Loutka

Poľsko, 1968, 151 min

Predloha:

Boleslaw Prus (kniha)

Beata Tyszkiewicz, Mariusz Dmochowski, Tadeusz Fijewski, Jadwiga Halina Gallowa, Wiesław Gołas, Kalina Jędrusik, Jan Koecher, Jan Kreczmar (viac)

Televízne spracovanie románu Boleslawa Prusa. Stanislaw Wokulski je varšavským obchodníkom, ktorý sa zamiloval do úbohej aristokratky Izabeli Łęckiej. Pod vplyvom svojej lásky sa dostáva do nevýhodných obchodných vzťahov, ktoré mu spôsobujú škodu, no on sa za každú cenu snaží pomôcť rodine svojej milovanej. (bjjoba)

radektejkal

Režisérský koncert. Kdybych znal Prusovu knihu (pokud jsem si chtěl něco přečíst i "polské literatury", sáhnul jsem po jiných autorech) a byl lépe seznámen s "polskými reáliemi 19. století, asi byl ocenil film i z jiných aspektů. Loutkou je tu myšlena šlechtična Izabela Lecka, ae mhl jí být i sám hrdina Stanislaw Wokulski - finančník, ovšem bez řádného společenského postavení. Ovšem loutkou mlže být i jeho přítel (?) Ignacy Rzecki; a tak dál. Nakonec si zřejmě uvědomíme, že ve filmu hrají samé loutky: na straně šlechticů, nevodobých podnikatelů i proletariátu.. Ovšem ta režie! Kdo umí dělat s dlouhým sklem... - Recenzita  Martin741 dává 81%, má je mít! V polské filmové databázi jen 70%. ()