Zúfalé manželky - Série 4

(séria)
Dráma / Komédia / Mysteriózny
USA, (2007–2008), 12 h 9 min (Minutáž: 42–43 min)

Tvorcovia:

Marc Cherry

Teri Hatcher, Felicity Huffman, Marcia Cross, Eva Longoria, Nicollette Sheridan, Ricardo Chavira, Andrea Bowen, Doug Savant, Kyle MacLachlan, Dana Delany (viac)

stitch7

/// Tak tu máme bohužel zatím tu nejslabší sérii. Zatímco u ostatních tří si snadno vybavím hned několik věcí a zajímavých dějových linek, tady to dá docela práci. Ne že by šlo o špatnou sérii s nekvalitními díly. Je to prostě takové... vlažné. Samozřejmě tu vyčnívá ona přírodní katastrofa, ale jinak se zázraky většinou nekonají. Máme tu novou sousedku, kterou ale narozdíl od Lacike hodnotím kladně. I přes to, že to, co se snaží od prvního momentu zakrývat a tajit dokáže divák odhadnout již v prvním díle, vysvětlení ve finále stejně zamrazí. Další párek sousedů ve formě gay páru mi v této řadě  spíše lezl na nervy, falešné těhotenství Bree mi přišlo trapné už při prvním sledování kdysi před lety a Mikeovo problém, který začne tak rychle jako skončí je taky dost o ničem. Ani Lynette se se svou nemocí zas tak moc nenatrápí, i když ten díl, kdy se dozví, že je konec, má v tomto ohledu zajímavou scénku se zvířátkem. No a Edie... Mrzí mě to, ale tady ji prostě už nemohu mít rád. Pokud to byl záměr kvůli tomu, co s ní Marc Cherry plánoval udělat už od třetí série, je mi to líto ještě víc. Ale to je jeden domněnka. Navíc je série kvůli tehdejší stávce krátká. Minimálně třeba tomu Mikeovo problému by prospělo pár dílů navíc. Takže pořadí S1 > S3 > S2 > S4 ()

Lacike

Štvrtá séria mi pripadá doteraz najhoršia. Jednak má strašne slabú ústrednú záhadu, ktorá je nezaujímavá a bez napätia. Až v poslednej epizóde sa vlastne niečo stane. Podobne ak v druhej sérii ma štvala jej hlavná protagonistka. Bohužiaľ línia Katherine nebola tak oddelená od ostatných postáv a tak som ju musel vytrpieť bez pretáčania a naviac bude otravovať v seriáli aj naďalej. Ani ako postava Katherine za veľa nestojí. Je to v každom ohľade kópia Bree, ale v horšom prevedení. Načo dve takéto postavy v seriály? Jej manžel je nudný a ani Nathan Fillion to tentokrát neuhral. Katastrofa jej ich dcéra, ktorej snaha odhaliť veľké tajomstvo má byť napínavé a divák jej má držať palce, ale tá postava je úplne prázdna. Nemá žiadne vlastnosti a 99% času sa tvári smutne a 1% hystericky kričí akonáhle sa niečo dozvie. Proste hlavná záhada o ničom. Ale tentoraz seriál oko v druhej sérii nepodržali ani vedľajšie línie zúfaliek. Susan a Mike sa na konci minulej série konečne dali dokopy a teraz sme celý čas videli aká nuda by bola, keby sa veta: a žili až do smrti, zo všetkých tých rozprávok rozviedla do pokračovania. Keďže sú obidvaja dobráci od kosti, tak scenáristi mali obmedzený priestor pre vymýšľanie nejakých problémov a tak sa zmohli len na Mikeovu závislosť na liekoch. Zachraňovala to len Susan svojimi občasnými komicko-trápnymi výstupmi. U Gaby a Carlosa sa ukázalo, že bez seba fungovať nedokážu a tak sa znova zložito dávali dokopy. Stala sa z nich typická obdoba páru Rosa a Rachel, ktorý sa neustále rozchádzajú a schádzajú a už to začína byť otravné. Ale odstránenie Gabinho manžela zo seriálu bolo vtipné. Ale mám rozpačitý pocit z Carlosovho zranenia. Vďaka tomu sa z neho stala príliš nemohúca postava. Lynette a jej boj s rakovinou je taká obohratá zápletka, že sa scenáristi ani nesnažili tváriť, že by to mohlo dopadnúť zle. Aspoň sa vyriešila jej takmer nevera z minulej série a trampoty s dcérou psychopatkou, čo pre zmenu pôsobilo jak z béčkového hororu. V tejto sérii ma začala štvať Edie. Vďaka tomu aká je sexi som mal tendenciu jej odpúšťať všetky jej zákernosti, ale tentoraz to už fakt prehnala, takže by som sa jej odchodu zo seriálu nebránil. Najzaujímavejšia je už tradične línia ohľadom Bree. Ani tak nie tá s jej predstieraným tehotenstvom kvôli nabúchanej dcére, ale konečne sa vyriešila nehoda, ktorú spôsobil Orson Mikeovi a páčilo sa mi ako sa dal dokopy jej syn Andrew. Stala sa z neho normálne sympatická postava. Z nových postáv sa vydaril gay pár, ktorý bol zdrojom mnohých vtipných situácií. Z hviezdnych hosťovaní potešil Richard Chamberlain ako otčim Lynette alebo Robert Forster ako Mikeov otec. Záver série, až do toho dejového posunu o 5 rokov dopredu, nepôsobí len ako záver série ale dal by sa kľudne brať aj ako záver seriálu, v ktorom sa prakticky všetky línie postáv šťastne uzavrú a po posune sa to všetko zase rozbije, aby bolo ako zaujímavo pokračovať. Pred rokmi som práve v tomto okamihu prestal seriál sledovať. Zdalo sa mi, že sa seriál vyčerpal, kvalita až príliš klesla, ten časový posun mi nesedel a postava Katherine ma fakt otrávila. Tak teraz uvidím, či som spravil chybu. Táto séria je ale len mierny nadpriemer. 6/10. () (menej) (viac)

BoredSeal

Seriál si drží svou úroveň kvality kombinace černého humoru a dobře odpozorovaných životních problémů, ale od třetí série už se mi lehce zajídá systém, kdy jedna ze čtyř ústředních potvor udělá něco bezohledného a sobeckého, tvůrci jí její prohřešek zaplácnou nějakým banálním rozhřešením nebo smrtí problematické osoby a jede se dál, aby divák náhodou nepocítil skutečné zhnusení nebo stres. Příkladem může být příběh s matkou Lynette, kterou od určitého momentu nechce mít žádná dcera u sebe doma a matka je konfrontována s krutou pravdou, že je pro vlastní děti nesnesitelná. Skončí na ulici nebo v systému americké sociální péče (hehe)? Samozřejmě že ne, tvůrci prostě vytáhnou z kapsy magické řešení, které je asi na úrovni výhry eurojackpotu, atd. Ale hraje v tom Kyle MacLachlan, konečně přibyla nějaká protiváha pedantské Bree a samozřejmě úroveň zlomyslné komedie je pořád výborná (např. Gabi a existence parkovacích míst pro invalidy). ()