Reklama

Reklama

Pirát

Dobrodružný / Dráma / Romantický / Vojnový
USA, 1958, 119 min

Réžia:

Anthony Quinn

Kamera:

Loyal Griggs

Hrajú:

Yul Brynner, Claire Bloom, Charles Boyer, Inger Stevens, Henry Hull, E.G. Marshall, Charlton Heston, Lorne Greene, Ted de Corsia, (viac)
(ďalšie profesie)

Obsahy(1)

Rok 1812, druhá americká válka za nezávislost. Britské oddíly právě bez větších potíží dobily Washington a míří na New Orleans. Ve snaze ušetřit čas a životy svých vojáků se britští generálové rozhodnou postupovat po pravém břehu řeky Mississippi skrze území ovládané Jean Lafittem (Yul Brynner), novodobým pirátem a vůdcem new orleánského podsvětí. Lafitte je už dlouhou dobu trnem v oku americkým úřadům, protože rozdává naloupené zboží mezi lid a nerespektuje přitom žádné zákony. Pokud tedy teď Lafitt přijme britskou nabídku ke spojenectví, osud jednotek generála Jacksona (Charlton Heston) i celého New Orleans bude zpečetěn. PIRÁT se stal prvním a zároveň posledním režisérským počinem legendárního Quasimoda a Řeka Zorby - Anthony Quinna. (dopitak)

(viac)

Recenzie (11)

Slasher 

všetky recenzie užívateľa

Pirát jako playboy a zachránce v bitvě o New Orleans - pochopitelně zkreslená a notně slazená verze událostí v závěru války let 1812-15 (Gentský mír byl uzavřen 18 dní před). Faktická přesnost a fokus jinde mě netrápí, je to dobrodružňák, ale bral bych větší spád a nabitější obsah, zkrátit o dobrou půl hodinu. Hlavním hrdinou není generál Jackson (umrlčí Heston), nýbrž legendární desperát Jean Lafitte (kolotočářský Yul). Tak průměr. ♪♫ ()

curunir 

všetky recenzie užívateľa

,,V BOJI SOM PRIŠIEL O UCHO, KAPITÁN." ,,AJ TAK MA DOBRE POČUJEŠ." ,,TO MA NETRÁPI, ALE MAL SOM NA ŇOM DIAMANTOVÚ NÁUŠNICU." __ Na začiatku sa nám vo ,,vysvetľovacom prológu" prihovára sám veľký Cecil B. DeMille, podobne ako to urobil aj o niekoľko rokov skôr v ,,Desatore prikázaní", no režisérsku štafetu tu z dôvodov, o ktorých sa dá prečítať v zaujímavostiach preberá Anthony Quinn. A ten aj napriek tomu, že nikdy predtým a už ani nikdy potom nestál za kamerou nakrútil veľmi slušné starosvetské dobrodružstvo, ktoré je však vo výsledku o niečom úplne inom, než by väčšina divákov čakala. Už fantastický akciou nadýchnutý plagát sľubuje zmes námorných bitiek a povinnej romantiky. Ucelenejšia akčná scéna však vo filme paradoxne ani nie je, nemožno ale povedať, že by ho to v negatívnom zmysle poznačilo, keďže príbeh založený na skutočných udalostiach je sám o sebe zaujímavý. Síce tu sem-tam o nejakú tú loď nie je núdza, pirátstvo tu je skôr v úzadí a príbeh sa sústreďuje na anglicko-americkú vojnu. Keď v bitke vynikajúco obohatenej o hmlový závoj malo prísť k boju na bodáky zalizoval som sa blahom, žiaľ ako som už naznačil, až do takýchto dôsledkov nedospeje. Na druhej strane je tu sympaticky porušené klišé s milostnou zápletkou, ktorá tu až na pár výstupov nedostáva žiaden priestor sa naplno prejaviť, čo robí celé rozprávanie omnoho viacej uveriteľnejším. Na vlasatého Yula Brynnera som si zvykol už v ,,Šalamúnovi a kráľovnej zo Sáby" , tu ma však viacej zaujal uhrančivý Heston, ktorý si rok pred Ben-Hurom zahral aspoň o 30 rokov staršiu postavu než by zodpovedala jeho veku, pritom však vie aj takýto vekový rozdiel uhrať so cťou jemu vlastnou. (30. hodnotenie, 5. komentár k filmu) ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie užívateľa

Pozoruhodný veľkofilm o americkom pirátovi, ktorý však nezvádza bitky na lodi, ale na pevnine - hlavne v jednej z najznámejších bitiek o americkú nezávislosť pri New Orleanse. V tradične skvelom podaní charizmatického Brynnera, ktorému výborne sekunduje Heston v postave generála a neskoršieho prezidenta Andrewa Jacksona, ktorá bola pre Hestona zaiste typologicky vybraná. Napriek tomu, že k bitkám dochádza sporadickejšie, za zmienku stojí iba pompézna záverečná bitka, má film svižné tempo a napriek 2 hodinám vôbec nenudí. Môže za to vďačiť nielen prešpekulovanému scénáru a veľkému množstvu trefných hlášok, ale aj vybičovanejším dramatickým scénam, ktoré spolu vytvárajú skvelú atmosféru. Veľká škoda, že skoro všetko je točené iba v štúdiu, dokonca aj bitky. Kvôli tomu je na pľaci kopec hmly, v ktorej okrem výstrelov z muškiet a diel veľa toho nie je vidieť. A že ide o režijný debut Anthonny Quinna (ktorý si mimochodom zahral v o 20 rokov staršom predchodcovi Piráta), tak to klobúk dolu. ()

vesper001 

všetky recenzie užívateľa

Stručně řečeno, schéma z Desatera se opakuje: Brynner je k sežrání a Heston za kašpara. Pro nezasvěcené to trochu ale rozvedu. Oparukovaný Yul Brynner jako správný bukanýr ukradl celý film pro sebe – vyzbrojen charismatem a nasoukán v neskutečně těsných kalhotách. A jak je v jeho filmech zvykem, v jedné scéně si i zazpívá. Pětatřicetiletý Charlton Heston má bílé vlasy, roli padesátiletého budoucího prezidenta, a vypadá, jako by byl už dávno post mortem. Chápu, že DeMille chtěl dát znovu dohromady biblickou partičku, ale býval by udělal lépe, kdyby Hestonovi svěřil nějakou jinou roli, třeba part dřevěného polena. V té by Charlie možná zazářil. ()

dopitak 

všetky recenzie užívateľa

O generálu Andrew Jacksonovi se na wikipedii píše: "Byl proslulý svým celoživotním pronásledováním Indiánů.... Od roku 1834 násilně odsouval indiánské kmeny do nově vzniklého Indiánského teritoria....." Proto dost pochybuju, že by měl u sebe před rozhodnou bitvou o New Orleans indiánské zvědy, jak tento film předvádí.____Pirátovi vévodí k nepoznání změnění Yul Brynner (knírek, bujná hříva) a Charlton Heston (o deset let pro film zestárlý kosmonaut Taylor z Planety opic). Především Yul hraje jak o život, z pozdějšího "statečného" Chrise si je podobný jen očima a jistě také hlasem (my film však známe dabovaný, že). Film byl z velké části natočen v interiérech, všude je mlha a poněkud laciné rekvizity (splihlé papírové palmy). Vyzvihl bych silnou hudbu dobře zvýrazňující dobrodružný nádech celého snímku. Podle mého soudu se jedná o zajímavý pohled na část americké historie, který jistě lze českému divákovi doporučit. ()

Galéria (27)

Zaujímavosti (3)

  • Cecil B. DeMille původně plánoval pojmout remake svého filmu z roku 1938 jako muzikál, ale rozmyslel si to, když Yul Brynner pohrozil, že v takovém případě od smlouvy odstoupí. (vesper001)
  • Historická fakta byla ve scénáři upravena tak, aby příběh nebyl pro dobu svého vzniku příliš kontroverzní. Skutečný Lafitte měl poměr s manželkou guvernéra, nikoli s jeho dcerou. (vesper001)
  • Jde o poslední film Cecila B. DeMilla. V době natáčení byl již vážně nemocný a režie se proto ujal jeho zeť Anthony Quinn, který hrál v původní verzi jednu z vedlejších rolí. DeMille jen dohlížel na výrobu a s výsledkem příliš spokojen nebyl. Zemřel v lednu 1959, pouhý měsíc po premiéře. (vesper001)

Reklama

Reklama