Chaplin v zábavním parku

• USA Kid Auto Races at Venice (viac)
Krátkometrážny / Komédia
USA, 1914, 11 min

První film kde se už Charlie objevuje ve svém známém obleku tuláka. Polodokumentární film o závodech dětských aut na pláži losangeleských Benátek, natočený přímo na místě v době závodů a sestavený z improvizovaných komických výstupů zevlouna Charlieho mezi náhodnými diváky. (formelin)

Rozjimatel

Krátka polodokumentárna groteska z Chaplinových začiatkov v Keystone štúdiu, ktorá je zaujímavá hlavne tým, že bola nakrúcaná v reálnych podmienkach detských automobilových pretekov a do značnej miery bola improvizovaná. Je bezdejová, Charile, po prvý raz vo svojom kostýme tuláka, sa tu v podstate len producíruje pred kamerou, ktorá ho neodolateľne priťahuje ako magnet. Je pritom ako taký poriadne otravný a nekonečne vytrvalý nezmar, ktorého sa filmári ani za boha nevedia zbaviť. Videná verzia z roku 2010 s obstojnou hudbou Erica Beheima (príhodne na spôsob verklíku). ()

everlong

co se týče dějě, je tonto film vlastně pouze o tom, že se jeden podivný chlápek snaží neustále snaží za všech okolností dostat před kameru....to vše na pozadí automobilových závodů...ale nejdůležitější je fakt, že Chaplin v zábavním parku je první film, kde se tento mistr němého filmu objevil ve svém tradičním kostýmu tuláka. A proto je pro mě nezapomenutelný. DÁLE HRAJÍ: Henry Lehrman (Film Director) Frank D. Williams (Cameraman) ()

PetrPan

Aneb jak jeden gag nestačí na celý krátký film. Blbůstka, která ani není groteskou, ale zase spíš jen experimentem s filmem. Době amatérských nadšenců už ale v roce 1914 zvonila hrana a tak se tu dá pochválit spíš jen zvolené prostředí zábavního parku, kde probíhaly skutečné automobilové závody i dětské z rampy. Jako svědek své doby tedy i vcelku zdařilé, čili smířlivé dvě. ()

anais

Marně přemýšlím, co chtěli autoři tímto filmkem říci. Charlie chodí na nějakém automobilovém závodě po silnici a snaží se dostat před objektiv kamer. Sem tam ho sice málem přejede nějaké to auto, jinak ale groteska neobsahuje nic, co by se dalo označit slovem "děj", nebo nějaký výraznější gag. Tedy ani není, co hodnotit. (jako první film s postavou Tuláka by si ho však paradoxně žádný Chaplinův fanda neměl nechat ujít!) ()

filmmovier

Chaplinova předváděčka se před kamerou (tady se poprvé objevil v Tulákově kostýmu) s nulovým dějem (kromě toho, že se furt všude cpe, občas ho něco málem přejede a nepohodne se s režisérem), ale docela tu funguje a je to poměrně dost zábavné a díky nesmírně krátké délce to fakt nestačí nudit (což by asi stačilo, být to delší), ale kvůli dobrému pocitu musím dát jen tři hvězdy, protože, přiznejme si to, tenhle film opravdu není v Chaplinově filmografii žádné veledílo a i spousta jeho raných filmů je lepších. Jednoduchý nápad, potěší, pobaví, funguje a je to zdařilé, historicky je to velmi cenné, ale objektivně mi z toho vychází asi "jen" 65%, ačkoliv velmi, velmi silných. ()

• Druhý Chaplinův film a vůbec první kde se Chaplin objevuje jako Tramp. (Kulmon)
  • Vztah mezi režisérem a postavou tuláka na plátně není nepodobný tomu, jaký měli Chaplin a Lehrman mimo plátno. Neshody mezi Lehmanem a Chaplinem narůstaly s každým jejich dalším společným filmem, jelikož si Chaplin vymohl dovolení zasahovat i do režie. Lehrman pro společnost Keystone natočil ještě čtyři filmy, poté následoval herce Forda Sterlinga k jeho nové filmové společnosti. (SeanBean)