Point Pleasant

USA, (2005–2006), 9 h 30 min (Minutáž: 43–44 min)

Hudba:

Robert Duncan

Seriál Point Pleasant sa odohráva v malom rovnomennom mestečku Point Pleasant nachádzajúcom sa blízko New Jersey, ktoré je hneď na začiatku zasiahnuté silnou búrkou. Tej noci zachráni záchranár Jesse v mori pred utopením mladé dievča, Christinu Nickson, ktorá sa vydala do mesta hľadať svoju matku. Okamžite sa jej ujme rodina miestneho doktora Kramera a rozhodne sa o ňu postarať, kým nebude po tom, čo prežila, úplne v poriadku. Netušia však, že práve jej príchod v krátkej dobe dramaticky zmení chod udalostí a hrozba vypuknutia pekla na zemi naberie silnejšie kontúry. (M.a.t.t.)

TomikZlesa

Po velmi slibném začátku přichazí nekolik dílu na úrovni 90210, ale v zápětí seriál opět spadne do těch správných kolejí a "hra" přidává na obrátkách, psychycky vypjatých situací a začína se odkrývat více tajemstvi. Seriál bohužel, nebo spis dábludik :) skončil dříve, a to naprosto dokonale a pro mnohé jistě překvapivým koncem. ()

Laerry

Kromě zaškatulkování do multi-žánru "temně fantasy-mystery hororového goth dramatu" (čehož si zaslouží jen z poloviny), jsem narazila na IMDB na zajímavé přirovnání: Point Pleasant je zkřížením Charmed s Bevery Hills 90210, což je celkem výstižné. Cílovou skupinou diváků jsou především náctiletí, kteří ocení typickou romantickou zápletku s trochou nadpřirozena. Za zmínku stojí některé vedlejší postavy, ať už to je postava Ben Kramera, který přijme Christinu do své rodiny. Zahrál si ho Richard Burgi, kterého určitě znáte jako Karla Mayera z Desperate housewives. Nebo zlotřilý poskok Lucase Boyda, kterého si zahrál Adam Busch (Warren z Buffy). Či epizodní role záhadného muže v jednom flashbacku, kterého si zahrál Robert Knepper (Prison break). ()

M.a.t.t.

"Svet je ako chorý pes, ktorý potrebuje utratiť." V obyčajnom prímorskom mestečku Point Pleasant sa začnú diať neobyčajné veci, keď sa miestnym podarí z mora počas búrky zachrániť mladé dievča menom Christina. To dievča je totiž "jeho" dcéra a Point Pleasant je pre ňu len dočasným pobytom do chvíle, kým nepríjme svoj osud. A vedzte, že vzbudiť v ľudoch temnú stránku je skutočne tak jednoduché, až je to smutné. Tentokrát však následky môžu byť mimoriadne nepríjemné... a ja som si nemohol dovoliť nebyť pri tom. Vynikajúca miniséria. ()

Tom Riddle

PP je docela nesourodá a občas až nepříjemně klišovitá směsice hororu, thrilleru a dramatu/rodinného dramatu. Drama je můj oblíbený žánr, a tak si potrpím na propracované postavy, jejich vývoj a vzájemné interakce. Toho se mi v PP bohužel nedostalo. Když seriál občas zabrousí do klasické dramatičtější polohy, rychle z ní vybruslí nějakým nadpřirozeným prvkem, což je vzhledem k primárnímu žánru pochopitelné, ale nikoli potěšující. Postavy jsou převážně schématické, víceméně setrvávající v počátečních charakteristikách (čest výjimkám, viz níže), a tak vás po třech čtyřech dílech už ničím nedokážou překvapit. Navíc mi opravdu vadilo pekelně pomalé tempo, občasná až přílišná doslovnost v případech, kdy nebyla nutná, a naopak nedoříkávání toho, co by se doříct mělo (není řeč o zakončení, spíš mi chyběly motivy jednání určitých postav, a tak se z nich staly jen ploché loutky). Nicméně, námět má drápek (což nedává zvědavým divákům (jako jsem já) jinou možnost, než se koukat dál...), a zpracování má hutnou atmosféru, čemuž napomáhá taky výborná hudba (mimochodem, úvodní znělka je lahůdka). Obsazení je velice přesné, obzvlášť krásná Elisabeth Harnois, kterou jsem zpočátku podezříval, že na roli ďáblova dítka nebude mít dostatečné charisma, a taky Dina Meyer, jejíž Amber Hargrove mě bavila opravdu hodně. Ač komentář vyznívá spíš negativně, v konečném důsledku se mi Point Pleasant líbilo, a určitě stojí za podívání. Mno, minimálně pro fanoušky žánru je to pomalu povinnost... ()

novoten

Drama, thriller nebo žánrový kříženec? Bohužel od všeho trochu. Zatímco vztahová linie všechno poutavě otevře, ustoupí později zbytečně důrazně do pozadí a daleko větší prostor získá mysteriózní atmosféra. Aby i té těsně před koncem došel dech. Ani přesně nevím, na co si mám stěžovat, protože celá série je prodchnutá napětím i pořádnými překvapeními a kdykoli se objeví Lucas, tak nemám daleko k fandění. Jenže tenhle příběh si zasloužil pořádně dopointovat. Sama jedna z tvůrkyň, Marti Noxon, přiznala, že při natáčení finále už bylo jasno, že se pokračovat nebude a stejně se vygradovanou situací zase tolik věcí nezmění a vrátka zůstanou pootevřená snad ve všech důležitých dějových linkách. A to i přestože mi poslední minuty jasně ukázaly, že při více sériích by už Point Pleasant nefungovalo. Nakonec vzhledem k průběžné vysoké spokojenosti trochu překvapivé lehké zklamání, ale stále výtečně natočený, nepředvídatelný a nenápadně anticírkevní seriál. 75% ()

• Seriál bol vysielaný televíziou FOX, kvôli slabšej sledovanosti bol však už po 8 dieli zrušený. Všetkých 13 dielov vyšlo až na DVD. (M.a.t.t.)
  • Skutečné Point Pleasant se nachází přibližně míli od oceánu. Část, která je skutečně v oceánu, se jmenuje Point Pleasant Beach. (TomikZlesa)
  • V epizodě „Unraveling“, kde je scéna s převráceným autobusem, Christina vidí nápis "Now leaving Point Pleasant. Please come again". Jedná se odkaz na konečný záběr druhé série Buffy th Vampire Slayer (1997), na němž se taktéž podílel Marti Noxon. (TomikZlesa)