Jsou osmdesátá léta a v Turecku vládne přísná ruka generála Kenana Evrena potlačující jakoukoli opozici. Mladá Inci tou dobou pobývá v ženské věznici právě za své levicové názory. Její život za mřížemi ovšem prosvětluje malý chlapec Baris, který tam přebývá se svou matkou. Baris se spolu s Inci učí poznávat svět, i když vyrůstá v čistě ženském prostředí a uzavřen mezi čtyřmi zdmi.

Autorkou námětu jednoho z nejznámějších tureckých filmů o těžkém období osmdesátých let je skutečná politická vězenkyně Feride Çiçekoğlu. (Niktorius)

Niktorius

Velká škoda, že film není dostupný na DVD - sám jsem jej viděl jen na VCD, jehož technické možnosti nejsou vstřícné k pěkné kameře a chytlavé hudbě, kterou se Uçurtmayi Vurmasinlar může chlubit. Snímek je to velmi pomalý a nedramatický (vpodstatě nevypráví žádný příběh), avšak působivý v zachycení života ve věznici a v jednoduchých alegoriích vyjadřujících touhy a názory postav. Papírový drak je tu samozřejmě symbolem svobody fyzické i názorové a poslední scéna (podchycená v názvu filmu) spolehlivě vhání slzy do očí. 70% ()