Najstarší syn Martina Pichandu, Samo, úspešne vyriešil svoj ľúbostný problém, keď si na radu tisícročnej včelej matky zo sna "vymuroval" nevestu. Krátko po tomto škandále sa so svojou láskou oženil a zároveň sa vydala aj jeho sestra Kristína. Valent mal väčšie ambície ako jeho súrodenci. Študoval v Prahe právo a po dokončení štúdia sa stal spolumajiteľom Ružomberských garbiarní a zaťom statkára Haderpána, ktorý mu túto "šancu" spolu s dcérou Hermínou ponúkol. Tak sa Valent Pichanda zaradil medzi najbohatších ľudí v kraji. Medzitým Samo, ktorého rodina sa rozrástla, začal pracovať na železnici, kde ho spolupracovníci získali pre myšlienky sociálno-demokratického hnutia. Kristínu postihla tragédia - hora jej vzala muža. Za zvláštnych okolností v tuhej zime roku 1915 sa skončil aj život Matrina Pichandu. (RTVS)

tron

Na konci umiera kľúčová postava a štvordielna Tisícročná včela sa po danom smutnom, lež nevyhnutnom okamihu, aký raz čaká každého z nás, preklopí do svojej druhej, temnej polovice. Druhá epizóda si však dovtedy plus-mínus uchováva bezstarostnú atmosféru prvej časti, hoc postupne do sveta dedinčanov začína prenikať zákerná politika a ako to už chodí, aj iné veci: ako sa z detí stávajú puberťáci a z tých dospelí muži a ženy, začínajú túžiť (niektorí) po moci a bohatstve, čo ovplyvňuje ich rozhodnutia (takže na „nejakej“ láske nezáleží, dôležitá je svadba z rozumu). Rodičovské slovo už neznamená ani zďaleka toľko, čo kedysi, takže nejeden raz volia životné rozhodnutia, s ktorými by rodičia nikdy nesúhlasili. Ale taký je život. Krásna scéna hrania kariet vo včelíne s velebnými pánmi. Zmrznuté víno, jahody v zime, Zanzibar odletiaci do neba a jeden značne špecifický pohreb. ()