Jeden z nejlepších výkonů své kariéry podal John Garfield ve filmové adaptaci románu Ernesta Hemingwaye Mít a nemít, původně vydaného v roce 1937. Šest let před verzí Michaela Curtize ji pod hlavičkou téhož studia (Warner Bros.) s ústřední hereckou dvojicí Humphrey Bogart – Lauren Bacall zfilmoval již Howard Hawks, nicméně film s Garfieldem v hlavní roli je obecně považován za věrnější duchu Hemingwayovy předlohy. Herec zde ztělesňuje lodního kapitána Harryho Morgana, který jako typický noirový protagonista bojuje s nepřízní osudu. Aby se vymanil z finanční tísně a zabezpečil svoji ženu a dvě dcery, zaplete se do nelegálních aktivit (pašování čínských imigrantů do země), kterými si ovšem jenom přidělává další problémy. Kromě Garfieldova herectví fatalistický příběh zaujme i malebnými lokacemi jihokalifornského pobřeží. (Noir Film Festival)

Slasher

Poválečná doba není lehká pro všechny a veterán Harry se musí se svojí lodí ubrat ke zločinu, aby si udržel svůj byznys a rodinu. K tomu ho pokouší sexy svůdná femme-fatale. Je to právě flirtovací dynamika s ní, plus také Garfield jako obsazení hlavní role, přístavní a mořský setting a všeho všudy kvalitní filmařina, co činí z The Breaking Point poutavý a nadprůměrný drama. "One man alone ain’t got no **** chance." - jak napsal Hemingway :) #Noirvember ()

liquido26

Nejedná se o remake filmu Mít a nemít, ale pouze o věrnější adaptaci Hemingwayova románu. Rozhodně to na pět hvězd není, ale tu jednu přidávám kvůli dementovi jménem R00kieee, co tu svými odpady kazí hodnocení filmům noir a zasluhoval by zabanovat. (Dement byl vymazán vedením, takže jsem jednu hvězdu z hodnocení sundal :-)) ___ Film byl natočen mistrem Curtizem, což je už samo o sobě určitou zárukou kvality. Obsahuje velké množství napínavých scén, různé krásné krásné záběry a hodně silný závěr, který mi zcela dal zapomenout na těch pár slabších míst, co se tam objevilo. Největší problémem jsou pro mě asi ženské postavy. Harryho manželka sice byla taková nevýrazná, žádná famme fatale, ale byla docela sympatická a nevadila mi. Jenomže pak si to u mě posrala, protože si zkrátila vlasy a obarvila na blond, což jí vůbec neslušelo. No a druhá ženská postava, Leona, už tou famme fatale být zřejmě měla, ale bohužel k ní měla hodně daleko a byla pro děj úplně zbytečná. ()

El Indio

Má to být údajně remake To Have and Have Not s Humphrey Bogartem. No nevim, přišlo mi to dost jiný. Ale když už bych měl oba filmy porovnat, tak ačkoli je Bogart jeden z mých nejoblíbenějších herců, tahle verze se mi líbila o dost víc. Sice tu nekroutí zadkem Lauren Bacall ani jiná podobná kost, dialogy nejsou tak vybroušený, ale zase je to mnohem napínavější, má to uvěřitelnější postavy a řekl bych, že John Garfield je pro tuhle roli lepší výběr než Bogart. A má to krásně opravdovej konec. ()

Martin741

Dalsi ultimativny film noir, v ktorom kapitan lode sa zapletie do ilegalneho obchodu s uprchliky - ale nie s muslimaky, ale s Cinany. A ma "zadelano" na dalsi problemy. klasicke atributy noi r filmov su aj tuna zachovane - krasne femmes fatales, temne nasvietenie scen, cynicke dialogy, temne charaktery postav. Rezia Michaela Curtiza /Kasablanka, Mildred Pierce/ je vycibrena, vidno ze sa reziser pohral s kazdou jednou scenou, lebo su natocene fakt zrucne. K tomu este vyborne slapu herci ako John Garfield /Dzentlmenska Dohoda 1947, Sila Zla 1948/, a dve krasne herecky, konkretne Patricia Neal /Snidane u Tiffanyho, Ducharsky Pribeh 1981/ a Phyllis Thaxter /Superman 1978, Springfieldka 1952/. Vsimol som si aj Williama Campbella /Dolarova Past 1965/. K tomu vsetkemu kalifornske morske pobrezie dodava filmu svoju nadheru a zanechava v divakovi takmer nezabudnutelny filmarsky odkaz : 85 % ()

kaylin

Noir film, který není tak noirový, jak jsem čekal, ale zase má dobré postavy. Konec už je docela dobře drsný, ale asi jsem čekal, že to takové bude trochu delší dobu, nikoli jen v povedeném závěru. Herecky je to dobře obsazené, kdy o něco více pro mě vyčnívá John Garfield než jeho kolegyně Patricia Neal. ()