Děj filmu se odehrává v roce 1874 (tedy 100 let před natočením filmu) v městečku Rock Ridge, kde se všichni jmenují Johnson a jehož se chtějí zmocnit bandité, aby mohli levně skoupit všechny pozemky, než sem dorazí železnice. Jejich plány ovšem zhatí neohrožený černošský šerif Bart (Cleavon Little) a opilecký pistolník Jim, dříve nazývaný The Waco Kid (Gene Wilder).

Jak je jeho zvykem, vrší Mel Brooks jeden gag za druhým a vyžívá se ve zcela absurdních scénách (šerif bere sám sebe jako rukojmí, Indiáni mluví jidiš). Film měl značný ohlas i v odborných kruzích a byl nominován na tři Oscary (střih, titulní píseň a vedlejší ženský herecký výkon - M. Kahnová). (oficiálny text distribútora)

farfalla

Typický humor Mela Brookse. Sprostá slova (shitload of dimes), politicky nekorektní slova (nigger), legrace z historických (prezidenti) i žijících osob (Hedy Lamarr), absurdní řeči (indiánský náčelník se židovským přízvukem; "You men are only risking your lives, while I am risking an almost-certain Academy Award nomination for Best Supporting Actor!") i logika (odjezd taxíkem či limuzínou), parodie (guvernér), protiklady (černoch šerif v městě bělochů; německá armáda na Divokém západě) a přehánění (kat jako ze Shakespeara). Když se spolu objeví šerif Bart a pistolník Waco Kid (Gene Wilder), hned se vnukne myšlenka, proč šerifa nehraje Richard Pryor. Ten byl tehdy, bohužel, nespolehlivý kvůli drogám, a tak jenom zůstal jedním ze scénaristů. Před závěrem se uskuteční pravděpodobně největší bitva ve filmu – pobili se v ní dva filmy a celá herecká kantýna. Bitva pak pokračovala i na ulici před studiem. Pro Mela Brookse žádná blbost nebyla dost absurdní a všechno našlo své místo ve scénáři. Kdo by nechtěl být scénáristou u něho? ()

Auvajs

První cca hodina trapná nuda. Pár necitlivých až rasistických vtipů na úrovni tak Kameňáku. Nezasmál jsem se ani jednou... Zhruba po hodině přichází zajímavý výstup jakési "lady" a pak už se to celkem chytá. Závěrečných zhruba 10 minut přináší zcela nečekanou pointu, konečně nám, divákům, dochází smysl vší té "roztomilé" trapnosti a přimhuřujeme trochu oko. ()

Malarkey

I když ne výborná, přesto zábavná komedie, která má pomalý rozjezd, ale navýsost výborný konec. Sice se tam objeví pár trapných vtipů, ale ne tolik na to, aby je přebily ty výborné. Je to jeden z prvních filmů Mela Brookse, ale i přesto podle mě velice dobrý. On má velice zajímavý druh humoru, který mě vždy pobaví a zajímavé je jak skloubí realitu s fikcí a je to docela zábava a mimo to rád hraje ve svých filmech a většinou nějaké rozporuplné postavy nebo rovnou záporáky a je vidět, že ho to baví. Velmi zajímavá byla cedule u vrátek toho gangu: --- Před vstupem klepejte na ostnatý drát ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Černý šerif zachraňuje městečko před bandity, jejichž šéf se chce zmocnit pozemků pod budoucí žleznicí. Na tolik ceněnou filmovou parodii mi přišel humor trochu upšoukaný. Jistě, pár vtípků mi přišlo dobrých, pár slabších a pár jsem jich nepostřehnul, ale celkově jsem očekával mnohem více. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=a4zYXe59yM0 ()

Marze

Po puštění filmu jsem byl překvapen, že to není úplně klasický western. Pak jsem se dočetl, že režisér Mel Brooks je legenda amerických bláznivých komedií a parodií. Děj umístil do roku 1874 do amerického příhraničního zapadákova Rock Ridge. Jméno je zřejmě fiktivní protože podle map existuje pouze střední škola tohoto jména nedaleko Washingtonu, kde je zřejmě tento film povinný. Děj je nepodstatný, zápletka stojí na záplavě absurdních gagů. Nominováno na tři Oscary. ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Alzheimerova choroba nám v neděli sebrala třiaosmdesátiletého herce Genea Wildera. Pokud jste viděli Producenty, Ohnivá sedla nebo Mladého Frankensteina, dobře víte, o koho jde. Tohle je ale jen… (viac)

Tvůrce Médi chce umřít na Divokém západě

Tvůrce Médi chce umřít na Divokém západě

06.12.2012

Když přišel s projektem Méďa, většina hollywoodských studií ho odmítla. Včetně Foxů, pro které Seth MacFarlane vytvořil veleúspěšný animovaný seriál Griffinovi. Nakonec se Méďu ujala menší produkční… (viac)