Film se odehrává v roce 1870. Skotský lékař Jamie Dodd spolu s cestovatelkou Elenou van den Ende putují do rovníkové Afriky, aby pátrali po původu člověka. Nakonec zde odchytí dva Pygmeje, které přivezou zpět do Edinburghu, podrobí je zkoumání a umístí je do místní zoo. Jamie je zprvu přesvědčen, že nalezl chybějící evoluční mezičlánek mezi člověkem a opicí, velmi brzy ale zjistí, že oba zajatci jsou jen obyčejní lidé. Na jejich záchranu však už nezbývá příliš mnoho času. Velkolepé kostýmní drama režiséra i u nás známého filmu Indočína zobrazuje nejen nástup moderní biologie na západních univerzitách, ale také pokřivené přesvědčení naší společnosti o nadřazenosti bílé rasy. Film zahajoval loňský filmový festival v Berlíně. (Febiofest)

Morholt

Dojemné, smutné, ale i úsměvné a milé - snad jen trochu dlouhé. Příběh, ve kterém se staví lidskost proti vědě 19. století, ovlivněné darwinismem, která se snaží najít článek mezi člověkem a opicí za každou cenu a tehdejší vědecká sympozia vytvářela takřka inkviziční tribunály, odsuzující kohokoliv, kdo b chtěl jejich domeček z karet rozbourat. Nádherné exteriéry a kvalitní obsazení s Kristin Scott Thomas a Josephem Fiennesem v čele dotváří velmi dobrý dojem z celého filmu. 85% ()

Hadža

Myslel jsem si ze po chvili film vypnu,nebot zkoumanim pygmeju jsem nehodlal travit vecer,ale postupem casu se zacal rozvijet celkem zajimavy pribeh o zaslepenem usili vedcu za kazdou cenu ochotnych prosadit sve verze lidskeho vyvoje a osudem domorodcu ,nasilim dovlecenym do chladneho skotska.Postavy se chvilemi sice chovaji neracionalne,pygmejove si rychle zvyknou na pokusy,ale jinak koukatelny film se zajimavym tematem. ()

elle

Chvílemi nadprůměrný film. Film dokumentuje část historie stále trvajícího zoufalého pátrání některých vědců po nalezení mezičlánku mezi člověkem a opicí. Pygmejové mají dnes své poslavení mezi lidskou rasou jisté, ale zde byli dva z nich podrobeni skutečně obludnému výzkumu skupiny tří ambiciózních badetelů. Film je docela slušnou ilustrací toho, že vědci nemají k šílenství často daleko, zvlášť když opotřebujíí na své dálnici vedoucí k úspěchu a slávě brzdy zvané svědomí, sebereflexe, soucit a úctu k pravdě a druhým. Nikdo z bílé rasy zde není po celou dobu trvání filmu zcela v právu a při smyslech, ale alespoň někteří zúčastnění přijdou v průběhu k rozumu. Film je opravdu kostýmní podívanou s potencionálně silnou myšlenkou, ale vše je příliš zředěno v složitém vývoji tahanic okolo toho, kdo bude na párku "divochů" vydělávat a trochu se tak ztrácí jednotící myšlenka. Postavy, ač skvěle obsazené, jsou napsány zmatečně a jejich jednání často nedává smysl. V jedné chvíli se tito badatelé ostýchají prohlédnout gynekologicky mladou pygmejku, ale jinak s ní neváhají jednat jako s opicí nebo kanárkem. Udivující byl i poměrně chatrně vystavění vztah mezi Jamiem a Pygmeji, jeho vzrůstající pochybnosti a rozkol s přáteli. Scénář by potřeboval učesat a film prostříhat. ()

jafuska

evoluční objev nové rasy v roce 1870 o tom je tento film, je to rasa, kterou všichni v dnešní doby známe, a i když chápu, bylo to jejich práce, ale vnitřně jsem se bouřila, když jsem viděla, jak s těmito lidmi bylo zacházeno, první půlka sice je průměr, ale pak mě děj strhl, a jen jsem se dívala, jak to skončí, pro mě docela nečekaný konec, ve filmu je ukázáno, co by člověk udělal ve svůj prospěch pro slávu a uznání ve společnosti, ale stálo by to za to, i za ten pocit,že něco dělám špatně,? tento film určitě doporučuji. ()

mark.benford

pre mňa bol tento film príjemným zážitkom, musím však súhlasiť s niektorými predošlými komentármi. stotožňujem sa s nimi najmä v názore, že postavy v tomto filme sa miestami chovajú iracionálne a vzťah hlavného hrdinu k pygmejom je slabo rozvinutý. páčila sa mi však ústredná myšlienka a v konečnom dôsledku som rada, že som týmto filmom strávila dnešné popoludnie. pekné exteriéry a britskí herci. hviezdicka navyse. ()