Strata času

• USA Timescape (viac)

Ben Wilson je vdovec a spolu so svojou dcérou dokončujú opravy na svojom novom zájazdovom hostinci. Dostanú všk okamžitú ponuku: na dvere klope žena, ktorá potrebuje súrne ubytovať divnú skupinu cestovateľov. Otázka prečo sa neubytujú v hoteli v meste je len prvou z radu mnohých záhad obklopujúcich túto skupinku. V konečnom dôsledku však tieto tajomstvá privádzajú Wilsona k dojímavému objavu zasahujúceho jeho rodinu a susedstvo. (oficiálny text distribútora)

J*A*S*M

Baví mě ten námět. Měl jsem ho v hlavě, protože jsem někdy v dětství viděl film nebo díl seriálu právě s tímto námětem ... když jsem se doslechl o Timescape, měl jsem radost, že jsem ho konečně našel ... ale když jsem se na něj podíval, mám dojem, že to, co jsem viděl jako malej, bylo něco jiného. Tak nevím. Každopádně Timescape je povedená Twohyho prvotina. Žádná velká darda, ale příjemné malé sci-fi. Povedená je hlavně ta sekvence, kde hlavní hrdina musí komunikovat sám se sebou (se svým mladším já). ()

George Stobbart

Premiérový režisérsky počin Davida Twohyho, v ktorom ukázal svoje žánrové smerovanie a záujem o pozoruhodné sci-fi thrillery, čo o pár rokov neskôr posunul do napínavého, paranoidne ladeného The Arrival a ešte neskôr do skvelého, akčného Pitch Black. V tomto prípade ide o menej ambiciózny, televízny počin o skupinke cudzincov, ktorí si prenajmú nedokončený penzión vdovca Bena (Jeff Daniels). Ten si postupne všíma, že s týmito "turistami" nie je niečo v poriadku a situácia sa vyhrotí, keď si uvedomí, že v ich okolí sa dejú záhadné katastrofy. Viac z príbehu prezrádzať nebudem, keďže je veľmi dobre a zaujímavo napísaný a je hlavným dôvodom, prečo sa tento neobvyklý kúsok oplatí pozrieť. Určite by si to však zaslúžilo kvalitnejšie spracovanie. ()

pepo

Velmi slusne beckove sci-fi, ktoremu chyba akurat vacsi budget a temnejsi koniec. Rychlo to utecenie a netreba si zistovat o com to je. Vacsina kuzla totiz stoji na odhalovani tajomstiev. 7/10 ()

honajz

Tohle je takový ten malý, ale jinak velký film. Má to televizní vzhled, není tam moc triků, chvilku to vypadá jako rodinné drama taťky a dcery, ale není to nic takového. Jde film, kde nesmí divák nic vědět předem, protože tady jedno malé odhalení střídá druhé, a když jsem si 45 minut před koncem říkal, kurňa, o čem to teď chtějí hrát, když odkryli všechny karty, přišel další zvrat, který mne zase držel v napětí. Ten konec je už takový... čekaný, ale proč ne? jak říká hlavní postava: "Teď neřeš fyziku, a pojď mi radši pomoct." Koukám, že se poohlédnu po dalších filmech s Jeffem Danielsem, zatím, kde hrál a co jsem viděl, stálo za to (třeba Arachnofobie). ()

mis-ko

Rok výroby a určenie pre TV nesľubujú žiadne očarujúce efekty ani slávne mená, námet s cestovateľmi v čase tiež nepatrí medzi najoriginálnejšie, predsa však táto Twohyho prvotina má čosi do seba. Scenáristicky veľmi podarená konfrontácia hlavného hrdinu seba so sebou z iného času, obľuba vo farebných filtroch (neskôr naplno využitá v Pitch Black) a vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pritom originálny spôsob cestovania v čase dvíhajú tento film z inak mierne priemerného hodnotenia. ()

dezorz

skoda, ze tento inteligenty a jemne posahany film zvnikol v case, ked US TV neinsvestovala do takychto sikovnych napadov tolko penazi, ako dnes. ()

honajz2

Tenhle námět už jsem kdysi viděl. A na rozdíl od té novější, Azzopardiho verze to (naštěstí!) není akčňák, snaží se to dávat víceméně smysl, soustředí se to hlavně na zápletku a taky to není taková nuda. Ale ani tak Timescape nevnímám jako něco kdovíjak úžasného. Ten televizní vzhled tvorbě atmosféry moc nepomáhá, ale zpočátku mě bavilo to pořádné tajemno v tom a zjišťování toho, co jsou ti divní lidé v hotelu zač... Jenže se to odhalilo všechno ještě před druhou polovinou a pak jsem tak nějak čekal, o čem to bude vyprávět a ono to kupodivu mělo o čem vyprávět, jen se to stěžejní vyzradilo moc brzo, pak už z toho jen plynuly následky a už to prostě nebylo ono. Nějak si mě ten film dokázal držet až do konce (jen teda ten úplný závěr byl nějak až moc a nečekaně happy), ale když v půlce přišel o to, co mě na něm bavilo nejvíc, tak mi pak až do konce přišel víceméně jako příjemný průměr, který ale nemám potřebu vidět znova a ani z něj nemám žádný silnější dojem. Ušlo to, lepší než ty Katastrofy, ale nic extra. 3* ()

blackJag

Původní povídka (VINTAGE SEASON dvojice H. Kuttner a C. L. Mooreová) patří mezi klasiku, filmařům se ji ale podařilo uchopit tak na půl. Nějaké výraznější efekty nebyly potřeba, takže televizní zpracování nevadí, co zamrzí je nevyvážený scénář (Danielsova postava se s objevem cestovatelů v čase popasuje překvapivě snadno). 60% ()

bobstock

Z originálního námětu čiší peněžní nezúčastněnost až to bolí. Komičtí cestovatelé vypadali, jak kdyby utekli z podivné transgender párty a vizuální efekty abych pohledal. Alespoň mladá Ariana Richards ukázala talent spolu ve scéně s kamerovým nájezdem na udivenou dívenku, kterou o rok později zkopíroval Spielberg v Jurském parku. 45% ()

Lukin413

Zajímavé minimalistické sci-fi s úžasným scénářem, který nabízí napínavý příběh o jedné malé skupince nevšedních turistů. O příběhu se toho nedá příliš více napsat,a by člověk neprozrazoval děj, tudíž snad jen, že se jedná o dobrý příběh s několika vrcholy, který ale perfektně funguje. K ostatním aspektům filmu. Režie je výborná, ve filmu je velké množství drobných vtípků, které netrčí z filmu jako gagy v jiných filmech, ale o to jsou příjemnější. Jeff Daniels, kterého jsem předtím znal jen z komedie Blbý a blbější, je fajn, dobře zvládá i některé emocionálně vypjaté scény. Ariana Richards je typický přemoudřelá malá holka, jakých jsou ve filmech tuny, a ačkoliv je pro film důležitá, je jednou z mála jeho slabin. Výprava je televizní, ale to v tomto případě ani příliš nevadí, alespoň se film neutápí v tuně digitálních serepetiček a soustředí se na příběh. Spíše je film ukázka toho, že i za málo peněz (a s pomocí několika kostelních zvonů) je hodně muziky. ()