John Baggs Jr. slouží věrně dlouhá léta u amerického námořnictva. Jeho loď zrovna zakotvila v Seattlu a během rutinní lékařské prohlídky vyjde najevo, že má pilonidální cystu. Bez potvrzení o zdravotní způsobilosti nemůže zpátky na moře, a proto musí přechodně zůstat na námořní základně. Během léčby dostává obvyklou propustku, která trvá do půlnoci. Osaměle se toulá ulicemi přístavního města a v jednom zapadlém baru se seznámí s krásnou Maggie, která si tam na živobytí přivydělává drobnými podvody a prostitucí. Milostné vzplanutí na jednu noc však nečekaně přerůstá ve vztah dvou samotářů, kteří nevěřili, že se ještě někdy dokáží zamilovat. John dokonce pomáhá Maggie s výchovou jejího nemanželského pubertálního syna Douga. Kvůli administrativnímu pochybení se však John ocitá bez finanční podpory od námořnictva a navíc zjistí, že Maggie čeká dítě s jiným mužem. Zdá se, že naděje na společný život byla jen pouhou iluzí... Snímek Propustka do půlnoci režiséra Marka Rydella dokládá novátorské pojetí, které vnesli mladí filmaři v 70. letech do tradičních hollywoodských žánrových konvencí. Romantický příběh dvou zapomenutých samotářů se snaží co nejvíce přiblížit tehdejší realitě, proto se odehrává v prostředí špinavých bytů Seattlu a zároveň reflektuje ožehavé sociální a rasové problémy americké společnosti. Kromě toho se snímek vyznačuje působivým hudebním doprovodem slavného skladatele Johna Williamse, který byl po zásluze nominován na Oscara za nejlepší hudbu a za nejlepší píseň Nice to Be Around. V hlavních rolích září James Caan a Marsha Masonová, která za roli hříšné Maggie získala Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. (Česká televize)

Hawaj

Lehké sociální drama námořníčka a přístavní pološtětky. Dobře napsaný story, který nenudí a hlavně není zoufale předvídaltelný a místy dobře překvapí. Velmi pěkný herecký výkony. Dokonce tu má jednu roli i slavnej Calvera. :) Fajn kamera od Vilmose. Zážitek, který neurazí, ale ani nijak zásadně nepodojí vaše emoce. ()

Rob Roy

Až moc "dobrácký" a nekonfliktní příběh o vztahu námořníka a ne zrovna počestné ženy ze Seattlu. Tenhle film by potřeboval ostřejší hrany, James Caan je skoro ten nejslušnější sailor vůbec a po slibném úvodu se film postupně mění v nekonfliktní (občas zahrozí, ale ve výsledku bezzubě) skoro až rodinné drama. Na 70. léta docela nečekané. Z filmů s námořnickými čepečky, zkuste radši Poslední eskortu. P.S. Další z filmů, kde se objeví nezaměnitelná harmoniková sóla Tootse Tielemanse, jeho hudbu jsem poprvé slyšel ve Verhoevenově Turks fruit a od té doby jí nemůžu přehlédnout. ()

Padme_Anakin

Příběh mladého a sympatického námořníka, který uvíznul na břehu kvůli zdravotnímu problému a ztraceným papírům, se mi zamlouval a vtáhnul mě.. Náhodné setkání s nevypočitatelnou Maggie v něm probudí touhu po lásce, rodině a zázemí.. Ovšem život se s ním nemazlí a rozdá mu karty dost drsným způsobem.. James Caan a Marsha Masonová zajímaví, bavilo mě je sledovat.. Celé to nádherně podepřel John Williams, Nice to Be Around mi stále zní v uších.. ()

Martin741

Dnes sa uz taketo filmy netocia. Teda urcite nie  v Hollywoode, film je to lacny, ten maly rozpocet vidno zdaleka. O to je to vsak kvalitnejsie, bez CGI bordelu, len slusne rozhovory, Seattle 70. rokov hra vo filme svoju vlastnu malu rolu. Mark Rydell sa teda predviedol ako reziser, maly nenapadny o to vsak lepsi film  : 90 % ()

Snorlax

To byly doby, když velká studia točila filmy, které dnes točí jen nezávislí filmaři! Evidentně poměrně levný snímek co ušetřil na výpravě, to věnoval do emocí. John nemluví o tom, že chce změnit svět, on jde a mění ho k lepšímu. Přesto jeho příběh nevypadá jako pohádkový konstrukt. Za své dobré skutky dostává totiž od života pořádnou nakládačku. Lenivým tempem vyprávěný příběh jednoho námořníka s velkým srdcem se nenechal pošpinit bahnem patosu, ani zatáhnout do trapných klišé romantických filmů. Kvalitní scénář, na Rydella i slušná režie a lehce nadprůměrné herecké výkony. ()

• Do role Maggie byla studiem zvolena Barbra Streisand. Nakonec však postavu ztvárnila Marsha Mason, která si svým výkonem vysloužila první nominaci na Oscara. (Roman.Ticka)