Rudý prach

• Veľká Británia Red Dust

Newyorská právnička Sarah Barcantová se vrací do svého rodného města v Jižní Africe, kde se v rámci vyšetřování Komise pro pravdu a smíření odehrává tribunál s policistou Hendricksem. Ten je obviněn z nezákonného mučení černochů během období apartheidu. Je také jediným, kdo může vysvětlit zmizení několika lidí z černošské komunity. Klíčovým svědkem případu je populární černošský politik Alex Mpondo, který se však obává nejen vzpomínek na krutou minulost, ale také některých nepříjemných odhalení, jež by mohla zkomplikovat jeho politickou kariéru. Přesvědčivý politický thriller s vynikající Hilary Swankovou v hlavní roli získal mimořádný ohlas nejen v JAR, ale i na mnoha filmových festivalech. (Febiofest)

Juto

Je to veľmi dobre zahraná dráma o amnestii trýzniteľov s ohromujúcim výkonom Chiwetela Ejiofora. Príbeh sa odohráva v Južnej Afrike po apartheide. Zdá sa, že je veľmi ťažké dosiahnuť pravdu a zmierenie v týchto situáciách, keď trýznitelia zvyčajne dostanú slobodu a obete sú nútené zabudnúť na to, čo im urobili, a žiť so svojimi traumami a stratami. 7/10 ()

castor

Než vzpomínky ztvrdnou v kámen, přispěchá sympatická newyorská právnička do svého rodného města v Jižní Africe. A bude pomáhat konat dobro. Mezi černými a bílými budou vždycky platit kontroverze. Nepříliš konzistentní svědectví o tom, že být černochem a ještě s názorem není žádný med. Víc už napoví tradičně ztrápené oči Chiwetela Ejiofora a nadprůměrné herectví Hilary Swank (škoda, že si kvalitu rolí, na které kývne, lépe nehlídá). Výsledek naštěstí nepůsobí přepjatě, jak jsme u těchhle látek docela zvyklí, má své silné momenty, tři hvězdy mu přesto budou slušet asi nejlépe. ()

mira.l

Soudě dle počtu hodnocení relativně neznámý film z prostředí Jižní Afriky. Nemám tušení, do jaké míry to může mít reálný základ a co je výplod fantazie scénáristy, ale myslím si, že Afrika by asi mohla nabídnout takových příběhů jistě větší než malé množství. Mladá americká právnička, která to nakonec rozsekne, je sice ... jak bych to ... no prostě musíme scénáři nějak pomoct, ale budiž. Třeba se tam opravdu v některých případech ukázala pravda. Nicméně to nic nemění na tom, že Hilary Swank mě svým výkonem opět potěšila, tady se na ní i hezky koukalo. Tohle je typ filmu, který jí podle mého docela sedí. Poctivé tři * za celek a čtvrtá za Hilary. ()

Morholt

Problematika JAR je dvojsečná a žel Bohu jsem se ještě nedostal k filmu, který by se snažil být absolutně nestranný a v zájmu politické korektnosti nepřipískával černé většině. A Red Dust není výjimkou. Tentokrát se jedná o institut Komise pravdy a smíření, kdy příslušníci ozbrojených složek z dob apartheidu získávali amnestii výměnou za přiznání svých prohřešků. Proti sobě stojí černošský politik a jeho mučitel a během procesu vycházejí na světlo věci, které se mohou obrátit proti samotné oběti. Zdánlivě se jedná o pokus být objektivní, ale tvůrci prakticky po celou dobu nenechávají nikoho na pochybách, na čí straně je absolutní vina a pravda, takže jakkoliv se snaží kličkovat, nikdy nevybočí z poměrně úzké cesty. Za pozornost tak stojí neotřelý námět, Hillary Swank a její poměrně vysoký standard a místy přehrávající Ejiofor, jehož výkon hodnotím také poměrně vysoko. Lehce nadprůměrných. 60% ()