Jay-Z: Fade to Black

• Česko Jay-Z: Americký raper (viac)

Velkolepý koncert a současně důvěrný pohled do zákulisí slavného rapera. Dokument, který představuje jednoho z nejslavnějších raperů, dává nahlédnout do jeho soukromí a důvodů, proč se rozhodl opustit rozjetou sólovou kariéru. Ukazuje práci na poslední desce a především je záznamem velkolepého koncertu, kterým v listopadu 2003 vyvrcholila jeho kariéra ve slavné Madison Square Garden, kterou dokázal vyprodat během dvou hodin. Zazní tu mnoho názorů, objeví se řada unikátních záběrů a také řada jeho slavných kolegů, jako třeba Beyonce, Missy Elliott, Foxy Brown či P. Diddy. Dokument je oslavou a současně definicí hip hopu a jedné hudební generace. (oficiálny text distribútora)

Real Tom Hardy

"I HAVE THE BEAT THAT DESCRIBES THIS MOMENT, ACCURATELY." ----------- V poslednej dobe som sa dosť venoval Carterovej tvorbe – rozumej (mimo iného) počúval album Magna Carta dokopy 7x za dnešok a včerajšok – a toto padlo neskutočne vhod. Ak pominieme koncertnú porciu dokumentu, zostane nám bezprecedentný prístup do štúdií a procesu vytvárania skladieb definujúcich obdobie po konci zlatej éry hip-hopu, prístup do miest, kde náhľady vo väčšej dĺžke nebývajú poskytované. Fade to Black priniesol mnoho zapamätateľných "scén," či už moment, kedy legendárny Timbo Timbaland vytiahne beat ku 'Dirt off Your Shoulder,' alebo keď Ye a Jay počúvajú už 50 rokov stále tak isto šialene chorý zvuk skladby 'Funky Worm' od Ohio Players, alebo keď Pharrell práve vyrobil beat a s úžasom & úsmevom na tvári volá Hovovi, nech ihneď príde do štúdia, lebo má beat, ktorý znie ako finále filmu Carlitova cesta, čo skalným instantne pripomenie koniec filmu Scarface a Horlivosť v súvislosti so skladbou 'Illest Motherf**ker Alive' z opusu Watch The Throne. Tipujem, že pre istú cieľovú skupinu lepší zákulisný pohľad ako Fade to Black nie je. Možno len toto, čo nemalo mať 3 minúty, ale minimálne 300! (28.2.2021) (8.1.2024) "One day you're cruisin' in your 7, next day, you're sweatin', forgettin' your lies, alibis ain't matchin' up, bullshit catchin' up, hit with the RICO, they repo your vehicle, everything was all good just a week ago, 'bout to start bitchin', ain't you? Ready to start snitchin', ain't you?" ()

T-pack

Nebudu hodnotit jako fanoušek Hovy, ale jako fanoušek hip hopu. Protože nejsem až tak sklaním fanouškem Jay-Zho - i v jeho hey dayz jsem měl mnohem radši Nase, Ema a spoustu dalších poetů a playerů. Co se ale dokumentu musí uznat - docela přesně vysvětluje, proč je Jigga tím monstrem, kterým je. Pokud k tomu nestačí vyprodaná Madison Square s energií nukleární elektrárny, určitě stačí pohledy do studia a Shawnův nepředstavitelný talent psát písničky v hlavě a jen a jen v hlavě. Druhotně je dokument záznamem naprosto legendárního koncertu. Malý filmový úvod a závěr s pohledem na NYC by normálně dotahoval na pět, ale jsou zákulisní pohledy, které byly vyloženě o ničem a i když je Jay neuvěřitelný umělec, filosof z něj nebude a to ostatně ani z mnohých dalších přítomných. O českém dabingu hovořit nechci... ()

tokyno

Spíš než o dokument se jednalo o záznam ze slavného koncertu v Madison Square Garden. Mě, jakožto fanouškovi Jay-Z ho to moc nevadí, avšak když si to někdo pustí se záměrem dozvědět se něco o této kultuře, zřejmě bude zklamán. Avšak po shlédnutí s českým dabingem bude zklamán i ten největší fanoušek. ()

pOne

Průměrný dokumentokoncert o průměrném interpretovi. Ještě, že si na pódium zve hosty, jak na běžícim páse. Protože jinak by to byla nuda, nuda, šeď, šeď. Raději si pustím 10x třeba Beastie Boys Live in Glasgow 1999 ( http://www.youtube.com/watch?v=SbE9dyghbUE ) než jednoho Jay-Z-ho. Nevidím u něj zde nic nového, nic zajímavého a ani žádnou energii. ()

ill

Příspěvek dokumentární kinematografii selhávající na obou frontách. Nesmyslné plky ze studia, jakž takž dobře zachycená pódiová performance a prostřihy do publika opakující se s kolovrátkovou setrvačností. Po formální stránce toto nešťastné „zacyklení“ poukazuje na invenční impotenci a absenci vize jak celý koncept pojmout. Obsahově nám toho Jigga man také moc nepřináší. Chybí pikantní pohled do jeho soukromí (který divák rád) i retrospektivní pohled ke kořenům interpreta. Pár statistických faktů by niggas taky určitě přežili. Navíc mi u Jay-Z ho velmi chybí nadhled, lehkost a sebeironie skutečných legend a průkopníků (Beastie Boys, Mc Hammer). Ve výsledku nám tu pak zůstává jen nudná a šedá postavička ztrácející se v moři jí podobných. Rádoby drsný a cool projev dnešních „hopperů“ tak svou teatrálností budí spíše úsměv než-li tisíckrát omílaný a kýžený respekt. ()