Krazy Kat

Animovaný / Rodinný
USA, 1963, 50x6 min

Paul Frees

Hlavní hrdinkou dnes již klasické animované grotesky je poněkud naivní kočka Krazy Kat zamilovaná do myšáka Ignatze. Další postavou, která se ději často vyskytuje je strážce zákona strážník Pupp.
Krazy Kat je animovaná adaptace kreslených humorných novinových stripů amerického kreslíře George Herrimana (1880–1944), které vycházely v letech 1913–1944 v New York Evening Journal. Prvního filmového ztvárnění se Krazy Kat dočkala již v roce 1916. V následujích letech vzniklo několik dalších sérií. Poslední z nich vytvořil Gene Deitch v letech 1962–1964 a sestává z 50 epizod. (papaguy)

papaguy

Dnes již klasická animovaná groteska z 60. let, která nechá vzpomenout na parodii Itchy & Scratchy ze Simpsonvých. Tento typ humoru (kočka naivka, myšák prevít, šablonovitý záporák, cihlou do hlavy / šláp na hrábě / hvězdičky kolem hlavy...) mě neoslovuje a působí dnes již zastarale, kresba i animace poněkud neohrabaná... No, spíš dost ošklivá. Až to má něco do sebe...:-) V podstatě je pro mě záhadou, jak se z něčeho takového stane klasika. A zdá se, že diváky schéma hry na kočku a na myš baví stále znovu a znovu a znovu. ()

• Většina z 50 epizod z let 1962 až 1964, jejichž autorem je Gene Deitch v produkci King Feature, bylo natočeno v Praze. Menší část byla potom vyrobena v Sydney. (papaguy)