Empire of Dreams přináší komplexní pohled do zákulisí tvorby Star Wars. Více se věnuje starší trilogii a různým potížím, které předcházely vzniku prvních filmů. Jako bonus jsou jednotlivé části dokumentu proloženy několika dobovými trailery. (cubajz)

Tsunami_X

První věc, která vás pochopitelně při pohlédnutí na zdejší hodnocení napadne, bude že fanoušci Star Wars jsou absolutně nekritičtí k čemukoliv, co nese produktovou nálepku. Ovšem musím zklamat všechny ty, kteří největší space operu všech dob hanobí kde můžou. I když tento celosvětový fenomén rádi nemáte, nemůžete kritizovat tento dokument. Ten se zaobírá primárně postavou George Lucase a tvůrčím procesem prvního filmu, ovšem nechává nám nahlédnout i pod pokličku druhých dvou dílů této trilogie. Možná by někdo mohl prohlásit, že dosti okrajově, ovšem tempo je zběsilé a stopáž, která v závěru vychází na něco kolem dvou a půl hodiny, je na film o filmech (i když v tomto případě spíše film o fenoménu) dlouhá tak akorát, aby jste ji dokázali pojmout na jeden zátah. Kvalita provedení je úchvatná. Vše je pochopitelně provázeno dokonalou hudbou, které je jak už je zde zmíněno, věnováno opravdu trochu málo prostoru. Ale stejně tak bych si mohl stěžovat na absenci jiných prvků. Dobové výpovědi, kamerové zkoušky a novinové titulky vás postupně čím dál tím více unášejí do světa, ze kterého není návratu a dodávají snímku nostalgický a až trochu snový punc, který se nutně projeví na vašem celkovém rozpoložení. Pro fanoušky absolutní povinnost, pro mnoho jiných zajímává možnost sblížení a trocha toho pochopení o co že tady vlastně jde. ()

Djkoma

Velkolepá pocta fenoménu Hvězdných válek, která ukazuje mnoho zakoutí tvorby Lucase, představí mnohé postavy od concept artistů až po trikaře, které možná máte v závěrečných titulcích, ale tady jim dáte i tvář a slyšíte od nich pocity z natáčení. Musí být neuvěřitelné být součástí tvorby něčeho tak velkolepého, co navíc začalo jako nezávislá touha jednoho muže splnit si své sny a skončilo jako jedno z nejpůsobivějších zábavních impérií v historii. Je tu obrovské množství prvků (větší důraz na první concept arty, verze scénáře, vazbu na literaturu, provázanost dceřinných společností, hlídání a volba kanonu, ...), kterým se dokument mohl věnovat více, ale tady by se to protáhlo ne na tři, ale čtyři hodiny. Je radost si tento dokument pustit, člověku běhá většinu času mráz po zádech a má pocit něčeho většího... ()

B!shop

Asi nejdelsi dokument, co jsem kdy videl. Film se venuje nejvic Epizode IV., hlavne problemum, ktere musel Lucas vyresit, nez film dostal do kin, o ostatnich dvou pokracovanich uz je dokument krapet strucnejsi. Ale v podstate rozebere naprosto dopodrobna starou trilogii. Jediny, co mi zde chybelo, byl aspon malej rozhovor s Sidiousem Ianem McDiarmidem. A trochu mi vadilo, jak kazdej machruje, co ze to stvorily za uchvatnej film, ale aspon tady meli pravo to tvrdit. Proste skvele zabavnej a skvele informativni dokument, kde se dozvite vse podstatne i spoustu zajimavosti. ()

Mertax

I když patříte již třeba celé dekády (!) do mnohamilionového fandomu jménem SW, načetli jste hromadu článků, viděli všechna možná videa, každou noc usínáte se zamilovaným výrazem při pohledu na plakát/kalendář (jako já), na němž skví líbezná tvář Yody/maska Vadera etc., jste pyšní na své tričko s macatým žlutým nápisem či snad dokonce máte vlastní repliku lightsaberu (tak takový dárek jsem k 20inám opravdu nečekala), tak i přes to vám nabízí dokument mnohé zajímavé informace! Herec uvnitř R2D2 častokrát zapomenut uvnitř, vtipkující představitelé sourozenců, posměch štábu („It´s a bit strange“), zcela ordinérní až hrozný původní Vaderův hlas, chudoba, která z filmu přímo čišela, dokud se nepřidal geniální Williamsův ost, nečekaný úspěch merchandisingu (o Vánocích ´77 vše vyprodáno, prodávaly se jen poukázky:), krycí název pro Ep. VI – Blue harvest, čímž si zajistili, že je nikdo neotravoval a nájmy za lokace nebyly vyšší a nejvíc mě asi zaujala videa z natáčení v Norsku (sněžná planeta Hoth – Ep. V), kde štáb zažil jako naschvál nejhorší zimu za posledních 50 let. No zkrátka vidím v tom ´obrovské úsilí navzdory´, triky dělané téměř na koleni, většinou neznámí herci, neustále prudící studia s deadlinem, pochybnosti okolí, ale když je zanícení a hlavně nápad jde všechno! A poklona před Lucasovou imaginací, tohle prostě nevymyslí jen tak někdo... Jó, být tak kamarádkou Lucase a zúčastnit se soukromého promítání epizod na jeho ranči spolu se Spielbergem, Coppolou… ()

Spiker01

Zajímalo by mě, jestli by takto skvěle zpracovaný dokument dokázal ovlivnit myšlení na něco jiného než Star Wars, co se třeba zásadně nepovedlo a společnost to odsoudila. To tenhle komplexní 150minutový to bere celkem zeširoka a velmi líbivě přibližuje dění kolem téhle legendární trilogie. Historek jsem slyšel nespočet s těžko si vybrat, jestli platí všechny, jelikož se jich mnoho zde neobjevilo, ale tenhle dokument má tu výhodu, že to zaznělo z úst tvůrců. Překvapivě některé segmenty jsou i přes dlouhou stopáž podány zkratkovitě a je řečeno pouze : "úvodní titulky musely stát za to a byla to velká trikařská výzva. Pokud by se divákům nelíbily, odsoudili by celý film." Jak ale něco takového vznikalo a další minidetaily co mě zajimaly zde nepadly, ale i tak se jedná rozhodně o jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděl, že mě to snad bavilo více než ty filmy. 😀 ()

D.Moore

Dnes už člověka skoro ani nenapadne, jak velké štěstí měly původní Star Wars, že vůbec vznikly a neshořely jako papír, když přípravy na jejich natáčení a natáčení samotné stíhalo tolik nesnází. A ještě méně by asi divák čekal, že následující dva díly - s mnohem lepší startovní pozicí - na tom byly podobně. Tenhle nesmírně poutavý dokument o těch porodních bolestech, které se nakonec vyplatily, skvěle vypráví. Není to pouze óda na George Lucase, je to pocta všem šikovným lidem s fantazií, kteří měli se Star Wars co dělat a kteří dali světu nečekaný fenomén. A to se mi na něm líbí. ()

Tom_Lachtan

dokonalá záležitost a nejlepší dokument o filmu co jsem viděl a bavil mě skoro stejně jako když jsem poprvé viděl původní trilogii... Dokonce i věci které mi byli známi jsem sledoval se zatajeným dechem, pro mě, jako fanouška povinnost, které nemám co vytknout, v rámci svého specifického žánru naprostá špička... A že jde Lucasovi o jen peníze jak někteří stále prohlašují? No, bez hraček, komiksů, knížek, her a bůh ví čeho ještě by jsme nemohli obdivovat celou trilogii, ani její pokračování (ani, před-pokračování, a souspolu-kráčení) filmové i knižní. ()

Shakers

Perfektné. Každý fanúšik  Star Wars by si tento dokument nabití informáciami nemal nechať ujsť. K úplnej dokonalosti mi chýbala už len prequelova trilógia, ktorá bohužiaľ v dobe tohto dokumentu, ešte nebola kompletná. 90% - 5* ()

jerry12

100%. Velmi hodnotný komplexní dokument, který nahlíží nejen technicky, ale především emocionálně hluboko pod pokličku produkce pravděpodobně vůbec nejvýznamnějšího audiovizuálního uměleckého díla v dějinách (minimálně této) galaxie. Patrně žádný film v historii si při premiéře nevysloužil tak dlouhý potlesk vestoje, jako Star Wars. To snad mluví za všechno. Perfektní dokument o filmu... ne, o náboženství, kterým Star Wars už nesmazatelně je a bude. ()

Lacike

Fantasticky dokument o jednej z najlepsich trilogii aka kedy bola natocena. Je pôsobive kolko novych informacii obsahuje. Ma len jednu chybu. Napriem slusnej stopazi mi ubehol strasne rychlo a kludne by som prijal, keby bol o hodinu dlhsi. Pre fanusikov absolutna povinost. P.S: Konecnu uz su na nete aj cz titulky. ()

Jillen

Dokonalý dokument o tom jak se vlastně rodila sága a o tom co všechno Lucas prožil na cestě ke svému snu...Nedá se to popsat prostě se to musí vidět.Dávám 100% ()

Helo

SW miluju, ale kvůli tomu 5* nedávám. 2,5 hodiny napěchovaných rozhovory, záběry z kamerových zkoušek, z natáčení, vtipnými historkami, nevtipnými historkami. Původně mi ta stopáž přišla šílená... po shlédnutí bych tak ještě 2-3 hodiny přidal a věnoval se dalším dílům, více hudbě a dalším historkám. K Lucasovi neskutečný obdiv - ať už za to, co stvořil, ale i za tu odvahu, trpělivost a víru, kterou měl. ()

cubajz

bombastický a neskutečně dlouhý dokument, který přináší mnoho nových poznatků a zajímavostí o milovaném universu. Lucasovi patří obdiv a obrovský dík za to, co vše musel podstoupit, aby ságu realizoval. ()

Motinski

Bezchybný dokument. Síce hlavne pre fanúšikov, ajtak ale niečo čo som potreboval vidieť a kľudne by som prijal aby to bolo dlhšie. Nečakal som až tak detialný pohľad do zákulisia. Jeden z mála dokumentov ku ktorým sa dosť často vraciam. ()

majkl44

Výborný dokument o tom, že za výsledkem fenoménu Hvězdných válek, jak jej známe teď, je příšerně moc práce, nervů atd. Víc nemá cenu prozrazovat. Jen ho opravdu doporučuji ke zhlédnutí, i když nejste zrovna velký fanda světelných mečů. ()

PALINO

Skvele urobený dokument. Samozrejme miera toho, ako sa vám bude páčiť, závisí od stupňa vášho fanúškovstva k STAR WARS, ale aj objektívne musí každý oceniť jeho kvality. Celý dokument je pekne rozdelený na 4 základné časti, z ktorých prvá popisuje spoločenskú klímu v 70-tych rokoch, pokračuje predstavovaním osoby GEORGEA LUCASA a jeho útrapy pri presadzovaní svojho filmového dieťaťa. Nasledujúce 3 časti potom samozrejme súvisia a venujú sa jednotlivým epizódam. Každá z týchto častí je doprevádzaná množstvom zaujímavých rozhovorov s osobnosťami, ktoré nejako súvisia so STAR WARS. Celý dokument pochopiteľne sprevádza dokonalá hudba JOHNA WILLIAMSA a v súvislosti s ňou sa vynoruje azda najväčší nedostatok dokumentu a síce, že hudobnému doprovodu, tak významnej súčasti STAR WARS, je venovaných iba niekoľko minút. Tiež dobových materiálov (zábery z natáčania alebo kamerové skúšky stoja za to) mohlo byť o niečo viacej, ale je to pochopiteľné, keďže v minulosti sa ich toľko netočilo ako dnes a totálne zošuverené materiály by tu GEORGE LUCAS asi ani nechcel dať. A keď už som u GEORGEA, EMPIRE OF DREAMS je predovšetkým o ňom, o jeho začiatkoch, o jeho snahe presadiť svoj vytúžený projekt u štúdia, o prerode mladého, vystresovaného režiséra na nezávislého filmára, o jeho spôsobe točenia filmov a v neposlednom rade o človekovi, ktorý dokázal založiť niekoľko úspešných spoločností a tým pozitívne ovplyvniť filmový priemysel. ()