The Power of Nightmares

• Veľká Británia The Power of Nightmares: Rise of the Politics of Fear
všetky plagáty
Veľká Británia, 2004, 3 h (Minutáž: 60 min)

Réžia:

Adam Curtis

Scenár:

Adam Curtis

Kamera:

Lucy Kelsall

Usáma bin Ládin (a.z.), Gerald Ford (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Ájatolláh Chomejní (a.z.), Henry Kissinger (a.z.), Gamal Abdel Nasser (a.z.) (viac)

Třídílný dokument z produkce BBC se zabývá vznikem, vývojem, srovnáním a praktickými dopady dvou v současné době populárních ideologií-amerického neokonzervativismu a islámského fundamentalismu. Zobrazuje profily jejich zakladateů-egyptského lékaře Saída Qutba a amerického politologa Leo Strausse, kteří v 50.letech nezávisle na sobě vyhlásili válku liberální společnosti. Mapuje spolupráci obou táborů v období studené války a první konflikty po válce v Afghánistánu. V závěru srovnává současné přestavitele obou ideologií-George W. Bushe a Usámu bin Ládina. (Lasoft)

Klajnik

Další skvělej dokument od humanitního vzdělance Adama Curtise, který znovu vykládá o historii, společnosti a ideích. Jeho práce bývají těžce edukativní. Všichni víme o 9/11, o Al-Kaidě a Bin Ladinovi. Nikdo ale neví, proč k těm bombovým atentátům došlo. Nechápal jsem, proč jsem za celou dobu svého života neslyšel, co za tím bylo, co tím druhá strana sledovala, jaký byl motiv. Nyní ho už znám. ()

Slasher

Svět jako neokonzervativní studenoválečná vidina boje dobra se zlem, formující se záštiplná opozice radikálních islamistů vůči demokracii a západním liberálním hodnotám, princip "předběžné opatrnosti", terorismus jako velký strašák a hon za přízraky post-9/11. Neboli strach, ten nejlepší nástroj manipulace. Tady ještě včetně rozhovorů, jinak ale Adam Curtis klasika - poutavý, podnětný, znepokojivý. ()

*CARNIFEX*

Strach je najlepšia forma ako ovládať či manipulovať s masou ľudí. Keď je vaša politika ideológiou boja, potrebujete oponenta v podobe nepriateľa. Keď nepriateľa nemáte, musíte si ho vytvoriť. Keď ním nebude Sovietsky zväz v období studenej vojny, bude ním neexistujúci terorizmus z ďalekého východu. ()

liborek_

Moc nočních můr aneb Vzestup politiky strachu je třídílný dokument z dílny BBC, který ohromně poutavým způsobem zprostředkovává netradiční pohled na moderní světové dějiny. Porovnává dva fenomény - americký neokonzervatismus a islámský radikalismus (oba horlivé bojovníky vůči liberalismu a úpadku dobrých mravů) - a v množství archivních záběrů ukazuje jejich vliv (a též vliv médií) na světové dění od poloviny sedmdesátých let až do současnosti. Dokument je natočen vskutku prvotřídně, profesionalita BBC se nezapře. Adam Curtis se zdržuje jakýchkoli tendenčních střihů a triků, nemá potřebu manipulovat jako např. Michael Moore... snaží se o maximální objektivitu, chronologicky vyprávěný příběh je podpořen výpověďmi mnoha zainteresovaných lidí z akademické sféry, politiky i afghánského bitevního pole. To však nebrání tomu, aby si nezkusil ironizovat události vtipnými vsuvkami v podobě ukázek z dobových seriálů jako např. Gunsmoke nebo Perry Mason. Ovšem hluboko do křesla mě zavrtal hudební doprovod - mix skladeb Charlese Ivese, Ennia Morriconeho či skupiny Skinny Puppy dodal tomuto snímku hvězdičku navíc. Nelze než doporučit - jeden z nejlepších dokumentů poslední doby. ()

S.Quentin QUALE

Hodně dobrý dokument, který byl pro mě přínosný hlavně v oblasti kořenů islamského radikalismu, džihádu, mýtu Al-Kaida, terorismu. V podstatě jde o hození všeho na hlavu Zavahrího, který spolu s dalšími vymýval mozky dáno před tím, než jsem se narodil. Dokument má sice kabátek BBC, ale britská produkce vystavuje trochu otazník na faktickou stránkou, takže jen slušné čtyřhvězdí. 80% ()

Revanx

Výrazne lepšie ako všetky tie superkonšpiračné "dokumenty". Niektoré tvrdenia síce nie sú dostatočne opreté o dôkazy, napriek tomu dokáže táto séria dokumentov BBC divákom pohnúť. A keď už nie svojím obsahom, tak minimálne svojou dokonalou formou. ()

NinonL

Politici v dnešní době nenabízejí lidem myšlenky, naděje ani ideály, jako tomu bylo v minulosti. Dnešní politici lidem nabízejí jen strach a ochranu před strachem. Tento strach s pomocí médií v lidech vyvolávají a šíří formou mýtů - všeobecně šířených nepravd, polopravd a vymyšlených tvrzení bez dostatečných důkazů. V lidech mají mýty vyvolávat strach, rezistenci, pasivitu, poslušnost. Mezi největší noční můry dnešní doby patří islámský terorismus, který vlády vytvořily, podporovaly a několik let si ho usilovně pěstují. Dříve to byla hrozba komunismu, která v dnešní době trochu ztrácí na síle. Islámský terorismus je mnohem konkrétnější, "barevnější" a politikům lépe umožňuje připravit lidi o svobody. Tato série dokumentů je také o tom, jak bylo tohoto stavu dosaženo, kdo v něm ztrácí a kdo profituje. Zakladatelem myšlenky "šíření demokracie do světa jakýmkoli způsobem" byl americký politický filozof a zakladatel neokonzervativismu Leo Strauss. Dnes se k jeho odkazu hlásí řada politiků, kterým se ve zkratce říká "neocons". ()

Aiax

Fascinující výprava k samotným kořenům moderního islámského fundamentalismu na jedné straně a amerického neokonzervatismu na straně druhé. Téměř o ničem, co člověk v Curtisově dokumentu vidí, se v běžných médiích absolutně nemluví a tak divákovi střídavě vstávají vlasy na hlavě, tuhne krev v žilách a běhá mráz po zádech. Curtis se neuchyluje k Moorově citovému nátlaku a šoumanství, a přesto dosahuje střízlivým, věcným a o to věrohodnějším pohledem na tyto dva extrémní, deformované a destruktivní myšlenkové směry mnohem silnějšího účinku. Naprostá špička, jak to, že tohle není v televizi?!!! ()

mrksik

Že spoločnosť potrebuje spoločného nepriateľa pochopil už George Orwell vo svojom 1984om a nepotreboval na to ani Leo Straussa. Režisér interpretuje historické fakty a vytvára presvedčivú a koherentnú konštrukciu, ktorá vďaka naliehavému voice-overu, precízne zvolenému soundtracku a absencii protiargumentov pôsobí ako pravda, no so súdmi o objektivite by som bol opatrný. Je to film, ktorý je skonštruovaný na základe tézy -- film predchádzala myšlienka -- a režisér spravil všetko pre to, aby sa vo filme vyskytli presne tie argumenty, ktoré potreboval na podporu svojej tézy. Napriek tomu hodnotím dokument kladne, pretože ak sa k nemu postavíme s otvorenou hlavou a začneme klásť otázky, na ktoré dokument odpovedá (napríklad si čo to od toho Straussa prečítať), môžeme sa dopátrať síce k iným, no napriek tomu zaujímavým odpovediam. ()

Raven0

Temný pohled na současnou politickou situaci v USA a v arabských zemích. Manipulace s davy, demagogie, populismus a snaha o nahrazení velkých metavyprávění... Ano, to je dnešní monopolární svět. Neztrácí dnešní pojetí vlády (liberální (post)demokracie) svou legitimitu? A jaké jsou alternativy? ()

JamesSi

Al-Kajda? Spíš Al-Kakajda. Asi zatím nejslabší Curtis, kterého jsem viděl, ale i tak dobré. Jen si myslím, že by to téma mohlo být zpracováno podrobněji a s více důkazy. Všimnul jsem si například šibalského střihu při rozhovoru s jedním ze členů Reaganovi bandy. Je jasné, že se snaží něco vysvětlit a Curtis ho utne a skočí v rozhovoru dál. Jinak samozřejmě - když politici nemají, co nabídnout, tak můžou nabídnout strach z terorismu. To je in. Curtis proti sobě pokládá neokonzervativce v US a radikální islámisty, kteří se strachem proti tomu druhému skvěle přiživovali. Snaha ukojit americký lid pohádkou o skvělém americkém dobru proti strašnému teroristickému/sovětskému zlu. Vidím, že se lidé nepoučili a podobné taktiky strachu teroristické buňky "uvnitř naší země a škol" a narativu o ultimátním dobru a zlu používají Rusové v současnosti i trumpovští konzervativci, co se týče ultra zlého "kulturního marxismu". America GOOD, Bin Laden BAD. Allahu Akbar! ()

Disease

Hodnocení za první díl. Nic zásadního - to že nic nesjednotí "prostý lid" tak, jako společný nepřítel, věděl už Vůdce i Velký Generalissimus, potažmo Velký Kormidelník. ()

rybitvi

Jeden z nejlepších dokumentů,co jsem měl možnost vidět. Mapuje vznik a vývoj dvou světových ideologií velmi podrobně, přesto nesmírně zajímavým způsobem a odmítá současné černo-bílé vidění světa a rozdělení na čisté dobro a zlo. Pokud nejste slepým uctívačem Bushovy zahraniční politiky, tenhle dokument vám odkryje, o čem že je současný boj proti terroru a co jste si v koutku duše už dávno mysleli a pouze vám chyběli dostatečné informace. Must see záležitost ()

Dominique

Pár zajímavých momentů, jinak další ze superkonspiračních teorií, které se snaží vydělat na lidském údivu. Adam Curtis se pouští na tenký led, když tvrdí, že Al-Kaida neexistuje. Má rozhodně ve spoustě věcí pravdu, ale radikalizuje, aby udělal dokument zajímavějším. Zbytečně, mohl to být dobrý dokument.. ()

Horak

Vynikající britský třídílný dokument zabývající se dnešním střetem amerického neokonzervatismu a radikálního islamismu. Spousta svědectví, faktů a zajímavých postřehů. Velmi dobře postihuje dnešní vliv medií a jejich úlohu v neustálém nahánění strachu ať už z islamistů nebo čehokoliv jiného. Pro ty, kdo už viděli vřele doporučuji americky dokument Why we fight. ()

Ulrich

Za první dva díly bych dal pět - nabízí to svěží a celkem nestranný pohled na vzestup islámského radikalismu a amerického neokonzervatismu, jako dvou protichůdných ideologických směrů, zakládající své ideie na šíření strachu ve společnosti. Člověk se zde dozví spoustu zajímavých věcí a co je důležité - nemá až takový pocit, že by byl autorem manipulován, jako třeba u Mooreových filmů nebo nedej bože u kvasidokumentů jako Zeitgeist nebo Loose Change. Bohužel, třetí díl asi nejvíce odráží názor autora a proto se výhradně zabývá situací v Americe po 11. září a islámský svět v tomto díle zastává v podstatě akorát roli onoho "phantom enemy" a už se o něm příliš mnoho nedozvíme. V tomto díle se také vytrácí objektivita a děj se stává více moralitou s jasným názorem než dokumentem. Nicméně stále jde o nadstandartní sérii velmi silné informační hodnoty jejíž forma je (jak bývá u bbc zvykem) opravdu skvělá. ()

RadimFišer

Konečně trochu té pravdy, že na světě je za tím vším ráj. Naše mozky jsou zmatené a pomatené hloupými a nepravdivými informacemi. A nejvíce jimi trpí staří a udržují nás svými lži tím, jak nás učí a říkají nám, že je máme poslouchat, jinak zklameme. A my se tím řídíme celý život, ale tohle už není nikdy více platné. Kodj e dneska mladý je moudrý, protože rozumí technologiím. Co se chcete naučit od staré bábičky? Jak poslouchat faráře, nebo jak si užívat v posteli? Vždyt oni sami to neuměli tak jako my a nepoužívali různé skvělé věci jako antikoncepce. Všichni jsme zbytečně vystrašeni včetně mě. Leze mi to na mozek. Ted aspon vím, odkud se dá začít. Za to dávám 5. Divím se vůbec, že si tohle mohla BBC dovolit. VIdím to jako malý dárek lidem co umí přemýšlet a dostat se z toho. Podle mě někteří lidé, nebo spíše všichni už ani neví, že si lžeme. Uvěřili jsme vlastním lžím. ()

mi-ib

"CIA agenti trénovali mudžahedýny v technikách atentátů a teroru, včetně bomb v autech." Velmi složité hodnocení. Nepokládám tuto sérii dokumentů za bezmeznou pravdu, ale určitě je to zajímavý pohled na dění kolem islámským teroristům a jejich hrozbám. Jak politici profitují a posilují svou moc díky hrozbě, kterou stačí jen nastínit a lidi už si to domyslí sami. Jsem docela rád, že žiju v malé zemi, která je každýmu ukradená a místní politici mají dost práce s tím jak házet bláto na druhé a na strašení svých občanů už nemají čas. PS: Jo a lidi až budete někde na výletě, nenatáčejte odpadkové koše, může to být použito proti vám. ()