Mackovia

• Česko Méďové
Rodinný
Česko, 2001, 16x8 min

Tři malí medvídci, Vojta, Kuba a Matěj, si umí hrát a zlobit stejně jako děti. Vyprávění o tom, jak ztratili maminku medvědici, našli si náhradu v hodném člověku - fotografu Václavovi, rostli, prali se, učili se lézt po stromech, poznávali les a ostatní zvířátka.

Názvy jednotlivých epizod:  1. Překvapení v polomu
12. Za posledním sněhem
13. Srnčí tajemství
14. Toulání v rákosí
15. Letní setkání
16. Loučení (oficiálny text distribútora)

kingik

Není jistě jednoduché natáčet se zvířaty. A tři malí medvídci se svými "dobrodružnými" výpravami za dohledu Václava Chaloupka provedou nejmenší diváky po zdejších luzích a hájích za pěkného folkového hudebního doprovodu a s dobrým vypravěčem. Vše sestává až příliš z improvizace, což je na jedné straně dobře v rámci zachování autenticity, ale přece jen ráz vyprávění je tím pak tak nějak stereotypní. Po několika dílech se to postupně omrzí, ačkoliv příroda a celkové tempo a pojetí vyprávění lze označit za velmi pohodové. Jednotlivé příběhy nejsou zbytečně natahovány. Působí to na cílovou skupinu možná až obyčejně. Dnešní děti asi dají přednost atraktivním animovaným seriálům než je tenhle, ale nějakou šanci tenhle seriál o lesních zvířátkách má. 50% ()

Radko

Šumava, Brdy, Pálava a iné hory. Mackovia sú roztomilí, pesnička vlezlo spevavá. No pochybnosti silné. Ako boli huňáči prevážaní pohoriami - nebodaj nie v klietkach, voči ktorým autor protestuje? Nevideli sme len falošnú roztomilosť života v zajatí? Za všetkými cukríkovými scenériami a eko rečami cítim len smutné jazvy v duši drezúrovaných medvedíkov. ()

Zagros

Václav Chaloupek přišel s úžasným nápadem, totiž natáčet zvířecí mláďata a pak z toho udělat večerníček. Natočil jich už celou řadu, pro nás byli první Méďové. Reálné záběry na medvědí mláďata budou vždycky lepší než sebelepší animace a na tom celém je to postaveno. Jak dospělí, tak děti se mohou rozplývat nad jejich roztomilostí a hravostí. Bohužel v tom není nic navíc. Chápu, že poskládat z krásných záběrů něco víc, je složité. Nicméně přidat alespoň jednoduchý příběh, by nebylo od věci. Už po pár minutách se totiž může dostavit nuda a to jak z pohledu dospělého, tak z pohledu dětí, které nevydržely ani dva díly po sobě a to je škoda, protože ten nápad byl skutečně skvělý. ()

maoc

Méďové mají tu výhodu opoti živým hercům, že působí zcela přirozeně a jelikož jsou tři, v pohodě utáhnou celou stopáž, což je plus oproti dalším "zvířecím" večerníčkům. Navíc, méďové jsou prostě víc k pomuchlání než rys, vydra nebo divoká prasata. A když si začnu písničku z titulků notovat i ve sprše, neváhám s nejvyšším hodnocením ani chvilku. ()

Radek99

Nejen pro Chaloupkovu snahu popularizovat přírodu a alespoň v této formě ji přiblížit dnešní ,,televizní" generaci, ale i kvůli tomu, že Vojta, Kuba a Matěj byli v mládí televizními celebritami a teď na stáří jsou ustájeni u nás v medvědím příkopě na českokrumlovském zámku shledávám tento ,,večerníček" velmi povedeným... ()