V Poutníkovi se Chaplin jako uprchlý vězeň, přestrojený v ukradených šatech za kněze stane duchovním na malém městě... (oficiálny text distribútora)

cheyene

Chaplin v přestrojení za kněze byl vskutku úžasný - jedna z nejlepších jeho scén ve filmu. Celkově má Poutník příjemnou atmosféru a je ideální pro chvilku oddechu. ()

kinej

Bohužel jsem viděl pouze osekanou 39-ti minutovou verzi tak nemohu úplně posoudit, každopádně tento snímek mne až zase tolik nezahřál, jak je tomu u jiných chaplinovek. Každopádně i zde jsou silnější momenty, kázání, nebo souboj se zlodějem spoluvězněm. Ale mezi Chaplinova veledíla bych Poutníka neřadil. ()

Kulmon

Charlie je uprchlý vězeň, který se převlékl za kněze, aby se mu lépe utíkalo před spravedlností. Dostane se dokonce do kostela, kde káže. Vrcholným kouskem je jistě jeho kázání na téma David a Goliáš. Poté se však setká se svým bývalým spoluvězněm a problém je na světě. ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2019. Poutník byl posledním filmem Charlieho Chaplina pro společnost First National, s ním se mu zdařilo uzavřít několik let proklínanou smlouvu a už se nikomu jinému neupsal. Poutník potvrzuje neutuchající klaunskou vitalitu a ze své nabídky cirkusové zábavy předkládá Chaplin své lepší já. Charlie navazuje na své dřívější drobné motivy a detaily a podrobuje je zkouškám odolnosti šibalského cirkusového klauna, sám sebe vhání do uliček ošemetných životních situací a vynalézavě identifikuje své bezpečné místo lidské důstojnosti a cti. Hlavním předmětem k diskuzi je uprchlý trestanec Lefty Lombard alias nezkušený začínající reverend zapadlého městečka Charlie, ironie má situaci pod dohledem a provokativně se posmívá a škádlí nitra. Vedle Charlieho zaujme také mladá a stále svobodná vesnická slečna Brown (Edna Purviance), zásadně neodbytný dávný Charlieho spoluvězeň a lačný kriminálník Howard Huntington alias Nitro Nick alias Picking Pete (Charles Reisner), nového duchovního obce doprovázející zkušený jáhen Jones (Mack Swain), dobrotivá paní Brown (Kitty Bradbury), poctivý místní šerif Bryan (Tom Murray), velmi nezvedený malý klučík (Dean Riesner), vznětlivý otec kluka (Syd Chaplin, též v roli vlakového průvodčího), či klevetivá matka rozdivočelého klučiny (Mai Wells). Poutník je pestrobarevnou estrádou cirkusového klauna s ironickou nadsázkou, uštěpačností i s citem pro zásady poctivosti morální etiky. Povedené to představení cirkusového klauna! ()

• Původní název filmu měl být The Minister. (everlong)
  • Film vyvolal námitky církevních kruhů pro ironické pojetí Chaplinovy postavy kněze. (everlong)
  • Celý jeden rok trvalo natáčení filmu. (everlong)