poslední dobou stávají nejvýdělečnějším druhem filmu, proto se není čemu divit, když veliké společnosti skupují filmová práva od knižních… (viac)