Valachiho svedectvo

• Československo Valachiho svědectví (viac)

Joe Valachi, bývalý mafián, se ocitnul ve vězení. Rozhodne se stát hlavním svědkem v ostře sledovaném procesu s mafiánským bossem. Ve své výpovědi před kamerami postupně odhaluje celý svůj životní příběh, historii svého pádu do osidel mafie a zločinu… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Vampireman

Nahý ženský, lesbismus, kastrace, velké množství krve, sem tam sprostý slovo... A za mě v podstatě stejný problém jako pozdější Klansman - silné téma, dobře zpracované, ale režijně uondané, pomalé. Co mě absolutně zaráželo byla postava Jill Irelandové, která, když hrála postavu o třicet let starší, měla na sobě jenom šedivou paruku a bylo jasně vidět, že herečce jí není ani čtyřicet. 3,5* ()

vesper001

Dost mi u filmů vadí atribut skutečných událostí, protože mám často podezření, že je to hlavně dobrá výmluva, proč scénář není lepší. Hlavním problémem Valachiho svědectví je, že se bere strašně až smrtelně vážně a moc by mu prospěla malá dávka nadhledu. Seznam rekvizit je úplný, brutality víc než dost, ale to je koneckonců u podobně ambiciózních snímků stavovská povinnost, a hvězdné obsazení mě moc nebralo. Lino Ventura je (jak jinak než) perfektní, záměr, aby se herci vizuálně podobali skutečným postavám, chvályhodný, ale Charles Bronson mi do role Valachiho prostě neseděl, a navíc mi připadalo, jakoby své obvyklé charisma zrovna někde pronajímal. Fenomén mafie mě svého času hodně zajímal, ale Valachiho svědectví ani po několikerém zhlédnutí ne. ()

fefee

Bronson v tejto mafiánskej predlohe podľa skutočných udalostí hrá naozaj skvelo, rovnako ako Ventura ktorého nekompromisný zjav bol presvedčivo reálny a ešte viac ma zaujal ako Charlesovo herecké podanie. Projektové praktiky s pár chybami a sem tam kostrbatejšia kamera, ale inak výborná dobová gangsterka. (3,5*) ()

gudaulin

Filmy stejně jako lidé stárnou, v případě Valachiho svědectví naštěstí důstojně. U některých ohlédnutí do filmové historie mám pocit hořkosti a bolestného zklamání, tady se nic podobného nestalo. Ne, že by všechno šlapalo tak, jako v době vzniku, ale nadprůměrné herecké obsazení leccos zachraňuje. Jen je vidět, jaký je rozdíl mezi skutečným hereckým esem, za jakého považuju Lino Venturu, a mezi Charlesem Bronsonem, který, ať se na mě nikdo nezlobí, v mých očích je jen charismatickým typovým hercem, kterému nejvíc sluší role mlčenlivých zabijáků s minimální mimikou. Tady se po něm po hříchu požaduje charakterové herectví a Bronson někdy nestačí. Na nejlepší žánrovky své dekády Valachiho svědectví určitě nemá, ale pořád je to obstojná zábava. Celkový dojem: 70 %. ()

Pink.Panther

Film ukazuje mafii jako sociální fenomén, ale je to více zápis svědectví než hluboká sonda. Ve 30. letech dvojčata WTC nestála a dobové veterány vedle křižníků 60. let jsou také lapsus. Charles Bronson je jako indián vždy ve své kůži. Problém je, že zde nemá roli Siouxe, ale mafiána, na kterého jeho klasický vrásčitý výraz čumákem do zdi narazivšího bulldoga jednoduše nestačí. O to víc vynikne skvělý Ventura ve vedlejší roli. Produkce: Dino De Laurentiis Company ()

• Film se natáčel v New Yorku a ve studiích De Laurentiis v Římě. Natáčení začalo 20. března 1972. Scénář filmu vycházel z knihy „The Valachi Papers“ od Petera Maase, která je autobiografickou zpovědí Joea Valachiho (Charles Bronson). (classic)
  • Při noční projiždce městem za plného provozu jsou kromě dobových automobilů z 30. let jasně vidět i běžné automobily, které bylo možné potkat na silnicích v roce 1972. (Saur.us)
  • Producent Dino de Laurentiis musel přesvědčit Charlese Bronsona, aby přijal roli Joea Valachiho. Bronson roli dvakrát odmítl, než ji přijal, protože měl pocit, že je příliš starý na tuto roli. Bronson dostal smlouvu na tři filmy, která mu zaručovala 1 milion dolarů za každý film a navíc procenta z kasy. (classic)