Primárky

(festivalový názov)
  • USA Primary
všetky plagáty

Dokument o živote kandidátov na prezidentského kandidáta za Demokratov do volieb roku 1960 - Johna F. Kennedyho a Huberta H. Humphreyho. Snímok patrí medzi zakladateľov dokumentárneho štýlu "Cinéma vérité" a priniesol niekoľko vylepšení týkajúcich sa natáčania dokumentárnych filmov. (lakikaki)

Dionysos

Význam tohoto díla nelze přecenit - symbolický počátek přístupu tzv. direct cinema umožněný pokrokem filmové technologie (lehké kamery; lepší možnosti synchronizace a nahrávání zvuku přímo na místě) a ovlivňující pojetí dokumentárního filmu dodnes. Ve spojení s cinéma-vérité (s nímž by se však direct cinema neměl úplně zaměňovat, jak ví každý, kdo viděl nějakého zástupce od obou proudů) revoluční změna v zachycení reality, která navíc neskončila v 60. letech, ale musí být stále znovu vybojovávána, a proto ani "Primary" dnes není jen kus historie. Utopické a inspirující jádro onoho direct cinema tkví v tomto: ve snaze po čisté observaci rozpustit kameru i dokumentaristu v pozorovaném objektu; zachytit čistou a ničím neomezovanou prezentaci individuí/ společnosti navenek; transparentním pozorováním uchopit odvíjející se realitu, ale uchopit tak jemně, jako se chytá motýl, tedy bez žádných vnějších intervencí narušující plynulý tok nereflektované reality. Autor dokumentu přichází na scénu až ve střižně - kamera a montáž jako tvůrci filmu. Potřásání rukou, falešné úsměvy, nekonečné přejezdy autem, špalíry lidí čekající na naučené vtipy, to jsou pravdy politiky, které mohlo objevit až cinema direct. ()

lakikaki

Zaujímavý a ako som sa dozvedel, tak po niektorých stránkach aj pokrokový dokument o amerických voľbách demokratického kandidáta na voľby roku 1960. A tuším som vďaka nemu zistil aj to, prečo vyhral Kennedy - zatiaľ čo Jackie Kennedy bola kočka, Mrs. Humphrey vyzerala už vo veku 48 na čerstvú sedemdesiatničku... ()

quarte

Kennedyho sympatická tvář a úsměv vás dostane ještě dnes. Unikátní dokument z naprosté blízkosti dvou vrcholných politiků 60.let. Viděl jsem v digitálně restaurované verzi a byl to zážitek. Doporučuji další díla z produkce R. Drewa o Kennedym, krizích, které řešil jako prezident a také o jeho státním pohřbu. ()

PEZ

Dokument, ktorý bol prelomový z formálnej stránky a dostal divákov tak blízko k politikom ako sa len dá. Vďaka tomu sa poodhalil proces demokratických primárok, to ako museli Kennedy a Humphrey neustále cestovať a presviedčať voličov o svojej pravde. A ako s tŕpnutím sledovali priebežné výsledky v prieskumoch. V tomto smere je dokument prínosný, ale odťažitá forma mu uberá na pozerateľnosti, mnoho minút sa záber nemení a obsah nie je vždy zaujímavý. Navyše dnes už je to minulosť hodne vzdialená. Takže pre historikov a cinemafilov fajn, pre zvyšok dneš už nie moc zaujímavý dokument. ()

• Snímka drží primát ohľadne využitia ručnej kamery vo filme. (Biopler)