Autor téhle televizní zábavné hříčky J. Dietl si pohrál s povídkou J. Arbese a zakomponoval ji do rámce štědrovečerního posezení s přáteli – herci a zpěváky a jejich písničkami. Štědrý den se bratři Quido a Josef Mánesovi, kteří spolu vedli staromládenecký život, rozhodli udělat po klasickém způsobu, se stromečkem a kaprem. Vyšli si do staré Prahy, koupili kapra a doma čekali, až jim obživne, aby ho posléze hodili do řeky… A diváci si mezitím mohou poslechnout řadu koled a vánočních písní v podání K. Gotta, H. Vondráčkové, H. Zagorové a dalších… Vypravěčem byl Martin Růžek. (Česká televize)

Segundo odpad!

Tuto zápletku použil i František Kožík ve svém životopisném románu Josef Mánes. Když jsem ten román letos začátkem roku četl, vzpomněl jsem si, že jsem podobný příběh viděl jako dítě v televizi. Neodolal jsem a vyhledal si tento pořad, abych se na něj mohl podívat. Až dnes, na svátek svatého Štěpána, jsem se odhodlal, že si to skutečně pustím. Od toho mě totiž stále odrazovala role Káji Gotta v celém tom projektu. Zápletka je vskutku primitivní, vánoční melodie se střídají jedna za druhou.  Je to zvláštní podivnost, taková jakoby oslava normalizačních umělců a potažmo normalizačního režimu, kde vánoční koledy jsou pouhou dekorací podobně jako ony kýčovité kulisy mající vykreslit vylhanou staropražskou idylu. ()

6thSun

Bratři Mánesové se probudí, zjistí, že je Štědrý den a že nemají kapra, tak si ho jdou koupit, pak je jim ho líto a tak jej hodí do Vltavy. To je celý příběh, I shit you not! A přece se na to dá v pohodě koukat, a to díky vánoční atmosféře, hercům, zpěvákům a hlavně songům, v čele s Ave Maria za doprovodu Josefa Suka. ()

NinadeL

Takovou šílenost si v normalizační televizi mohl dovolit skutečně jen Dietl. Ostatně nápad znásilnit Arbesův text, vyzdobit ho malůvkami Ivy Hüttnerové a doplnit ho českými i mezinárodními koledami (takové rolničky s českým textem jsou něco echt šíleného) v podání tehdejších populárů, to je prostě masakr. Nač tolerovat ten pokus o rádoby staropražsou vánoční idylu, když v jeden moment přichází v civilu Gott, následuje ho Zagorová a nechybí ani Vondráčková a šarmér Korn? Tohle neměl šanci zachránit ani ten moderující Růžek. Otřes. ()

bohemia_regent

Kdyby v tomhle "stylu" někdo natočil adaptaci Čapkovy předlohy o tom, jak pejsek a kočička pekli dort, pochválil bych ho za to, že se snaží naplnit poučku o jednotě obsahu a formy. Ale v případě Arbesovy povídky se musím ptát: Proč takhle?, abysme se nějak dopachtili třičtvrtihodinové stopáže? Nebylo by lepší natočit poctivou dvacetiminutovou televizní miniaturu a obejít se bez všech těch zlatých slavíků, Hybšů, Růžků, Suků, Vondráčkových, Kornů atd.? - Jedna hvězdička je za výtvarný přínos Ivy Hüttnerové. ()

LadyPupu

"Neuvěřitelné se stalo skutkem, Quido přemluvil Josefa, aby šli koupit kapra!" Co si budeme nalhávat - rozjezd byl lehce rozpačitý. Moje úzkostné čekání naplnil nadějí božský Karel, který to rozjel a pak už se to vezlo. Třesoucí se papundeklové kulisy, Hanička Zagorová v pravém norku a falešném sněhu zpívající Rolničky... Do toho vstupy trojice Quido - Josef - kapr, která na samotný závěr zajistila kulervoucí finále s disciplínou "hod živým kaprem do nakreslené díry v nakresleném ledu". No, ono to vypadá, že si z toho dělám legraci a já si jí taky dělám, přesto jde o pořad, který se dá bez úhony vidět. ()