Vítejte v městečku Royston Vasey, vstup jen na vlastní nebezpečí. Dnes již kultovní černohumorný seriál vychází ze série divadelních představení, oceněných prestižní cenou Perrier a šestidílné rozhlasové show On the Town with the League of Gentlemen. Pod názvem Liga gentlemanů se skrývá skupina britských komiků ve složení Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Mark Gatiss a Jeremy Dyson, kteří píší a s výjimkou posledně jmenovaného také hrají všechny postavy. V letech 1999–2002 vznikly celkem tři série a jeden vánoční speciál, přičemž všechny epizody diváka přivádí do fiktivního městečka Royston Vasey kdesi na severu Anglie, plného panoptikálních postav. Edward a Štuclinka, vedoucí místní obchod pouze pro místní (a co dělají s cizinci raději ani nechtějte vědět). Řezník Hillary, připravující svým speciálním zákazníkům speciální zakázky, které určitě nemají nic společného s tím, že se v okolí neustále ztrácejí lidé. Frustrovaná zaměstnankyně pracovního úřadu Pauline, která pravděpodobně ještě nikdy nikomu práci nesehnala. Snaživý veterinář pan Činaný s darem posílat na věčnost každé zvíře, které se pokusí ošetřit. Transsexuální řidič taxíku Barbara s hlasem námořníka a chlupatýma nohama, kterému není nikdy vidět do tváře. Hospodští kumpáni Brian, Geoff a Mike, kteří se navzájem nenávidí. A mnoho, mnoho dalších. Vítejte v Royston Vasey a vězte, že odsud už nikdy neodejdete. (Česká televize)

Splasher

Beware of Spoilers ! Or you will never come back. The LoG ( Spolek gentelmanů ) je dalším do sbírky britských humoristických pokladů. Je to totiž zlato. Ovšem pro změnu hodně černé zlato. The LoG si prošel klasickým vývojem: Škola > Místní divadlo/hospoda > Edinburghský Fringe Festival (zisk Perrier Award v roce 1997) > rádio (zisk Sony Award) > televize (zisk BAFTY v roce 2000) + Xmas special > live tour > film (2005) > konec (pauza). ___ Přestože nejsem fanda hororů a řada narážek mi tak určitě unikla, většinu vtipů není těžké pochopit. Čtveřice gentlemanů vytvořila a trojice zahrála opravdu velmi netradiční kreace (dost často kreatůry) a všechny nahromadila do odříznutého severského městečka Royston Vasey. A většinou tato trojice hraje velmi dobře. Už během prvního dílu jsem si stačil na všechny tři zvyknout. ___ Top performances: RS - neurotický Geoff, baloňák Samuel a undercover Ross; SP - "F word" Harvey, závislák Maurice, východní Pop; a nakonec můj nejoblíbenější MG - řezník Briss, BVS. Chinnery, smolař Les a hlavně "snílek" Mick McNamara. ___ The LoG ovlivnila i hodně dalších (nejen) skečových pořadů - asi nejvíce je inspirace vidět u Little Britain. Ještě by se slušelo nepřímo poděkovat niethustrovi za nepřímé doporučení. ___ Úspěšný Mark Gatiss stojí i za obnovením Dr. Who a Sherlocka. Dokonce aspiroval na nominaci do mojí Top 10, ale nakonec se potvrdily mé obavy, že jeho butcher je opravdu dodgy a on sám je (nejen drama) Queen . ___ Personal note: Find out what Homofobic and Innuendo means. ()

hwnd

K tomuto seriálu mě přivedly reference z Psychoville, na kterém jsem bezbřeze ujel v nedávné době. Už první minuty mě sestřelily z křesla a daly jasně najevo, že tohle bude pecka. Bohužel to ne úplně vydrželo. Palba britského humoru to je, ale často tomu něco chybí. Seriál je situován do jednoho zběsilého městečka. O nějakém ději se povětšinou nelze bavit, je to prostě série skečů z opakujících se lokalit a s postavami, které tedy bravurně hlavní herecké trio dává. Skeče jsou někdy boží, nekdy slabší a někde prostě za hranou. Stejně tak některé postavy prostě baví už svojí existencí a některé nestojí za moc. V komentářích se často zmiňuje slabá třetí série, to mohu potvrdit, za sebe bych doplnil, že mě seriál přestal bavit někde v průběhu série druhé, vánoční speciál mě taky úplně humorem neutloukl a série třetí byla spíš na kulisu než na pobavení. Škoda, ten potenciál ze začátku tam prostě byl. Ale stejně jako u Psychoville musím doporučit každému kdo rád britský/drsný/šílený humor. A minimálně polovinu času se takový divák prostě bude dobře bavit. ()

Eddard

Liga gentlemanů není ani tak název série, jako spíš partičky britských komiků, kteří ji natočili. Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Mark Gattis a Jeremy Dyson píšou a (kromě posledně zmíněného) odehrávají všechny postavy bizardního městečka Royston Vasey, situovaného někde na severu Anglie a důkladně separovaného od zbytku světa. Absurdní mnohdy hodně drastická komika, ženské role hrané muži... to všechno odkazuje k jedné jiné partičce britských komiků, kterou všichni dobře známe. A v nejlepších místech skutečně dosahují kvalit toho nejlepšího z Pythonů... nicméně takových míst není mnoho. Pokud máte rádi britský humor, určitě se po téhle BBC komediální show porozhlédněte, zaručuju vám, že minimálně několik svérázných obyvatel Royston Vasey si zamilujete (za všechny provozovatele Místního obychodu pro Místní lidi, Edwarda a Tubbs Tattysyrupovi). "What’s going on? What’s all this shouting, we’ll have no trouble here!" 80% , pro Místní samozřejmě 100% ()

gudaulin

Když koncem 60. let přišla šestice univerzitních intelektuálů s projektem Monty Python's Flying Circus, dokázali úplně převrátit představu o tom, jak má vypadat televizní humor a začali si cíleně tropit srandu z britského establishmentu, často i za pomoci vyloženě pokleslých prvků, jako byly sexuální narážky, nadávky a parodování na hranici trapnosti. Po téhle revoluci už bylo hodně těžké něčím překvapit, i když to v pravidelných intervalech zkoušeli mnozí. Ty pokusy více méně oceňuju, ale pravdou je, že až Liga gentlemanů mě dokázala pobavit natolik, že jsem je dokázal postavit na úroveň někdejší legendární šestky. Není to tak experimentální, čtverka komiků sdružená v projektu Liga gentlemanů se neštítí pointy a mnohem častěji využívá klasické gagy, ale je to podobně odvážné, provokativní a jednoduše dobré. Podobně jako někdejší Monty Pythoni se nebojí tahle partička vystupovat v ženských rolích a brutálním způsobem se shazovat. V jejich podání se provinční anglické městečko mění v děsivou past pro všechny nezvané návštěvníky a nezvaní jsou tam v podstatě všichni. Jak zní nápis na místním konzumu, tohle je obchod pro místní obyvatele. A pokud tam vstoupíš, je to jen na vlastní nebezpečí... Celkový dojem: 95 %. ()

honajz

Bizarní humor parodující horory není pro každého. A i když by se zde sem tam něco vtipného našlo, často mi spíše přišlo, že větší požitek z hraní mají herci, než já z dívání. Často se někam vytratily i pointy jednotlivých skečů. Zahrané je to skvěle, to ano, ale celkový dojem mám spíše rozpačitý, těch wtf bylo až moc. ()

• Vesnice Royston Vasey je fiktivní. (M.B)
  • Tři ze čtyř tvůrců seriálu (Mark Gatiss, Steve Pemberton, Reece Shearsmith) sami hrají několik postav/občanů městečka. Počet všech rolí každého z nich v celém seriálu je nejméně třicet. (bublajsa)
  • Většina postav je napsána podle skutečných lidí. (M.B)