Up from the Depths

Na havajském ostrově Maui vládne pohoda a klid. A to jak pro místní rybáře, kteří nejraději popíjejí v baru, tak i většinu turistů, kteří si užívají v luxusním hotelovém komplexu, blbnou v průzračné vodě nebo rekreačně rybaří. Jenže tato idylka záhy končí, protože podvodní otřesy způsobí probuzení obrovského monstra / prehistorické ryby, která je pěkně hladová… (SOLOM.)

beso74

V roku 1978 sa producent Roger Corman rozhodol pre sprznenie Spielbergovej klasiky menom Čeľuste. Vďaka schopnému chlapikovi na mieste režiséra (Joe Dante) za to zožal nečakaný úspech a samotný SS bol natoľko nadchnutý Piraňou, že stiahol aj obvinenie z plagiátorstva. O rok nato sa Corman pustil do podobného projektu - poslal na Filipíny svojho spolupracovníka C.B. Griffina, aby mu natočil film o žralokovi. Ten to síce pojal ako hororovú komédiu, spravil však chybu, najprv poslal do USA natočený materiál a potom sa doterigal i on sám. Vtedy už mal však Corman zostrihanú vlastnú verziu filmu a tá sa tvárila ako seriózny horor. Výsledok som si pozrel dnes a mám dojem, že ako komédia by to mohlo byť podstatne lepšie. Nuž o čom film je? Zápletka je totálne tuctová - podmorské otrasy vyslobodili prehistorického žraloka (asi prvý krát v dejinách filmu, rôzni megalodoni došli až oveľa neskôr) a ten si to namieril k letovisku na pobreží Havajských ostrovov. Tu mu netreba robiť nič iné, len čakať na zadubencov, ktorí aj napriek varovaniu vojdú do vody. Monštrum pripomína gumenú detskú hračku, atmosféra žiadna. Nuž prečo 2 hviezdičky? Jedna za majiteľa rezortu Oscara, čo ten predvádza, to sa opísať nedá (Má parádny prístup k riešeniu problémov - drink zdarma pre všetkých!) A druhá za množstvo humorných a hlavne absurdných dialógov. Pre priaznivcov Rogera Cormana určite povinná jazda. ()

Campbell

No čekal jsem něco lepšího. Monstrum se moc neukáže a ani moc nevraždí. A ke konci kde všichni panikaří mi naskočil úsměv po tváři. Takže je to spíše slabota. Bottoms je tu strašně nevýrazný, a dost zakopaný. Aspon že scény s tou rybou byly fajn. Ale jen pro skalní. ()

LION-MR.T

Souhlas s ostatními. Sám nevím co to bylo za rybu,prostě nějaký monstrum,který mi připomínalo nějakého žraloka. Ale zase jedná o starý klenot. Příšera z hlubin útočí,malá zemička jako jsou Filipíny se zas jedno vyznamenala stejně třeba jako Indonésie,když něco natočit tak je to fakt věc. Jinak mi u filmu vadila krátká délka,sice jsem byl rád,že už byl konec,přesto scénaristi mohli vytáhnout více. A jedná se o další klišovité záležitosti,které k plážovým a zvířecím nebo monster hororům patří. Neuzavřeme pláže,nic se nestane. Tak tu rybu chytíme. Pomoc!!! Galerii jsem dělal já. ()

corpsy

Príklad za všetky. 90% všetkých turistov, po vyhlásení odmeny za ulovenie tej príšerky, naskočia do člnkov, ktoré sú minimálne dvakrát menšie, ako lovená korisť. WAU! A podobne uletených ´´wadafak´´ je vo filme požehnane. Ale čo už. Many sú many a priživiť sa na nejakej momentálne populárnej hitovke, môže hodiť nejaký ten dolár. ()

SOLOM.

Když v roce 1975 Steven Spielberg přišel se svými Čelistmi, očaroval svým filmem nejenom diváky, ale i řadu filmových tvůrců. Během následujících let se ho nejeden z nich pokusil napodobit, aby se i on přiživil na slávě kultovních Jaws. Ovšem ruku na srdce, jen málokterý z nich se k nim svou kvalitou jen vzdáleně přiblížil, většinou šlo totiž jen o laciné kopie a podprůměrné záležitosti. Což je svým způsobem i případ tohoto nepříliš známého filmu. Američané jak vidno měli vždycky slabost pro lokality, které byly levné a kde mohli natáčet doslova za „pár šupů“. Dneska je v kurzu hlavně Bulharsko, Rumunsko, ale chcete-li natáčet v exotickém prostředí, jsou a vždycky byly Filipíny jasnou volbou. Nádherné pláže, průzračná voda a bujný (kouzelný) podmořský život – doslova sen nejednoho vášnivého potápěče. Ono udělat z Filipínců obyvatele havajských ostrovů se pokusili v nejednom filmu a nemuselo jít vždy jen o horory s nějakou tou mořskou příšerou. Tu zdejší mockrát neuvidíme, přestože nakonec měla na svém kontě celkem slušný počet mrtvých. No a ukázalo se, že to byla asi nejlepší volba, protože když už se náhodou na obrazovce objevila, žádná velká sláva se nekonala. Tvůrci se vše snažili zamaskovat zběsilým střihem, umělou krví či rozostřenou kamerou, ale stejně většina obětí zemře mimo záběry kamer. Což mi dost vadilo, ale už jsem si na tento nešvár u podobně laděných filmů celkem zvykl. ()

• Spoločnosť New World Pictures uvádzala tento film v kinách ako dvojprogram s filmom Mláďatá (1979). (beso74)
  • Natáčelo se na Filipínách. (BMW12)
  • Film bol natáčaný a zostrihaný v Manile na Filipínach. Potom bol poslaný do Los Angeles, kde ho Roger Corman opätovne zostrihal a navyše vložil aj nejaký novo natočený materiál. (beso74)