Freebie a Bean jsou dva policejní detektivové ze San Franciska, kteří se už pěkných pár měsíců snaží dostat za mříže místního bosse Reda Meyerse. Když se jim však konečně podaří shromáždit všechny potřebné důkazy a k zatčení je potřeba pouze počkat na zatykač, dozvídají se, že na Meyerse byl někým najat nájemný vrah. (Javert)

Lacike

Klasická akčná buddy komédia o dvoch policajtoch, ktorý vyšetrujú nejaký prípad. Najväčším mínusom pre mňa je typické sedemdesiatkové utrapomalé tempo, čo v kombinácii s nezaujímavým prípadom znamenalo, že som sa často nudil. Celé to vyšetrovanie vyzerá tak, že sa ústredné duo neustále poflakuje v uliciach, nonstop kecajú o ničom a sem tam niekoho zmlátia. Napínavé to teda rozhodne nebolo. Na druhej strane chémia medzi hlavnými postavami (šialený Caan a frfľajúci Arkin) celkom funguje aj keď väčšina ich nekonečných dialógov pôsobí ako improvizácia a len občas sú zábavné. Najväčším kladom filmu sú akčné scény, ktoré sú fakt špičkové a je ich dostatok. Hlavne poctivé naháňačky s množstvom parádnych karambolov stoja za to. Aj keď film v kinách prepadol, tak mám pocit, že ho videlo veľa režisérov, ktorý podobné akčné scény použili neskôr vo svojich filmoch. Takže vďaka akčným scénam a sympatickému duu sa to raz oplatí vidieť. A ak vám nevadí pomalé tempo, tak budete možno aj spokojný. 5/10. ()

Willy Kufalt

,,Jak můžete být dobrý člověk a blbec současně?!" Dva svérázní "výtečníci" motající se kolem policie, šílené chování na hraně výstřední provokace, spousta zběsile ujeté akce a kaskadérských kousků, hromada rozbitých aut... božemůj, koho mi asi to připomíná? :o) Ale tak no, proč ne, Caan s Arkinem jsou tu náhodou povedená a docela originální dvojka, u jejich nekonečných dialogů prakticky o ničem jsem se dokázal dobře bavit, ten film šlape ve svém zavedeném svižném stylu od počátku bez jakéhokoliv rozjezdu. Ale pár bláznivých akcích bylo na můj vkus bláznivých až za hranicu snesitelnosti. Jako největší problém právě vnímám, že film od počátku do konce nese natolik bláznivý spád, až v něm po celý čas naprosto schází napětí a hlubší přesah. Což se jako výrazná slabina nejvíc ukazuje k závěru, když film na chvíli spadne k dramatickým událostem, oba hlavní hrdinové se ocitli v smrtelném ohrožení, ale vy se o nich prakticky vůbec nebojíte... Celkově ten film zase nepovažuji za tak špatný, abych ho dokázal bez znalosti tipnout na dobový propadák nebo žebych na něj vysloveně plival, to ne... ale zase ani natolik skvělý, aby mne velký Stanley Kubrick svým označením Freebieho a Beana za film roku (WTF?!) zase jednou velmi překvapivě nezarazil... 55% ()

choze

Vedle Hickey & Boggs (1972) další zapomenutý sedmdesátkový buddy movie a opět bych řekl, že právem. Drsňák Caan a neurotický Arkin běhají po San Francisku a žvaní a žvaní, což by nevadilo, kdyby jejich improvizovaně působící dialogy byly vtipné, což nejsou, snad jen dialog Arkina vyslýchajícího svou manželku jako zločince měl aspoň vtipný nápad. Případ je nudný, záporák divný, ale trochu to zachraňuje přepálená akce připomínající grotesky, kdy se auta hromadně srážejí nebo končí trčící z vyšších pater domů. ()

Chrustyn

Dávno před 48 hodinami nebo Smrtonosnou zbraní, vznikl tenhle neznámý ale slušný buddy movie se vším, čím jsou buddy filmy dodnes. Nesourodá dvojice, která se nenávidí, kriminální zápletka a spousta bitek a povedených honiček. Ne tak svižné, vtipné a herecky funkční jako klasické filmy žánru, ale jako jejich předvoj, velice povedené. ()

• Stanley Kubrick označil tento snímek za "film roku 1974", a to i přesto, že obecně u diváků propadl. (Zdroj: Cecil B. De Mille - Tajné životy slavných filmařů). (Vojtino)