Zrodila se hvězda

USA, 1954, 181 min

Réžia:

George Cukor

Scenár:

Moss Hart, Dorothy Parker (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

Sam Leavitt

Hudba:

Ray Heindorf

Judy Garland, James Mason, Jack Carson, Charles Bickford, Tommy Noonan, Lucy Marlow, Amanda Blake, Carey Loftin, Strother Martin, Barry Norton, John Saxon (viac)

Zpěvačka Ester (Judy Garland) se seznámí s hvězdou Hollywoodu Normanem (James Mason). Ten jí slíbí, že zařídí setkání s lidmi, kteří jí pomůžou stát se slavnou, a skutečně se mu to povede. Ester a Norman se do sebe zamilují a posléze se vezmou. Norman však holduje alkoholu, což zničí jeho kariéru. Začíná žít ve stínu své ženy, dostane se i před soud. Ester ho však velice miluje a snaží se mu všemožně pomoct, nic však nezabírá. Norman při nehodě umírá, Ester je zničená a uzavírá se do sebe. Teprve až na naléhání přítele se odhodlá znovu vystoupit. Film je zajímavým náhledem na to, co s člověkem může způsobit sláva a novináři. (třeštidlo)

Matty

Judy si po letech znovu uvědomuje, že už není v Kansasu. A je v tom mnohem více hořkosti než dříve. Jde-li o kousavost sebereflexivních momentů, hluboko do masa se Cukorův film nezarývá, na to příliš věrně kopíruje osvědčené melodramatické schéma o ženě sžírané jejím rozporuplným vztahem k muži, který ji sílu dal i vzal. Příprava půdy pro závěrečné prohození rolí (poté, co Vicki Normana přeroste, ujímá se ona jeho) navíc trvá zbytečně dlouho, jakkoli jsou pěvecká čísla famózní, obohacují vyprávění a mají i nějaký ten mimofilmový přesah (nejdelší píseň, přehlídka stereotypních rolí, kterou šoubyznys ženám přiděluje, trefně pojmenovává, čím si na cestě ke slávě prošla, jak filmová Vicki, tak samotná Garlandová). Handlování s lidskými identitami, z nichž se v Hollywoodu stávají obchodní artikly, je ale zachyceno výstižně. Image makery nezajímá celá žena, ale jenom její jednotlivé části, které se kvůli snazší zpeněžitelnosti snaží standardizovat, připodobnit již existujícím výrobkům, učinit z ní kopii kopií (Dietrich eyebrows, Crawford mouth). Jako slavná osobnost přestává být sama sebou, přestává být pro sebe. Stává se z ní veřejný majetek. Řekl bych, že dnes je Cukorovo nemilosrdné vyčíslení ceny za slávu ještě více „up to date“ než před šedesáti lety. 80% ()

Houdini

NFR 2000, Oscar 6 nominací: Herec HR - James Mason, Herečka HR - Judy Garland, Výprava, Kostýmy, Hudba - M, Píseň - "The Man that Got Away" ()

KarelR

Neuvěřitelný comeback Judy Garland a další perfektní role Jamese Masona. Zrodila se hvězda je komplexním a krásně vyváženým pohledem na zákulisí hollywoodského byznysu, ale fór je v tom, že až ve druhém plánu. Do popředí totiž Cukor tlačí svoje dva hrdiny a snaží se člověku dokázat, že zrození hvězdy je sice velkou životní výhrou, ale tady to všechno teprve začíná. Pozvolna plynoucí cestu k neodvratnému konci často odlehčuje povedenými hudebními čísly (předváděčka v obýváku je famózní), a přestože jsou ty tři hodiny vážně hodně, už kvůli hereckým výkonům ústřední dvojky stojí za to tenhle film vidět. Jsem 29. hodnotící na čsfd? Trestuhodně přehlížený film. ()

xxmartinxx

Vizuálně se mi líbily scény zahalené ve tmě, ze kterých vystupují jen postavy, jinak ale opět Cukorova statika, těžkotonážní naddimenzovanost a přitom absence vize. Cukor nedokáže propadnout hudbě, jeho filmu chybí empatie vůči tomu, co zobrazuje - působí až netečně, jak rozhazuje prostředky a "zabírá je". Naštěstí když nepropadá hudbě, propadá alespoň Garlandové, která zrovna zpívá, takže "náhodou" občas vynikne i nějaký hudební okamžik zející z prázdnoty. Stejnou náhodou vyniká i Cinemascope, kdy Cukor ve svém širokoúhlém debutu (a jednom z prvních širokoúhlých filmů) zjevně ještě neví, jak v tom divném obdelníku komponovat. Ostatně ten film je k tomu zcela nevhodný, vzhledem k tomu, že je z 80 % o tom, že si dva lidi povídají v místnosti. Tak prostě většinou pracuje v akademickém "čtverci" a na krajích zeje další nicota - což v některých scénách vyvolává silný dojem osamocení hrdinů. (A i když to oceňuju, neskočím na to, že jde o záměr - netočíte jeden z prvních širokoúhlých filmů "ironicky", zvlášť když jde o nejdražší film studia všech dob slibující díky novému formátu velkolepou podívanou.) Cukorova Hollywoodská prázdnota mě každopádně skoro fascinuje a vtahuje - on je pro mě opravdu symbolem toho nejvyprázdněnějšího pozlátka, zrůdně chladné dokonalosti špičky oboru. Judy Garland to trochu vyvažuje, pohybuje se na podivné hranici mezi syrovou přesvědčivostí a dobovým "přehráváním", kdy ne že jedny scény hraje tak a druhé onak, ale oboje se dere na povrch navzájem a představuje to určitý oheň opravdovosti. Nicméně je VELKÝ problém, když veškeré písně v tříhodinovém muzikálu zpívá jedním a tím samým způsobem jedna a ta samá zpěvačka. Strašně mě mrzí říct, že i přes tu strhující velkolepost Garlandové začíná i ona velmi brzo ukrutně nudit, protože chybí jakákoliv variabilita. Jen silný konec, kde se oba protagonisti herecky vyznamenávají, to dotahuje nad průměr. ()

Morien

(1001) Tohle byl, nečekaně pro mě, hodně hodně silný film! Muzikálová čísla tohoto druhu si můžu filmaři strčit za klobouk, na ty já si nepotrpím, ale to všechno mezi tím! Herecké výkony ústřední dvojice! A kamera! Obraz muže v županu na chodbě, na kterého se přes sklo odráží divoké moře bude odteď napořád v mé mysli. Tomuhle říkám výborná filmařina z té staré školy. ()

Marze

Emoční autobiografie Garlandové bere za srdce. Byla vyhozena kvůli návykovým práškům ze studie kde byla od dítěte . Na volné noze nezaměstnaná v hollywoodských studiích a tímto projektem to všem natřela. Začala dostávat další nabídky, které odmítla a věnovala se roli matce dvěma dětem. Pak hraje až ve filmu Norimberský proces, kde přežila koncentrační tábor a znovu nastartovala svou kariéru. ()

Flego

Tak si môžem povedať, že som už videl všetky štyri verzie A Star is Born a táto je najslabšia. Nie je to ani hereckou účasťou, tá je skvelá, skôr neuveriteľnou rozťahanosťou a slabými pesničkami, ktoré ničia film. ()

Dale

Túto verziu som videl ako poslednú a výrazne zaostáva či už za tou z roku 1937 alebo za najnovšou Cooperovou. Herecky ani nie, Mason je výborný, Garlandová tiež ujde, ale ju som nikdy nemusel, tak tu moje sympatie moc nemala. Hlavným problémom je prepálená dĺžka a plno úplne zbytočných piesní. Muzikály mám rád, ale tu ma ani jedna pieseň nezaujala, doslova som si ich pretrpel. Navyše tie piesne, ktoré nijako nezapadajú do deja, ten dej len brzdia. Keby sa vystrihli, mohlo to mať okolo 100 minút a bolo by to oveľa lepšie. ()

corpsy

Ako muzikál film nefunguje. Ide o ďalší gýčovitý a strnulý hollywoodsky pokus o pesničkový žáner. Ako dráma z prostredia šoubiznisu však funguje takmer na jedničku. Herecký výkon Judy Garland ostáva monumentálnym stavebným kameňom tohto snímku a potvrdzuje, že comebacky ( ak sa zoberú s tej správnej strany ) môžu byť ešte lepšie, ako začiatky. ()

MikO_NR_1909

Cukor dokázal natáčať enormne dlhočízne diela i z prostej ničoty, kedy je dôležité zamerať sa na úplne iné hodnoty, než tie, ktoré by sme predom očakávali. A Star is born je dramatický muzikál, niet v ňom vtipu, je výpoveďou rozkladu spomenutých hodnôt. James Mason je v roli starostlivého (partnera), avšak postupom času nezodpovedného a ponížením poznačeného alkoholika bez jasnej vízie budúcnosti. Ale páči sa mi, ako postavy nepôsobia čiernobielo. Ani v meradle ich celoplošného vývinu. Dokonca, keď na to takto z diaľky nahliadnem, Cukorovi nešlo ani veľmi o peniaze. Vedel, že z tohto taký trhák nebude a vložil do projektu obrovské tvorcovské úsilie. Pomalé, nevnucujúce a s niekoľkými zimomravými momentami. ()

kaylin

Myslel jsem si, že spojení Judy Garlan s Jamesem Masonem nemůže fungovat, ale ono fungovalo dokonale. James Mason mě zase ujistil, že je jedním z nejskvělejších herců, jací kdy vstoupili na plátno, a to i přesto, že je mnohdy přece jen dost teatrální. Vůbec to nevadí a s těmito dvěma herci si téměř tříhodinový muzikální opus užijete. ()

René.girl

Ač Judy Garland naprosto zbožňuju a i v tomhle filmu je naprosto k sežrání, tak musím říct, že se mi mnohem víc líbila novější verze s Barbrou Streisand. (James Mason je pro mě jeden z nejotravnějších herců, co jsem kdy viděla.) 65% ()

danecek24

12. Zlatý Glóbus za rok 1954 - cena (2) - *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Judy Garland, *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - James Mason ()

Babous

Podobně jako u dalšího Cukorova filmu - My Fair Lady - i tady mám problém se zbytečnou délkou a písněmi, bez nichž by to mohlo být skvělé drama ve stylu Sunset Boulevard. ()

Han22

Zrodila se hvězda, jeden z nejvíce remakovaných filmů co znám. Originál z 30. let nebyl k sehnání, verzi s Barbrou Streisandovou ze 70. let jsem viděl někde před 20 lety a z nové verze mě akutně dostává písnička Lady Gaga I´ll Never Love Again. Jak je na tom verze z 50. let? Inu je to zajímavá kombinace muzikálu a dramatu, přičemž to druhé nakonec převládne až k hořkému konci (NEDÍK za spoilery v obsahu!). Má to hrůzostrašnou délku tří hodin. James Mason v jedné ze dvou hlavních rolí je herec přinejlepším průměrný a Judy Garland zestárla, nikdy to nebyla úžasná dramatická herečka a ten její vibráto zpět mě chvílemi tahalo z uši, přesto mě nakonec nějakým způsobem dostala. A hlavně je to svým způsobem úžasný film. Slavný herec Norman Maine vytáhne okresní zpěvačku Ester do první ligy. Ta se stává hvězdou první třídy a Normanova hvězda upadá a následuje dost drsný pád. Alkoholu, léčebna, opět návrat k alkoholu. Jsou tu úžasné scény - ostuda na Oskarech, poznání v baru kdo si hrál na kamaráda či finále, kdy Norman zjišťuje SPOILER že by za něj Ester obětovala kariéru i život a rozhodne se to skončit KONEC SPOILERu. A kupodivu i ty muzikálové scény jsou některé skvělé (tanec v domě či vyprávění životního příběhu pomocí mixu písniček). Nebýt tak tak šíleně dlouhé, možná bych dal i pět, protože příběh mě dostal. PS: Zajímalo by mě jak v té době fungoval šoubyznys - hrdinka zpívá v laciných kýčovitých filmových muzikálech, z čehož má Nr. 1 v hitparádě a Oscara?? WTF? ()

Rozjimatel

Tá faloš obsiahnutá v každom kúsku filmu sa mi vyslovene protivila. A nejde len o ten svet plný pretvárky, ktorý je tu predstavený, tá faloš dokonca prenikla až do hereckých prejavov hlavných predstaviteľov. Prehrávajúcej Judy Garland som jej emócie neveril a neprirodzený prejav Jamesa Masona (to, ako sa tváril, spôsob, akým rozprával) mi bol protivný. Ani hudba nevyčnieva zo šedého priemeru, potešil ma akurát spevácky výkon Judy Garland. Videl som zvláštnym spôsobom obnovenú verziu, v ktorej boli pridané predtým vystrihnuté scény, ale bez obrazu, len so statickými fotografiami. Pôsobilo to na mňa veľmi rušivo, akoby bol film prerušený a miesto neho začali dávať dokument o nakrúcaní. ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)