Sedmidílný seriál ze současnosti o přátelství desetiletého Josefa a jeho stejně staré spolužačky, vietnamské holčičky Ly, vypráví s jemným humorem o krizi, kterou prochází Josefova rodina. Ly se stává Josefovou spolubojovnicí nejen proti tetě Martě, která se "nebezpečně" sblížila s jeho otcem, ale je mu oporou také ve chvíli, kdy ztrácí své nejlepší kamarády a život mu ztrpčuje uražená spolužačka - Helena B, jejíž nenávist se nakonec soustředí na Ly. Lyino charisma nakonec pomůže ukončit dětské podrazy a sváry, stará přátelství jsou obnovena, našel se i ženich pro tetu Martu. Autorka seriálu scenáristka Anna Vovsová spolupracuje s Českou televizí přes deset let. Pro dětské diváky napsala původní pohádkový příběh "Pohádka o prolhaném království" a příběh "Zamilovaná" (premiéra 1993), který získal řadu ocenění na mezinárodních festivalech (v Remeši, v Montevideu, v Chicagu). (Česká televize)

mzss1

Kdysi jsem tenhle seriál docela s oblibou v televizi sledoval a docela mě chytnul. Je to sice takové hloupoučké pro děti, ale i tak to dokázalo zaujmout. Šlo především a mezilidské vztahy, vtipné scény a silnou dětskou nostalgii. I herecké obsazení nebylo špatné. Takže docela příjemný sedmidílný seriál. Hodnotím na slušných 66% = *** ()

kocourMour

Docela příjemné seriálové překvapení letošního podzimu. Až na nevýrazné herecké výkony některých dětských herců, zejména hlavního hrdiny, (vyjma té holky co hraje Helenu B., ta je přesvědčivá) je to docela dobrá zábava. Kaiser a Vilhelmová jsou dobří. Oceňuji pokus o rodinnou zábavu s "výchovným" podtextem o odlišnosti kultur. ()

KatRi

Příběh je hrozně vleklý, nemá to žádný spád. Tematika je přitom dobrá, jakási sonda do vietnamské rodiny by nabízela potenciál. Jenže tohle je spíše fraška. Jakékoli scénky s Vietnamci jsou tragikomické, až trapné...stačí poslouchat ten slovník, ono méně je někdy více. Ale zajímavé je sledovat Táňu Vilhelmovou, to je jediný důvod, proč se na to koukat. Aspoň pro mě. Dětští herci jsou šikovní, jenže rozvleklostí scénáře nemají příliš prostoru předvést něco dynamičtějšího, nebo jak to říct. Ty scénky jsou tak moc z běžného života, až to nudí. ()

Braddy

Taky si myslím, že takový seriál už tady dlouho chyběl. Nehraje si na nic velkého, nesnaží se vyřešit "tíživá traumata současné společnosti" , ale ukazuje nám svět který většina z nás dobře zná a tudíž se s ním může dobře ztotožnit. Musím taky vyzdvihnout výborně zahrané postavy maminky, tatínka a tety Marty (která mi silně připomíná jednu kolegyni z práce:o) ), které jsou skutečně živé a věříte jim, že existují. S dětskými herci je to malinko slabší, ale z toho malého představitele Josefa něco vyzařuje. Uvidíme, jestli bude pokračovat v herecké kariéře, tak možná to bude další slibná hvězda. Vietnamská otázka v seriálu není nijak násilně vnucována, takže to výsledný dojem vůbec nekazí. ()

Siegmund

Podařený seriál, který je pro sledování určitě vhodnější než bláznivé střílečky, případně filmy a seriály s naprosto odtažitou a rádoby reálnou tématikou. Jediné, co mi na seriálu opravdu vadí, je naprosto nevěrohodné komolení češtiny vietnamskou představitelkou dívky Ly. Námět seriálu je velmi zajímavý a kladně přispívá k výchově rasové snášenlivosti. Herecké výkony hlavních protagonistů úroveň seriálu jen podpořily. Své herecké umění potvrdili jak Oldřich Kaiser, Simona Stašová i Tatiana Vilhelmová. Myslím, že si dobře počínal i František Bauma (Josef). Velmi vysoce hodnotím, jak se tvůrcům filmu podařilo skvělými záběry kamery a prvotřídními dialogy vytvořit gradující vztah mezi Tatianou Vilhelmovou a Oldřichem Kaiserem. Svojí dokonalostí mi připomněly nepřekonatelné dialogy ze seriálu „Nemocnice na kraji města“. Například jak se podařila během několika slov ukázat změna chování dr. Blažeje, když se stal primářem. ()

• Seriálový tatínek Ly, pan Nguyen Khac Hoa, je jejím tatínkem i ve skutečnosti. (Teres)
  • Hudbu k seriálu složila francouzská skladatelka Isabelle Gribenski. (Teres)
  • Když Ly (Anh Thu Nguyen Thi) pokládá na katedru stokrát napsaný trest se vzkazem, můžeme si všimnout, že trest z tabule byl napsaný bez chyby, kdežto vzkaz pro učitelku byl napsaný s chybami a úplně jiným písmem. (Nick321)