Invaze dne D nejrozsáhlejší vojenská operace druhé světové války a začátek konce - vyzdvihla Dwighta Ike Eisenhowera jako jednoho z nejschopnějších amerických armádních důstojníků. Generál Eisenhower rozhodl během několika týdnů o osudu tisíců vojáků v komplexním strategickém plánu řízeném společně s britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem, americkým generálem George S. Pattonem, britským polním maršálem Bernardem Montgomerym a francouzským prezidentem Charlesem de Gaullem. Byla to nejistá doba, neexistovaly druhé šance. V takové atmosféře jeden muž, Dwight Eisenhower, spojil světové vůdce dohromady k jedné z neblaze proslulých bitev historie. (oficiálny text distribútora)

D.Moore

Velmi dobrá konverzačka s vynikajícím Tomem Selleckem a neméně skvělými neokoukanými herci v rolích jeho "bratrů ve zbrani". Obzvlášť představitelé Churchilla, Montgomeryho a de Gaulla se předvedli, potěšilo však i Pattonovo mihnutí se, stejně jako nečekaně vtipná kuřácká epizoda při představování invazních plánů králi a královně. Scénář se obratně vyhýbá přehnanému patosu a je velice lidský, líbila se mi i hudba. Ovšem škoda, škoda, že film není delší, to je jeho jediná slabina. Třeba dvouhodinové stopáže bych se vůbec nebál. ()

sepp

Docela překvapivě povedený TV  film. Takovéto "ukecané" komorní záležitosti mi vyhovují, zvláště když jde ještě o zajímavé téma jako v tomto případě - přípravy na Den D a dilemata vrchního velitele spojeneckých sil. A Tom Selleck opětovně ukazuje, že je opravdu hodně a hodně neprávem podceňovaný herec. ()

HonzaBez

"Může být jen jeden velitel, jeden dirigent tohoto orchestru. Jeden vrchní velitel ve vzduch, na zemi, na moři" Tento film ukazuje, jak ono naprosté a neomezené velení při plánování a následné realizaci operace Overloard fungovalo v praxi a ukazuje to dosti přesvědčivě. Sice mi to místy přišlo až poněkud dost upovídané, ale ono plánování takto kolosální akce, jakou byla invaze ve Francii v červnu 1044, asi vskutku vyžadovalo vše dokonale a do detailu prodiskutovat, ať už s členy vojenského štábu či politiky (zde zejména W. Churchill a Charles de Gaulle). Film však i velmi názorně ukazuje, že ono konečné rozhodnutí a konečná odpovědnost ležela nakonec výhradně na bedrech muže, který se možná až do té doby nemohl pochlubit tolika úspěchy na frontě (jako třeba britský polní maršál Montgomery), přesto však ve své roli stratéga nakonec obstál na výbornou. Stejně jako na výbornou obstál Tom Selleck v titulní roli. ()

Gemini

Největším šokem pro mě byl Tom Selleck v hlavní roli. Když máte někoho zafixovaného jako týpka z nenáročných filmů (ať už komedií nebo westernů), docela to překvapí. No a to je taky zhruba vše, co by mohlo někoho, kdo se trochu zajímal o historii a viděl nějaký ten starší válečný film, překvapit. Dnes už prakticky tradiční historky "Ikeu, potřebuješ praštěnýho kavaleristu," a "Jen pro jistotu," se tu sejdou hezky na jednom místě a je to svým způsobem nové a dobré. Co je však daleko lepší - tato "rekonstrukce" se dokázala vyhnout přehnanému patriotismu a patosu...díky čemuž může ovšem místy působit trochu těžkopádně. Naštěstí je stopáž velmi rozumná, nehledě na to, že u tak významných událostí se snad ani nudit nelze. A za obzvláštní potěšení (mého poněkud protifrancouzsky zaujatého já;)) v podobě osoby budoucího monsieur le presidenta dám deset procent navíc. A je z toho velmi slušných 70%. ()

Big Bear

,,Jedna invaze - jeden velitel! '' Těm, kterým se spojí název filmu resp. toto slavné jméno s invazí tleskám. Tento muž nesmírných kvalit si totiž už za svého života zasloužil a zaslouží i nadále nebýt zapomenut. Těm, kteří se ale těší na potápějící se LC, výbuchy, kulometnou palbu, výsadky na pláže, výsadky z Dakot a kluzáky.. zkrátka tu šílenou řež co v roce 1944 zažili někteří výsadkáři a na některých plážích vyloďující se spojenecké jednotky - těm rovnou říkám, že o tom tenhle film není. Pokud se nezajímáte o válku, nebudou vám asi nic říkat jména jako Monty, Bradley, Patton, Harris, Spaatz, De Gaulle ad... Ovšem ti kteří je znají a těm je tento film určen, je poznají ihned když přijdou na scénu! Ike byl formát. Je neuvěřitelné, že ač nikdy (až na jeden mini případ) nebyl v žádné bojové linii jako třeba skuteční polní generálové Monty a Patton, je dnes mezi ně regulérně řazen a je právem řazen mezi geniální stratégy. Jeho boj byl však neméně náročný. Mezi spojeneckými generály mimo národnostní rozdíly a rozpory (americká přezíravost Britů, historická řevnivost mezi Brity a Francouzi atd..) bylo mnoho egoistů. Každý generál chtěl být tou největší hvězdou, tím nejvyšším velitelem, být co nejhvězdičkovatější generál, než ten celý bordel skončí. (V USA řada vysokých důstojníků válka přivítala z důvodů vidiny povýšení, protože v mírových časech se taková možnost rovnala skoro nule). Ike nejen, že mezi nimi udržel ,,příměří'' ale dokázal je řídit tak, že dokonale spolupracovali. Zároveň naplánoval největší výsadkovou operaci v dějinách lidstva. Veškerou odpovědnost za případný nezdar hodlal vzít na sebe. Věděl, že nezdar nebude znamenat jen další roky Evropy v okovech nacismu, ale hlavně obrovské lidské ztráty mezi mladými muži. Naštěstí i přes mnoho faktorů, které mohly celou operaci zvrátit se operace podařila a spojenci se úspěšně vylodili v Normadii. Smekám před ním. Trochu jsem se bál jak Ika podá Selleck známý ze seriálu Matlock. Ačkoliv si oholil knír a nechal se armádně vylepat, Ikovi podobný nebyl. Ale jeho roli jsem mu věřil do posledního gesta a do poslední vrásky. Uvidíte jiný druh vedení války. Ten z pozice nejvyššího velitele. Uvidíte přípravu vylodění vypilovanou do nejmenších detailů. Ike nevěděl, to co my dnes víme. Nevěděl zda i přes dokonalé plány to ti mladí kluci ze všemožných jednotek zvládnou. To břímě muselo být strašné! Tenhle TV film rozhodně! - stojí za vidění. Dávím 4 cigarety zapálené v Montyho štábu :-)! * * * * ()