Fantomas V: Falešný soudce

(festivalový názov)
  • Francúzsko Le Faux Magistrat (viac)

Fantomas je uvězněn v Belgii, která ho odmítá vydat zpět do Francie. Inspektor Juve proto zorganizuje jeho útěk, aby mohl být Fantomas ve Francii odsouzen k trestu smrti. Ten je při návratu do Francie sledován, ale uniká. Cestou zavraždí soudce Pradiera. Namísto něj je jmenován vyšetřujícím soudcem v Saint-Calais. Fantomas navazuje kontakty s místní smetánkou. Zavraždí markýze de Tergall, aby mohl vydírat jeho vdovu, na kterou padá podezření. Inspektor Juve a novinář Fandor odhalí falešnou identitu soudce Pradiera, ale Fantomasovi se trikem opět podaří uprchnout z vězení. (wero1000)

Hellboy

Falešný soudce: páté z pěti filmových zpracování knih o Fantomasovi z let 1913-1914, které pro Gaumont režíroval Louis Feuillade. Platí vše, co jsem napsal o čtvrtém dílu, Fantomas versus Fantomas, jenomže tenhle díl je ještě vykonstruovanější a obsahuje víc logických chyb. To mi ale nijak nevadí. Jo a na konci (jako vždy) Fantomas uprchne (předpokládám, že to není spoiler), ale diváci, kteří nerozumí francouzsky z toho nic mít nebudou, protože způsob jeho útěku je vysvětlen pouze titulkem. SPOILER, děj: Na zámku v Loges bydlí markýz a markýza de Tergall. Mají vážné finanční potíže a rozhodnou se prodat šperky za 250000 franků. Při předání v hotelu se šperků zmocní Fantomas převlečený za kněze. Situaci řeší Morel, starý soudce před důchodem. Markýze přepadnou dva lupiči a vezmou mu 250000 franků. Schovaj je ke služce na jejich zámku v Loges (to je ale náhodička!). Bystrý novinář Fandor v tom cítí Fantomase, ale Juve mu vysvětlí, že ten je odsouzen k trestu smrti a je uvězněn v belgické Lovani. Juve moc dobře ví, že se Fantomas chystá pláchnout a dříve či později se mu to povede. Tak se rozhodne ho osvobodit - vymění si s ním místo v cele (fakt přehnaný.) Fantomas má v patách dva poldy, kteří ho sledují, ale setřese je ve vlaku. Tam zabije soudce Pradiera, který ho málem odhalil a rozhodne se mu ukrást identitu. Následuje záběr z jedoucího vlaku:D Pradier měl být nástupce Morela. Fantomas coby soudce má velkou moc, rozjíždí nějaké vydírání, pouští vězně na svobodu, zabíjí...A opakuje se zápletka jako v minulém díle - Fantomas honí sám sebe.. Velmi vydařená scéna je ta v kostelní věži. ()

NinadeL

Závěrečná atraktivní epizoda z Feuilladeova seriálu o Fantômasovi. Tento hrdina na pomezí zločinu a justice už nikdy nebude tím podivným barevným kýčem ze 60. let, už nikdy nebude mít tvář Jeana Maraise, ale jen René Navarrea. Zatímco se Juve dostal do patové situace a byl tak nucem pomoci Fantômasovi k útěku z Belgie, dal takto všanc všechno své dosavadní snažení. A nebyl by to Fantômas, tento mistr převleků a intrik, aby svému věčnému stínu ani tentokrát nedal kvinde. Z technického hlediska je poměrně fascinují, jakým způsobem se v Gaumontu v roce 1998 vypořádali s jedním ztraceným kusem filmu a s hudebním doprovodem. Zatímco místo ztracené scény postačila fotka a mezititulky, už během třetího dílu se hudební podkres stal natolik nesnesitelným, že musel být odstraněn. Nahradila jsem tedy z vlastních zdrojů poněkud svižnějšími motivy a hned bylo možné zachovat původní nadšení pro tuto báječnou kriminální látku z pera Marcela Allaina a Pierrea Souvestrea. Fantômas byl současník poněkud méně sadistického Arsènea Lupina a během let 1911-1913 se dočkal svých 32 klasických dobrodružstvích. Po smrti Souvestrea po té Allain dopsal ještě moderní dobrodružství, jimž se věnoval v letech 1925 - 1963. A tehdy byl spečetěn moderní Fantomasův odkaz, takový jaký nakonec vyvrcholil ve Vorlíčkově paskvilu. Nechme tedy spát šedou masku a oživme mistra převleků. ()

Wacoslav1

Fantomas je v Belgii odsouzen na doživotí, ale s tím se nehodlá za žádnou cenu smířit komisař Juve, který umně zorganizuje Fantomasův útěk z věznice s tím, že zločinec bude sledován, aby mohl být zatčen hned jak vstoupí do Francie. Ovšem geniální mistr převleků opět lstí převeze své protivníky a unikne z dosahu, navrch se ještě stihne vydávat za soudce kterého předtím zlikvidoval, což mu dává nové možnosti uplatnění, kterých hned využívá. Jeho pronásledovatelé však neskládají zbraně a jsou odhodláni ho definitivně dopadnout za každou cenu. Jak tohle celé dopadne? No já vám to tady na rozdíl od jiných rozhodně nevykecám, takže se nechte překvapit a nebo ještě líp koukněte se na to a nenechte se ani tou dobou vzniku odradit. Mě celá pentalogie příjemně překvapila ať už spoustou v té době rozhodně inovátorských nápadů a postupů i tím jak dokázala udržet ten příběh skvěle pohromadě. Za mě rozhodně palec nahoru! 85% ()

Campbell

Poslední film z pětidílné série dopadl celkem slušně sice když jsem si u jednoho z dílů stěžoval na přílišnou délku tak tady by mi moc nevadila, protože opět jako předešlé dva díly byl film strašně ke konci uspěchaný a díky tomu film vypadá lehce směšně. Fantomas nás opustil a to i tato filmová série kterou prohlašuji za průměrnou. ()

corpsy

Prišiel nám koniec..a rozprávky bol šlus. Louis Feuillade urobil pre filmový seriál naozaj maximum a toto jeho dielo to iba dokazuje. Dobový diváci museli byť naozaj uchvátený. ()

jondzavid

Zhliadnutá kompletná pentalógia Feuilladových Fantomasov v reštaurovanej verzii z roku 2013 s hudbou na objednávku Arte od interpretov ako Tim Hecker, Amiina, Yann Tiersen, Loney Dear a James Blackshaw. Predlohe vernejšie temnejšie poňatie Fantomasa vyhovovalo a najviac zaujal záverečný diel s úžasnou zvonovou scénou a záverečnou pointou. ()

filmmovier

Vlaková honička rulez and forever! Nejslabší díl, lehce už jsem pociťoval únavu materiálu, ale nikdy mně nepřestane mrzet, že tenhle seriálový cyklus nemá minimálně tolik dílů, jako knižní předloha. U tohoto dílu v podtatě platí úplně to samé, co jsem napsal k minulým dílům, zejména pak ke třetímu a čtvrtému. A taky to, že u tohoto dílu už byla ta pouhá jedna hodina (která je pro minulé díly největší výhodou), trochu vlekoucí se. Ale to nevadí, protože opět jsem si užíval každou minutu a zakončení je standartně velkolepé, stejně jako hudba, výprava a herci (René Navarre je učiněný král). Na závěr mi tedy zbývá už jen jediná věc, a sice obrovské doporučení všech pěti dílů, nejen pro fanoušky funésovek, ale i jakýchkoliv jiných Fantomasů a výborných filmů. Protože tenhle cyklus výborný je. A taky je nadčasový a pořád mi hlava nebere, jak moc je skvělý. 75%. ()

pursulus

Mé hodnocení celé řady "Fantomase" v podání režiséra L. Feuilladeho a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

Bernhardiner

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Kam se hrabou dnešní kriminálky - chudáci scénáristé dnes vytvářejí ultra drsné či ultra vtipné hlášky, aby detektivka měla šťávu, kdežto zde z hovoru neslyšíme nic a v titulcích se objevuje jen málo - to nejzákladnější. A to stačí, zbytek si člověk musí domyslet. Aby naše uši nebyly ochuzeny, zní nám k tomu hudba - mimochodem fantastická, ač z té doby nepocházející. Možná, že by se někomu mohlo zdát, že opakování několika hudebních motivů může být fádní a unavující, nicméně oprak je pravdou - hudební doprovod je vždy přizpůsoben situaci na plátně. Nutno poznamenat, že tyhle filmy (a potažmo i všechny fantomasovské romány z pera pánů Souvestra a Allaina) mohou sloužit jako výukové texty pro začínající zločince. Z hlediska filmového je strašná škoda, že z těch filmových materiálů zbyly jen trosky a zbytek je nahrazen vysvětlujícím textem. 95% ()

PetraMishka

Poslední díl měl již pomalejší spád, ale zase zajímavější skladbu zločinu. Fantomas se ukazuje jako praktický zločinec, který se neštítí ničeho a využije každé příležitosti. Nápad se zvonem byl opravdu originální, stejně jako finální scéna. ()