Soukromí detektivové John a Kajsa Hillmanovi se na dovolené pustí do pátrání po zmizelé ženě. Lidé, se kterými o ní mluví, ale začnou zničehonic umírat. (Netflix)

Dudek

Od prvního dílu barvené pentalogie o soukromých detektivech Hillmanových jsem čekal trochu více, než vyčpělý thriller s nepříliš zdařilým pokusem o mysteriózní zápletku. Uznávám, že nevtíravé vyšetřování případu formou dialogů má něco do sebe, problémem ale je, že tu příliš nefunguje chemie mezi jednotlivými postavami. Ty jsou spíše než cokoliv jiného nezajímavé a jejich interakce jen těžko dokážou vtáhnout diváka do víru dění. Na druhé straně snímek ke svému závěru docela příjemně graduje. Kameraman Sven Nykvist totiž dokáže občas vyčarovat docela zajímavé záběry a to zejména v interiérech. Samotné rozřešení případu je překvapivé, bohužel ale spadne detektivnům do klína, když pachatele chytí při činu. Dovysvětlení jeho motivů ex post samozřejmě ztrácí na divácké atraktivitě, což si asi uvědomili i tvůrci, protože je vyloženě odfláknuté. ()

D.Moore

Příběh slibuje až hitchcockovské drama (závěrečné rozuzlení v tom každého utvrdí) a veškeré potřebné propriety k tomu má, nicméně neustále si sám hází klacky pod nohy především chabým humorem či přehráváním některých zúčastněných. Výsledkem je tedy dlouhá, nenáročná záležitost, na kterou jsou ve Švédsku zřejmě pyšní, když ji nechali tak krásně restaurovat, ale obávám se, že divákům odjinud bude k jejímu docenění leccos scházet. Pro srovnání naše kriminálky s majorem Kalašem pocházejí zhruba ze stejné doby a Dáma v černém jim nesahá ani po paty. ()

liquido26

Švédské "whodunnit" krimi, které není nic moc extra ... a po pravdě jsem se na to koukal jen proto, že je to na netflixu. Nicméně scény s Dámou v černé se fakt hodně moc povedly. ()