Ztracená panenka

• angličtina The Lost Doll (festivalový názov)
Animovaný / Bábkový / Krátkometrážny / Rodinný
Československo, 1959, 19 min

Půvabná pohádka pro všechny holčičky vypráví příběh panenky, která se ztratila a za pomocí dalších hraček hledá cestu ke svojí malé kamarádce. (Zlín Film Festival)

lena60

To si tak jedno letní odpoledne sedíme s dědou na zahrádce u baťovského půldomku a já mu vyprávím zážitky z víkendové architektonické procházky po Otrokovicích...A zmiňuju skomírající Hotel Společenský dům...V tom děda nečekaně vyloví z paměti vzpomínku na rok 1959 a že v tehdy prestižním Společenském domě byli s babičkou na obědě. Při příležitosti natáčení filmu. Babička se prej jako členka komparzu prošla s taťkou v kočárku po ulici. Děda si hned vzpomněl aj na název filmu...Na Ztracenou panenku...Šla jsem tedy pátrat. A zjistila jsem, že film opravdu existuje, a že v jedné kratičké scéně opravdu proběhnou dvě ženy s kočárky...:-) - Tolik tedy k motivaci ke zhlédnutí...Samotný příběh jinak není ničím výjimečný. Kombinace hraného a loutkového filmu v podání Hermíny Týrlové a Josefa Pinkavy. Hudba od Zdeňka Lišky. Taková gottwaldovká klasika. ()

tomtomtoma

Ztracená panenka je filmovým zhmotněním nepřeberné zásoby nápadů, kdy magický svět zabírá uvolněné místo po spícím, či prchajícím světě živoucím. Hermína Týrlová a Josef Pinkava sázejí na představivost i záchvěvy niterných dětských pocitů. Ludvík Kadleček a Václav Dobrovolný, výtvarníci filmu, vložili do podoby a tvaru maličké odysey i bolest zklamání, ten častý dětský problém, vznikající většinou z nedorozumění. Zapomenuté hračky v osamělosti ožívají a mocně prahnou po citech a společnosti. Ztracená panenka je gejzírem nápaditosti a fantazijního světa z dílny Hermíny Týrlové. Vynalézavost, laskavost a výtvarná stylizace dostávají zaslouženou přednost před pompou efektu. Vynikající animované dílko! ()

evapetra

Půvabná pohádka pro všechny holčičky vypráví příběh panenky, která se ztratila a za pomocí dalších hraček hledá cestu ke svojí malé kamarádce. Asi jsem taky ještě úplně nevyrostla, protože mě pořád baví se dívat, jak díky paní Týrlové hračky v noci ožívají. ()

Karlos80

Kombinovaný loutkový a hraný film. Při procházce v parku se ztratila panenka. Smutná holčička dostane novou hračku, ale je ráda, když se k ní její stará kamarádka vrátí...Jak banalní příběh.. Něco co už tu bylo takže i tento snímek jako taková méně zdařilá a úspěšná variace na vyzkoušené postupy jejich úspěšnějších snímků Vzpoura hraček či Uzel na kapesníku u mě nevyzněla nejlépe. Hudba opět Zdeněk Liška, a ve filmu vystupovali tehdejší děti z mateřských školek v Gottwaldově (Zlín). V hlavní roli podle titulků holčička se jménem Helenka Galliová. Znáte ji někdo? ()

Lima

Méně zajímavá záležitost od Týrlové, která nijak nevybočuje z tehdejší tvorby gottwaldovského loutkového studia. Holčičce se ztratí na hřišti panenka a ta, za pomocí společníků, se pak vrací zpět domů za svojí majitelkou. Těmi společníky jsou dřevěný pejsek na kolečkách a chodící míč, lopatka, paraple a kyblík. Zhruba třetina stopáže – začátek a konec – je hraná s reálnými záběry a malými caparty, zbytek je animace, kdy si to oživlé předměty mašírují mezi modýlky baráků a ulic a zahánějí jednoho otravného čokla. Vizuální orgie se tentokrát nekonají, jediné, co bych snad vyzdvihl, je umné zkombinování pohybů panenky se skutečným deštěm, který působí velmi plynulým dojmem. ()