Fantomas IV: Fantomas kontra Fantomas

(festivalový názov)
  • Francúzsko Fantômas contre Fantômas (viac)
všetky plagáty
Francúzsko, 1914, 59 min

Réžia:

Louis Feuillade

Predloha:

Marcel Allain (kniha), Pierre Souvestre (kniha)

Tisk spekuluje o tom, že inspektor Juve a Fantomas jsou jedna a táž osoba. Juve je zatčen. Do Francie přijíždí slavný americký detektiv Tom Bob, aby Fantomase vypátral. Na maškarním plese, který pořádá Fantomasova přítelkyně lady Belthamová ve prospěch odměny za dopadení Fantomase, je zavražděn jeden z nepravých Fantomasů (policista). Policie pochopí, že Juve nemůže být Fantomasem. Novinář Fandor vypátrá Fantomasovu bandu. Ta zorganizuje osvobození Fantomase (ve skutečnosti Juva) z vězení. Při dělbě kořisti je banda pochytána. Pravý Fantomas, alias Tom Bob, se však nepozorovaně vytrácí, aby převzal peníze ze sbírky u lady Belthamové. Zde je sice zatčen, avšak opět uniká. (wero1000)

Hellboy

Čtvrtý z pěti filmů od Gaumontu natočených podle knih o Fantomasovi. Zajímavý film se skutečně naprosto statickou kamerou, krásně přehnanym herectvím a s dobře zamotanou zápletkou, která má zajímavé rozuzlení. Bohužel Fantomas nebyl nijak sympatický a všechny postavy mi byly úplně ukradené a také to bylo trochu roztahané... Dalším problémem byly nevýrazné obličeje herců, občas se mi pletli. Jinak ale zajímavý zážitek, na rok 1914:) SPOILER, děj filmu: 1.část: Fantomas a názor veřejnosti. Komisař Juve není schopen dopadnout Fantomase, lidé si myslí, že on sám je Fantomas a tak je uvězněn. I novinář Fandor má být zatčen, ale uprchne. 2.část: Zeď, která krvácí. Na scéně se objevuje lichvář Moche. Jeden z jeho klientů je zavražděn a Moche se s jeho vrahy domluví, že nic neoznámí, ale rozdělí si kořist. Do Paříže přijede detektiv Tom Bob, který hodlá odhalit Fantomase i zmizelého klienta. Nová nájemnice v jednom z Mochových domů si nechává postavit v bytě přepážku, když do ní dělník zatluče hřeb, vyvalí se krev - za zdí je schovaný zavražděný klient... 3.část: Fantomas kontra Fantomas. Vévodkyně Alexandra byla kdysi dávno Fantomasovou milenkou. Fantomas za ní přijde a přinutí jí vyhlásit veřejnou sbírku na dopadení Fantomase, která by měla dosáhnout výše 5000 franků. Na zahájení sbírky uspořádá vévodkyně maškarní bál. Jde tam Fandor v převleku za Fantomase a jeden další policista také za Fantomase. Pak dorazí ještě třetí - tentokrát pravý Fantomas. Ten později zabije Fantomase-policistu, což vidí Fantomas-Fandor. Pak se na scénu konečně dostane i Juve a začne pátrat...atd atd... 4.část: Vyrovnání účtů. Kde se divák dočká překvapivého rozuzlení. ()

NinadeL

S příchodem amerického detektiva Toma Boba nic nemohlo jít jako po drátkách. Naopak trojice Fantômasů hřešila na svou skutečnou totožnost. K tomu se přidali události kolem opulentního maškarního bálu a bylo vymalováno. Zvítězí napříště Juve nebo alespoň Fandor nad tajemným Fantômasem? ()

Véča

Od tohoto filmu jsem si představoval Fantomase,jako zloducha podobného tomu,kterého zná téměř každý z filmů s Louisem de Funés,ale první minuty mě vyvedly z omylu.Oproti verzi z šedesátých let není Juve poletený a cholerický a novinář Fandor není takový elegán a hrdina a je spíše podobnější obyčejnému člověku,i když velice inteligentnímu a důvtipnému. Hlavní věc,kterou jsem si nedokázal do té doby představit, bylo,že by se Fantomas mohl někde objevit bez své typické ocelově šedé masky.Další věc byla absence Fantomasovo technických vymožeností a "hraček".Místo toho si vystačí s mnoha rozličnými způsoby nalíčení a masek.Přes některé opravdu přehnané grimasy se výkony herců pohybovaly v přijatelných mezích.V samotném ději jsem se těžko orientoval, byl rozdělen celkem na tři části a návaznost mezi nimi se sledovala s menšími problémy, najednou se objevovali hrdinové,na místech,o kterých nebyla předtím ani zmínka s lidmi,o kterých taky nebyla řeč.Moji verzi filmu doprovázela příjemná nerušící hudba,místy ale trochu příliš jednotvárná.Kamera je téměř po celou dobu trvání filmu statická snad jen v jedné,dvou scénách se o něco pootočila. ()

Wacoslav1

Fantomas co pronásleduje sám sebe a kupodivu se nikdy nedopadne... Čtvrtý díl se opět místy lehce utápí v překombinovaném ději, ale jak už tu bylo v některých komentářích naznačeno, tak na konci filmu to do sebe opět všechno zapadne a možná i trochu překvapivě a nečekaně. Každopádně jako spojka mezi prostředním a posledním dílem určitě funkční a příjemně to navnadí na finále.80% ()

Flego

Štvrtý z piatich filmov o legendárnom zloduchovi Fantomasovi má zručnú réžiu a dejový spád, ešte jedného Fantomasa a detektíva z Ameriky. ()

corpsy

Občas som krútil hlavou...ale ono je to dosť zapeklitá situácia. Každý príbeh je formálne síce rovnaký, ale jeho vyznenie nie. Je to cenné. Môžte si vyberať a vlastne každému padne minimálne jedna časť. ()

filmmovier

Délka opět akorát, takže je to v pořádku, hodina opět uteče (skoro) jako voda. Dějově asi nejzajímavější díl (Tom Bob byl parádní a spojení Juva s Fantomasem taktéž, jen mně mrzelo, že to docela rychle vyšumělo), začal naprosto parádně, ale v druhé polovině bylo malinko dlouhé už i tohle. Opět velkolepá přehldíka převleků a masek, akce a parádních hereckých výkonů. Fantomas je skutečně napínavý seriál, jak má být. Skvěle se na to kouká a tradičně luxusním cliffhangerem spolehlivě naláká na další díl. Hudba je sice už čtyři díly pořád ta samá (stejně jako v pátém) ale je používána tak úžasně a krásně podle atmosféry a vážnosti daného úseku, že je pořád neskutečně krásné ji poslouchat. Jen škoda, že v tom množství Fantomasů aby se čert vyznal a že potenciál tohoto nápadu nebyl v tomto plně využit. 75%. ()

pursulus

Mé hodnocení celé řady "Fantomase" v podání režiséra L. Feuilladeho a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()