Špionážní snímek odehrávající se dle skutečné události kolem vysoce postaveného zaměstnance KGB Vlasova (Yul Brynner), který za nejtužšího období tzv. "Studené války" přeběhne na Západ a tvrdí, že může učinit řadu závažných odhalení o sovětských agentech, kterým se údajně podařilo proniknout do tajných služeb na Západě a infiltrovat je. Tyto informace vzbudí obrovskou vlnu chaosu a stíhání oněch proruských špionů, vlnu neprokázaných obvinění a zatčení agentů vlastními vládami a dokonce jejich odsouzení. Až po několika letech vypluje na povrch, že se informace a obvinění ruského přeběhlíka nezakládaly na pravdě. Vlasov byl vlastně jen falešný zběh-špion, nastrčený vlastní organizací, aby zeslabil západní bezpečností složky. Disponoval však velmi pravděpodobnými fakty a tím se mu podařilo úplně dezorientovat západní kontrarozvědku. (LiVentura)

Karlos80

Politicko-špionážní thriller z období tzv. "Studené války". I přes velké kosmopolitní obsazení, silné herecké výkony, ohromnou délku (skoro dvě hodiny čistého času), a velmi pomalé tempo, mě tento snímek spíše nudil, příběh ač nepochybně inteligentní a zajímavý (založený prý na slavném "Philby" spy případu), je opravdu hodně spletitý a občas skutečně obtížný sledovat, je tu strašně moc různých postav- skupin a film se stává místy opravdu nepřehledným (jak v jednání, tak po dějové stránce), ve filmu je i minimum akce, napětí a vzrušení-všecko zde se soustředí hlavně na dlouhé rozhovory uvnitř uzamčených prostor se skrytými mikrofony a kamery, nechybí ani nějaké ty detekroty lži, a ke všemu i záhadné sebevraždy, atmosféra i přes atmosferickou Morriconneho hudbu za doprovodu krajana dirigenta Bruna Nicolaie, není tak silná, jako v jiných filmech, ale Itálie z ní dychtí víc, než Francie. Film se odehrává především v interiérech (špionážní agentury CIA, KGB, MI6, zpravodajské služby, filmové projekce, velké sály, atd) Hudbu jsem zde téměř nepostřehl, když opomenu úvod a finále. Konec dobrý, ale i tak z mého pohledu je to spíše zklamání, a pokud bych měl doporučit, tak jednoznačně některé italské politické thrillery ze stejné doby, to je úplně jiné kafčo. Navíc filmu bych vytkl ještě jednu věc a to dosti podstatnou, film se odehrává na různých místech - různých městech (Francie, Německo, Británie, USA), kde se mluví pokaždé jiným jazykem a titulky jsou kolikrát zcela opomenuty, nebo naopak kde jsou titulky, tam by být ani nemusely ,a kde není dab., tam by klidně mohl být. Vůbec v řeči a titulcích je tu jeden velký bordel, prakticky se ani nedá říct v jaké řeči jsem tu mou verzi viděl (tady to totiž nebylo jednoznačně definováno), titulky byly anglické ale naskakovaly jen občas. S odřenýma ušima 2,5/5*. ()

LiVentura

Mysteriózně-geniální hudba "M". Had je neoprávněně "zapomenutým" dílkem svět.filmu s hvězdami prvé třídy.!!! Yul Brynner coby tvrdý východní agent, který roznese nepříjemnou zprávu mezi západními rozvědkami, která má za následek represe uvnitř tajných organizací mnoha států. Pan Fonda hraje amerického agenta, Bogarde britského "Hada" a náš milý Noiret sehrává úlohu podezřelého agenta z Francie.. ()

majo25

Eurošpionážny triler, ktorý pracuje s prvkom studenej vojny a zaujímavo vykresluje infiltráciu či skôr odinfiltráciu tajných služieb. Zámer obsadiť dvojicu amerických hviezd Brynner a Fonda bol skvelým nápadom, a samozrejme aj veľkým ťahákom, a aj vďaka nim a skoro až 'emeriken stajl' spracovaniu má film solídnu atmosféru a tiež grády. Akonáhle je to bez nich a k slovu sa dostáva francúzska vetva špionáže, je to už slabšie. Záver s prekvapujúcim odhalením to však opäť napráva. Páčili sa mi tiež high-tech zariadenia tajných služieb, aj keď niektoré boli trochu sci-fi. Je to tak medzi 3 a 4 hviezdami, vypustiť niektoré dokumentárnejšie zábery z prostredia CIA, znížiť počet postáv, aj tá stopáž by si želala byť o niečo kratšia, ale prižmurujem oko, pretože ma to ako celok bavilo. ()

Snorlax

Brynner jako zběhlý důstojník KGB roztáčí velkou špionážní hru. A já se u ní skvěle bavila. Pouze však do té doby, než jsem si uvědomila, jak málo stačí na zahájení likvidace. A když mi chtěl zákeřný Tavel v podání jako vždy precizně chladného Bouqueta ohrožovat Berthona, začínala jsem zuřit. Na Berthona mi nikdo sahat nebude, na toho ne! Vždyť Noiretovo kouzlo udělalo z Berthona největšího sympaťáka filmu. ()

Kubaso

Stejně jako Karlos80, i já jsem měl neodbytný pocit, že multijazyčné pojetí ve filmu spíš nadělalo řádný zmatek, než aby mu dávalo zdání autenticity. A angličtina obvykle zaznívá s bezpočtem evropských přízvuků, což v kombinaci se zamotanějším dějem a brzkým odsunem Brynnerovy postavy z centra dění zapříčinilo, že jsem se v té síti nakonec vcelku dobrovolně ztrácel. Když ponechám stranou Brynnera, který hraje už jen sundáním klobouku, tak se mi už líbil pouze Noiret. Celé to ve mně vzbudilo dojem, že se tímto filmem Verneuil pokoušel proniknout do Ameriky, ale díky jeho serióznějšímu přístupu k tématu jeho dílo možná zestárlo hůře než ty americké. Jeho rukopis jsem navíc ve větší míře zaznamenal až v posledních minutách. Rozhodně to není špatný film, ale z režisérovy filmografie mi zatím sedl zdaleka nejméně. ()

• Námět filmu čerpá z případu Kima Philbyho, jenž byl vysokým důstojníkem britských tajných služeb a jedním z nejpřednějších agentů KGB. (aporve)