Komediální příběh o dvou znesvářených rodinách: před válkou kráva rodiny Kargulů vstoupila na louku Pawlaků, což způsobilo, že vzplanuly dvě stodoly a začala téct krev. Jaśko Pawlak musel utéct před trestem pořezání kosou do Ameriky. Po válce se, již jako John, vrací do Polska a vidí, že situace je neobvyklá: obě rodiny žijí ve shodě a harmonii. Tak tomu ale nebylo od začátku - život přinutil rodiny, přesídlené po válce na nově získaná polská území, k ukončení dávného sporu a láska dvou z nich je spojila rodinnými pouty. Tento film si v době svého vzniku získal přízeň kritiky i diváků, což přimělo režiséra k natočení dalších dvou pokračování. Ta však již mimořádný úspěch první části nezopakovala. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

„Začínáte nový život rabováním? – Taková je demokracie.“ Skončila druhá válka světová, pokračuje nová válka sousedská... Aneb zatímco válka (světová) lidi sblížila obrovským trápením, teprve mír poskytl pevné zázemí pro rozpoutání těch malých mezilidských válek. Vtipná Chęcińského komedie se s obrovským nadhledem vrací do doby poválečného Polska v zemědělském prostředí a ačkoliv občas připomíná spíše slepenec různých příhod, díky spoustě vtipných hlášek a groteskních situací během kratší stopáže vůbec nenudí. Odlehčený pohled na dobu před začátkem dalšího nesnadného politického dění napoví, že nemohla vzniknout jindy než v uvolněných 60. letech. Umělecké novovlnění oné dekády zde sympaticky čouhá i z hereckých výkonů, které mi vzdáleně asociovali neherce z Formanových filmů. *** „Máme demokracii a ty mě chceš za otroka?“ [75%] ()

darwin

Geniální klasická polská komedie zasazena do roku 1948. Dvě znesvářené rodiny z východního Polska (za Bugem) jsou po válce přesídleny na "získaná území" - západní dolnoslezskou zemi opuštěnou Němci. Krom výborných komediálních situací film také ukazuje dobové reálie. Vylidněné, před válkou čistě etnicky německé město; opuštěnou vojenskou techniku nebo komunistické referendum. Krom toho se ve filmu mihne celá řada symbolických postaviček - místní německý kněz, slezský Polák Wieczorek a další. Plno legendárních hlášek pochází právě z tohoto filmu, jsou tím víc kouzelné, že postavy mluví polsky se svérázným východním přízvukem. ()

Bush13

Kultovní polská crazy komedie na neméně české téma "ať sousedovi chcípne koza" působí komorně, jak se odehrává kolem plotu, ale překvapí i pár ambicióznějšími scénami. ()

Cement73

Sami Swoi je skvelá komedia o vztahoch ludi presidlených po vojne na zeme nikoho. Nedorozumenia a problemy su velmi milo osadene do tych tazkych casov kde pri orani zeme treba bolo davat pozor na míny. Zápletka je samozrejme okolo vzťahu mladych z dvoch rozhnevaných rodín. Treba vidieť v originále v skvelom nárečí východného Polska. ()