Temný obraz

• USA A Scanner Darkly (viac)

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiálny text distribútora)

genetique

Dosť dobre zvolená grafika. Prevratne spracovaná, cool, drzá a skvelo vydetailovaná. Samozrejme ak nechceme ísť do podrobností aby bol vidieť každý sval a podobne. Scenárovo to bolo ale kúsok slabšie, s podobným nápadom by sa dali robiť divy. Málo napätia neodpustím. Všetko však zachraňujú vydarené dialógy a Rory Cochrane. 75%. ()

Niktorius

Odmyslete si exhibujícího Downeyho a rotoskopovanou grafiku a máte natolik obyčejný a tuctový film, až se nechce věřit, že předlohou mu stála kniha Philipa Dicka. Námět zajímavý, zpracování nudné. Ona i ta grafika si mne rozhodně nezískala - film vypadá jako by jen prolítnul nějakým vymakaným filtrem - výtvarná invence nikde žádná a když se podíváte trochu z dálky s přimhouřenýma očima, málem si ani nevšimnete, že se jedná o film "kreslený"... Scanner Darkly je synonymum nevyužitého potenciálu. Dickovského stihomamu i animované formy. ()

Matty

Temný obraz je experimentem, jehož cílem je divák a jeho reakce. Jak lze reagovat na zvláštním způsobem animovaný příběh z blízké budoucnosti, který se hemží feťáky a narkomany a jehož hlavní hrdina vystřídá tři různá jména, tedy kromě toho, že se coby detektiv z protinarkotického snaží odhalit sebe samého coby drogového dealera? Příběh, který je vám naservírován však není důležitý, příběh je hrou bez pravidel. Důležitější je, jak k němu přistoupíte, jak budete hrát. Feťákům není dobré důvěřovat, jenže co když jsou feťáci všichni? Co když je celý film jednou velkou lží? Není takový přístup příliš paranoidní? Co když je to jediný správný přístup, vždyť scénář vznikl podle autobiografické knihy P. K. Dicka, svého času drogově závislého. Bezprostředně po zhlédnutí jsem byl odhodlán odbýt Temný obraz třemi hvězdičkami, ale když jsem na něj ani po 12 hodinách nedokázal zcela přestat myslet, došlo mi, že tohle bude tvrdší oříšek. Bez pochyb je to film nekonvenční, jehož úlohu v moderní kinematografii plně doceníme až za pár let a prozatím jej alespoň za nesmírně pracnou realizaci (18 měsíců!) budu hodnotit lehce nadprůměrně. 75% Zajímavé komentáře: Triple H, lakikaki, ]V[()Rt ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 9/10/// +Reeves, Downey Jr. a Harrelson, prostě super trojka, výborný český dabing, hodně zajímavá a zdařilá technologie zpracování, tohle jsem ještě neviděl -těžko se dá proniknou do děje nebo k postavám, atmosféra mě tolik nepohltila./// Temný obraz jsem chtěl vidět hlavně kvůli netradičnímu zpracování, které mě opravdu zaujalo. Děj filmu už je takovej složitější na pochopení, někdy trošku nudnější a ukecanější. Přesto stojí film za vidění, už jen kvůli formě a hercům./// Celkem 66%/// ()

Phobia

Tři pokusy, tři selhání... O čem mluvím? O snaze vidět tento film celý. Předlohu P.K. Dicka jsem pravděpodobně nečetla, nemohu tedy posoudit, jak moc se jí film drží. Pochválit lze jednoznačně vizuální stránku, ten takřka komiksový styl je docela zajímavý. Ale to nestačilo, abych zůstala v bdělém stavu - příběh mě nevtáhnul (smažky mi nejsou blízké:-)) a bůh Morpheus opět zvítězil. Dělám si obvyklou mentální poznámku "někdy dodívat" a zatím dávám lehce nadprůměrných 60% za těch několik desítek minut, co jsem udržela oči otevřené. EDIT: 31.5. 2011 - čtvrtý pokus, čtvrté selhání... začátek filmu už znám nazpaměť, zřejmě mi však není souzeno někdy spatřit také druhou polovinu :-/. ()

• Downey jr. se do projektu zapojil, když se dozvěděl, že v něm bude hrát Reeves. O scénáři prohlásil, že je nejdivnější, jaký kdy četl. (PhillM.)
  • Každá minuta animace spolykala 350 hodin práce padesáti animátorů pracujících na plný úvazek a každý den. (PhillM.)