"Šarlotina pavučinka" patří mezi nejoblíbenější dětské knížky vůbec. Vyšla už ve 23 jazycích, včetně češtiny, a v úctyhodném počtu 45 miliónů výtisků. I proto podle této nesmrtelné předlohy, kterou napsal autor "Myšáka Stuarta Littlea" E. B. White, vznikl stejnojmenný film, jehož ambice nejsou o nic menší. Hlavním hrdinou Šarlotiny pavučinky je malé prasátko Wilbur, které zjistí, že přísloví "V nouzi poznáš přítele" opravdu platí. Jako první mu pomůže malá Fern (Dakota Fanning), která mu krátce poté, co přijde na svět, zachrání život. Lidé mají sice prasátka rádi, jenže v drtivé většině v podobě vypečené kýty. A ty Wilburovy by se měly stát kulinářskou ozdobou vánočního stolu Ferniných rodičů. Naštěstí má Wilbur v rodné stáji partu skvělých a věrných přátel (cynický potkan Templeton, autoritativní beran Samuel, kůň Ike, který má fóbii z pavouků, mateřská husa Gussy a hlavně chytrá pavoučice Šarlota), kteří ho v průšvihu nenechají. Ve chvíli, kdy Wilburův život visí doslova na špejli od jitrnice a zachránit ho může už jenom zázrak, se společnými silami o jeden zázrak pokusí. Stačí dát najevo jeho lidským pánům, že Wilbur není jen tak obyčejné prase. Jenže všimnou si toho Wilburovi majitelé dřív, než bude pozdě? ... Protože pro Spojené státy je "Šarlotina pavučinka" něco jako Rumcajs pro Česko, sešla se při namlouvání hlasů zvířátek hvězdná sestava, která považovala za čest, že se projektu může zúčastnit. Pavoučici propůjčila svůj hlas Julia Roberts, Robert Redford se stal dobrovolně koněm, John Cleese ovcí a Steve Buscemi dokonce potkanem. "Natáčení Šarlotiny pavučinky jednoznačně patřilo k nejnáročnějším projektům, které za posledních pár let vznikly. Museli jsme kombinovat hrané scény, loutky, děti, zvířata, triky a počítačovou animaci - často v jediném záběru," říká producent filmu Jordan Kerner, podle kterého ale bylo ze všeho nejtěžší vyprávět klasický příběh moderním jazykem jednadvacátého století a přitom se od předlohy příliš neodchýlit. "Kdykoliv na nás přišla nějaká krize, řekli jsme si, že Šarlotinu pavučinku točíme jednou za život, a prostě jsme se z ní vyhrabali," říká režisér Gary Winick. Přesto považuje dokončení filmu tak trochu za zázrak. Hodně podobný tomu, který ve filmu potkal jeho hrdinu Wilbura. (oficiálny text distribútora)

hygienik

Zaslúži si tento film objektívne 4 hviezdičky? Určite nie! Ale ja ho hodnotím subjektívne a mne sa páčil natoľko, že by som bol ochotný dať aj 5. Mám rád rodinné filmy, nevadia mi infantilné zápletky ak sú súčasťou ZMYSLUPLNÉHO a POZITÍVNEHO PRÍBEHU s POSOLSTVOM. Mám rád D. Fanning, Ten príbeh mi prišiel vo svojej jednoduchosti originálny. Len škoda, že ústrednou postavou bolo prasa a nie Dakota, dúfal som, že jej dajú vo filme viac priestoru. ()

Cushing

Jeden z filmů, které bych nikdy neviděl, kdybych si to nepůjčil pro shlédnutí se synkem. Půvab je patrně v originálním namluvení zvířat. Já to kvli klukovi zhlédl v dabingu, půvab tedy nulový. Zpočátku se to tvářilo zajímavě, pak už jen samé opakování viděného, scénář neuvěřitelně špatný, napětí zůstalo někde v síti (nikoli pavoučí), sem tedy určitě neproniklo. Ta holka, co hrála hlavní roli, by si zasloužila pořádné hryznutí od třiceticentimetrové tarantule (protože když dítě hraje jako zkušený dospělý, včetně mimiky, gest a bůhvíčeho, snad i určité flirtovnosti, je něco zatraceně špatně). ()

Deimos

TV/// Dabing 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Prostředí 9/10/// +Dakota Fanning, český dabing, dialogy, humor, příběh -neviděl jsem v originálním znění, lidští herci tu jsou jen okrajově/// Hezká pohádka především pro děti, kterým to hodně poví o přátelství a o tom jako to chodí v životě mezi zvířátky na farmě. Rozhodně by tohle měli vidět. Je to neškodné, zábavné, poučné a hezké. Sám se ale divím, že mě to v mém věku upoutalo a bavil jsem se u toho. Větší prostor je dáván samotným zvířátku před lidskými herci, takže se kromě jiného mohli dabéři vyřádit. A určitě i počítačoví animátoři, protože neříkejte mi, že je měli tak ochočené. Něco je vyloženě vidět, že je děláno počítačem, ale u některých záběrů si nebudete vůbec jisti. Každopádně hezký a milí film./// Celkem 72%/// ()

maverick10

Jak tohle hodnotit? Pro usazeneho dospeleho divaka nuda k uzivani viz. Trellíno, avsak pro nezaniceneho detskeho divaka, uzasne. Naivni detinske a uzasne. Ja uz nejsem dite (vekem) ale zkuste se na to podivat detskyma ocima. Tohle lidem trosinku chybi - podivat se na svet detskyma ocima. Proto je kazda pohadka krasna. Ja vim tyhle moje kecy jsou naivni jako predstava, ze Liev Schreiber je skutecne dobrej herec. Ale co je to naivita? Je skutecne spatne byt naivni? Moje oblibenkyne Dakota opet nezklamala a naprosto uzasna hudba Dannyho Elfmana me dostala. ()

T2

Rozpočet $85miliónovTržby USA $82,985,708Tržby Celosvetovo $145,322,519Tržby za predaj DVD v USA $83,507,066 //počet predaných kusov 4,932,446║ Maximálne jednoduchý dej a neobratný režisér robia z tejto fantasy takmer nudnú záležitosť, ako tak nad vodou to držia zvieratká buď tie skutočné ale aj počítačovo animované boli na úrovni, nejaké tie vtipy potešia ale dohromady to fakt nemá čo ponúknuť, dokonca aj ináč celkom príjemne hravá Dakota Fanning tu akási neviditeľná. /50%/ ()

• Jména krav Elwyn a Brooks jsou odkazem na autora, jehož celé jméno je Elwyn Brooks White. (imro)
  • Jeden rok trvalo, než digitální pavučiny pavoučice Šarloty vypadaly podle režisérových představ. (Pumiiix)

Drew Barrymore je rozmazlená čubka

Drew Barrymore je rozmazlená čubka

17.06.2007

Vlažné přijetí Šarlottiny pavučinky je důkazem, že mluvící zvířata ve stylu Prasátka Babe už nikoho nezajímají. Ve studiu Walt Disney to však někdo očividně nepochopil ;-). Jinak by Raja Gosnell… (viac)