Jack, Sayid, Elois, která je těhotná s Widmorem, a Richard se snaží z vodíkové pumy dostat část plutonia, a to pak převézt ke stanici Labuť a zabránit tak elektromagnetickému výboji, který je ukryt pod energetickou kapsou. Ta by měla být navrtána. Mají na to jen dvě hodiny.
Když Locke vede své lidi k Jacobovi, řekne Benovi, že se ho chystá zabít. Ten se mu na oplátku svěří, že ho nikdy neviděl. Locke mu připomíná, co všechno pro ostrov udělal a jak se ostrov zachoval k němu a chce po něm, aby Jacoba zabil on.
Sawyer, Juliet a Kate se vysvobodí z ponorky a vrací se zpátky na ostrov zabránit Jackovi k odpálení pumy.
Ve flashbacku vidíme, jak Jacob vstupuje pasažérům letu 815 do života a snaží se jim pomoct. (PROCESOR)

Colonist

Nejlepší finále sezóny v rámci celého seriálu. Neustále se tam něco děje, divák nemá čas vydechnout. A posledních 20 minut je takový mindfuck, že jsem při prvním zhlédnutí ještě dlouho po skončení epizody s otevřenou pusou zíral do monitoru a vstřebával, co se vlastně stalo. Tímto dílem končí nejlepší éra seriálu, poslední sezóna už takovýchto kvalit bohužel nedosahuje. ()