Co si asi tři kocouři počnou s obrovským dědictvím? Nespočet potrhlých odpovědí na tuto otázku nabízí americký animovaný seriál vytvořený věhlasným Dougem TenNapelem. Pan Blik, Gordon a Vaflík jsou tři kocouři, kterým do klína spadlo nedozírné bohatství, když se stali výhradními dědici po jejich zesnulé paničce. Takže nyní mají k dispozici obří sídlo, nadupaný auťák, vlastního sluhu Hovise a především neomezené prostředky na uskutečnění svých vrtochů a tužeb. Jenže vzhledem k jejich odlišným povahám se jejich cíle nejen často míjí, ale i vzájemně kolidují. Pan Blik je posedlý mocí a vidí se jako střed jakékoli společnosti, potažmo celého světa. Gordon věrný své horalské krvi (byť se ve skutečnosti narodil stejně jako jeho bratři pod kanapem v sídle paní Kramflekové) chce dostát svému gerojskému poslání a udělat dojem na holku Kimberly od sousedů. A myšlenky moulovatého Vaflíka se tak akorát soustředí na okamžité podněty, rozverné taškařice a jeho mazlíčky čolky. Eskapády této trojice ve světě moderní společnosti a jejích společenských rolí i upjaté hierarchie je zavedou do netušeně vyšinutých situací, ale také do vesmíru či k zemskému jádru.

Kočkoškrab pod záštitou animačního studia americké televizní stanice Nickelodeon vytvořil věhlasný animátor a autor komiksů i videoher Doug TenNapel. Ten se v polovině devadesátých let stal tvůrčí hvězdou popkultury, když coby autor, scenárista a animátor přivedl na svět videoherní legendy Earthworm Jim a Neverhood. Žížalák Jim se navíc na základě masivního úspěchu her stal také hrdinou stejnojmenného televizního seriálu. Kočkoškrab byl TenNapelův druhý autorský televizní projekt a nese charakteristické rysy jeho stylu, v čele s bláznivým slapstickovým humorem, který podobně jako klasické animované burlesky Chucka Jonese staví na nespoutanosti realitou a spojení gagů s osobitostmi jednotlivých postav. Hudbu k seriálu skládal dlouholetý TenNapelův spolupracovník, písničkář a rocker Terry Scott Taylor. (Česká televize)

Potjoc

První dojmy toho seriálu byly to že při té kresbě jsem se bál, že se tam objeví takové drsné scény jako je stáhnutí z kůže a pod. Nakonec je seriál jenom taková umírněná groteska. Některé díly byly trošku dobré - ty, co měly údernou pointu a byly ze života (třeba, jak musejí pracovat, aby měli kde bydlet), jiné zase byly taková klasická pohádka (jak zachránili nějakou postavu a to byl konec), což mě nebavilo a je to ohrané. ()

adamulefa

Hmmm... mačky a dedičstvo? Kde som tento motív už asi tak videl? No na tom až tak nezáleží, pretože tu máme dočinenia s vtipným animovaným seriálom ideálnym na skrátenie dlhých chvíľ. Ja som si ho osobne veľmi užil, aj keď kvalita epizód miestami kolíše medzi priemerom až genialitou. A keď sme už pri tých epizódach je celkom škoda, že ich bolo vyrobených iba 20. Toto je dôvod prečo je Catscratch/Katzekratz tak málo známy. Mne sa do pamäte vrylo hlavne nezabudnuteľné intro so spievajúcimi mlokmi začo u mňa boli okamžite bonusové body. Celkový dojem je pozitívny začo môže aj hromada slapstick humoru a vskutku pohodová i keď ničím nie výnimočná animácia. Obľúbené postavy: Gordon a sluha Hovis ()