Ostrov sokrovishch

• Sovietsky zväz Остров сокровищ (viac)
všetky plagáty

Jedna z mnoha filmových adaptací Stevensenova románu „Ostrov pokladů“ nás zavádí do hostince „Admirál Benbow“, v němž se usadil starý pirát Billy Bones. Mladík Jim Hawkins ještě neví, že se jeho život velmi záhy hodně výrazně změní. Podařilo se mu najít v kufru mořského vlka mapu Ostrova pokladů. A tak se Jim společně s doktorem Livesseym, kapitánem Smollettem, lodním kuchařem Johnem Silverem a jeho mluvícím papouškem vydávají na dlouhou a nebezpečnou cestu. (Snorlax)

fragre

Příjemné překvapení. Od sovětského zpracování klasického Stevensonova románu jeden čekal výsledek spíše trapný či kuriózní. Ale nikoliv, zde jsou zvládnuty reálie, a i výběr herců je zdařilý. Dokonce i děj se vcelku věrně drží knihy a film má spád. Snad jen ruština je aspoň zpočátku trochu rušivá. ()

MickeyStuma

Slavný příběh Roberta Louise Stevensona „Ostrov pokladů“ není třeba představovat. Divákům by se však mělo představit toto neznámé dílo Sovětského svazu, které paradoxně patří téměř k neznámým i v samotném Rusku. Režisér Yevgeni Fridman rok po uvedení v kinech emigroval do Izraele a tím byl osud filmu zpečetěn. Zakázaný nebyl, jen prostě přestal být uváděný. Snímek je hodnocen jako nejlepší filmové zpracování literární předlohy a to se jedná o nízkorozpočtový film. Dokonale vyjadřuje atmosféru a dobrodružného ducha Stevensonova románu. Svým způsobem je stavěn na minimalismu, ale skvělé herecké výkony vše nemálo povyšují. I ta výprava je skvělá. Příběh je odvyprávěn lehce a bez lecjakých složitostí. Tvůrci si do děje nic nepřidali, jak se běžně dělo u jiných zpracování, ani z předlohy nic neubrali. A o to jde nejvíce. Jako dětský dobrodružný film se toto sovětské filmové dílo zkrátka jeví jako dobrá volba. ()