Minulost - na ostrov doplave těhotná žena. Když se chce napít, přistoupí k ní jiná žena, která jí slíbí pomoc. Těhotná se jmenuje Claudia. Brzy porodí dvojčata - chlapce, ale říká, že vybrala jen jedno jméno Jacob. Ihned po porodu ji neznámá žena zabije. Při lovu divočáka narazí Jacob s bratrem na další lidi. Doposud si mysleli, že žijí na ostrově s „matkou“ sami. Poté objevují tajemnou studnu, ze které svítí světlo. Je to srdce ostrova. Říká, že nemůže světlo chránit věčně, že přijde doba a jeden z nich se musí rozhodnout, kdo v tom bude pokračovat. Bratrovi Jacoba se zjeví jejich pravá matka. A ukáže mu tábor lidí, kteří ztroskotali s ní, když byla těhotná. Ten potom vzbudí Jacoba a chce, aby odešel k těm Druhým s ním. (PROCESOR)

Colonist

Pamatuji si, jak mě v roce 2010 tato epizoda pořádně vytočila. Mělo jít o jednu z klíčových epizod poslední série. Měli jsme se konečně dozvědět něco víc o historii ostrova a o původu černého kouře. A nedozvěděli jsme se téměř nic. Sice víme, jakým stupidním způsobem kouř vznikl, ale co to je, o tom nemáme pořád ani páru. A už se to vlastně ani nikdy nedozvíme. No a to, že se všechno, co se v seriálu odehrálo, událo kvůli nějaké svítící jeskyni, to je prostě výsměch. Pro mě je tohle zkrátka jedna z nejhorších epizod seriálu. Myslím si, že tato epizoda je důvodem, proč mě poslední díl oproti jiným lidem tak nezklamal a nenasral. Protože po zkušenosti s touto epizodou jsem od finále už nic nečekal (alespoň co se týká zodpovídání otázek). Ale abych jen nehanil - Mark Pellegrino a Titus Welliver jsou výborní. ()

BROKEN_

Dozvěděli jsme se pouze historii Jacoba a jeho bratra, ze kterého se z nějakého důvodu stal černý kouř, vůbec nevíme jak a proč to funguje. Plus původ ostrova nám taky nebyl prozrazen. Epizoda jako taková dobrá, ale ty odpovědi, které nám měli objasnit několik věcí, tak nám tvůrci přidali spíše další otázky, na které si myslím, že už ani není čas ke konci, měli to vyřešit teď a diváci by byli spokojení. Kvůli této epizodě se spoustu lidí nasralo. Já sice ne, mě to baví, ale ty odpovědi........ škoda. :( horší 4 hvězdy. ()

LEATHERFAC

Idiotská pohádka o Romulusovi a Rébusovi bla bla bla... Některé záhady je lepší nerozřešit a nerozřešovat. Ve filmech a seriálech obzvláště. Pokud nevymyslíte dostatečně chytrou a uvěřitelnou historku, nechte to raději dál tajemstvím. Udělali byste líp... Dokud byl kouř v prvních sériích tajemstvím, šel z něj celkem děs. Ale po tomhle vysvětlení? Navíc, když se mezi tím ještě občas mění v Locka, který normálně mluví a chodí a intrikuje, je celé monstrum už jen k smíchu. Sorry jako. ()