Léta po společné službě u francouzské cizinecké legie se Alain Delon a Charles Bronson opět setkávají. Mají společný cíl - dostat se do stejného trezoru, ale úžasné podvodnice byly rychlejší... (oficiálny text distribútora)

Schlierkamp

Francouzský dobrodružný film, v němž se vedle sebe objeví dvě herecké hvězdy nejvyššího světového kalibru a sice A. Delon a Ch. Bronson. Tito dva muži úsporných gest, pan Barran a pan Propp, se po letech strávených ve francouzské cizinecké legii setkávají, aby otevřeli trezor v klenotnictví. Monsieur Propp, v podání legendárního drsňáka s tvrdou pěstí Ch. Bronsona, disponuje neobyčejnou zálibou ve vrhání mincí po okraj naplněné sklenice. Během utajeného a dramatického pobytu v trezorové místnosti se snímek pochopitelně jevil nejpůsobivěji. Vzhledem k tomu, že znali pouze tři správná čísla ze sedmiciferného kódu, měli úkol poněkud ztížený, neboť pouze jediná z deseti tisíc kombinací je dovede k cíli. Scénu s důmyslným únikem z pasti, do níž oba dobrodruhové nečekaně upadli, a jež mi připomněla jiný skvělý francouzský film Le Treu, řadím k vrcholu snímku. S blížícím se koncem napětí i atmosféra značně upadá, závěr je v podstatě dosti čitelný a očekávaný, neboť se nepředpokládá, že by jeden z bývalých elitních vojáků zradil druhého. Co se týká ústřední dvojice, jedná se natolik mimořádně úspěšné herecké osobnosti, že jejich umění je zážitek sledovat vždy, i přes mírné nedostatky v jejich společné souhře. Domnívám se, že v případě Sbohem příteli od Jeana Hermana se jedná o mírně nadprůměrné dílo, ovšem kvůli ústřednímu duu jedněch z mých nejoblíbenějších herců a nadprůměrné střední části snímku volím nakonec čtyři hvězdy. ()

Lupes

Nízké hodnocení na CSFD si nezaslouží, byť po opětovném shlédnutí musím rovněž ubrat hvězdu. Stále jde ale o netuctový film s překvapivou zápletkou, skvěle rozehraný je vztah obou hlavních postav. Scénář je dobrý; zápletka nápaditá, ale k realitě to má přece jen daleko. To nemluvím o zbytečné umělecké licenci v podobě roboticky strohých černých šerifů či o logických lapsech v podobě ubírání kyslíku zapálenými "loučemi". ()

Vesecký

Díky obsazení Delonem a Bronsonem jsem dal slabší čtyři hvězdičky, hlavně kvůli vygradované druhé půli a překvapivému rozuzlení. Ze začátku to bylo dost nepřehledné, návrat dvou vysloužilců Cizinecké legie na začátku byl dost zbytečný, snad jen kvůli tomu, že Delon kdysi omylem v Alžírsku zastřelil kamaráda; až konec filmu osvětlil, že mladé dívce, která jej vyhledala v přístavu, šlo o pomstu a zneužila ho pro loupež, kterou naplánovala se svou poněkud psychicky málo odolnou sestrou. Taky ty fackovačky byly příliš americké. ()

Tommassi3

"Papá je pryč !! Papá je pryč !!" Skutečně velmi zvláštní, byť nakonec vůbec ne špatný kousek, v němž se setkaly dvě legendy.. Nutno říci, že Jean Herman se Sébastienem Japrisotem vymysleli příběh podobný hloupoučkému triku, který předvedl Bronsonův Propp s mincemi.. Výborně zahrané, zajímavě nasnímané !! V důsledku hluboko za očekáváním.. ()

• Návrat režiséra a producenta do Paříže byl studenou sprchou, jelikož se na ně Delon obořil: „Přečtěte si znovu naši smlouvu, pánové. Musím hrát s hvězdou mé úrovně, což rozhodně není případ tohoto herce.“ Svolil až po projekci několika Bronsonových filmů. (theSaint)
  • Natáčení provázela značná rivalita obou herců. (theSaint)
  • Francouzští producenti nabídli Charlesovi Bronsonovi 100 000 amerických dolarů, což byl dvojnásobek jeho obvyklého platu. (Komiks)