Huff

• USA Huff
USA, (2004–2006), 22 h 32 min (Minutáž: 52 min)

Hank Azaria, Paget Brewster, Blythe Danner, Anton Yelchin, Andy Comeau, Liza Lapira, Oliver Platt, Heather Kafka, Erica Cerra, Jewel Staite, Drew Fuller (viac)

Doktor Craig Huffstodt, zvaný "Huff", už má ve svých čtyřiceti letech za sebou velmi úspěšnou kariéru psychiatra, soukromou praxi a pověst člověka, který zachránil nejeden lidský život. V pěkném domě pak krásnou a chytrou ženu, hodného syna a pečující matku. Dost důvodů ke spokojenosti na první pohled. Jenže realita bývá často jiná než vnější zdání. Totiž donedávna možná ani to první zdání neklamalo, ale poté, co se přímo před ním v ordinaci zastřelí mladík při terapeutickém sezení, se Huffův svět začne bortit. Najednou i on, který tolika svým klientům dokázal poradit a pomohl jim najít cestu z jejich životních zmatků, pomalu pociťuje, jak v jeho vlastním životě začíná být nejasno. Poprvé v životě čelí poznání, že sice zachránil mnoho životů, ale všechny zachránit nemůže. Přestává si důvěřovat a začíná pochybovat o čemkoliv, co dělá. Nedokáže čelit věčným rozmíškám své ženy se svou matkou. Není ani divu, Huffova matka Izzy, která bydlí v domku pro hosty je prakticky neustále u nich, do všeho se plete, nic neřeší a její hlavní starostí je dokázat Beth, že ona, matka, je pořád v životě jejího muže tou nejdůležitější ženou. A Beth, jeho milující a tolerantní žena, už to snáší léta, pomalu ale i jí začíná docházet trpělivost. Jediný syn, 14letý Byrd, je naopak na svůj věk až příliš vyspělý a svému otci, tápajícím v krizi středního věku, nabízí synovskou podporu způsobem, nepříslušícím věku, kdy se děti starají především samy o sebe a i tak toho mají dost. V nejlepším a dlouholetém příteli Russellovi má Huff vždycky oporu, ačkoliv i on je vlastně rozporuplná postava. Úspěšný a nelítostný advokát se slabostí pro ženy a opojné látky všeho druhu však umí brát život s humorem a do Huffových duševních zmatků vnáší střízlivý pohled praktika. Paradoxně největší útěchou a balzámem na zmatenou duši psychoanalytika jsou setkání s jeho vlastním bratrem, žijícím v ústavu pro duševně nemocné. Teddy trpí chorobou, která vyžaduje stálý odborný dozor, je však ve svém azylu docela spokojený. Setkání obou bratrů rezonuje vzájemným porozuměním pro problémy toho druhého, ačkoliv jejich životy by se zdály být na světelné roky od sebe. Rozumí si však jinak a jeden pro druhého jsou skutečným zázemím. Záhadou jiného druhu jsou pro Huffa podivná setkání s maďarským bezdomovcem, který se čas od času nečekaně objevuje a stejně tak záhadně mizí a nutí svými žádostmi a prosbami Huffa zkoumat hranice vlastního altruismu.

V náročné roli doktora Huffa se představuje skvělý americký herec Hank Azaria, jehož jsme u nás mj. měli možnost zahlédnout v seriálech Přátelé (Phoebin "vědecký přítel"), či Jsem do tebe blázen (sympatický muž, který to uměl se psy). Držitel několika cen Emmy, známý schopností vystihnout jak dramatické, tak komické role, pojal roli doktora Huffa tak přesvědčivě, jako by mu ji autor seriálu, Bob Lowry, psal přímo na tělo. Podobně šťastnou ruku měli tvůrci seriálu i při výběru ostatních představitelů. Zejména Blythe Dannerová jako Huffova manipulativní matka a Oliver Platt jako jeho trochu problematický přítel byli za své výkony několikrát nominováni na ceny Emmy. Blythe Dannerová také dvě získala. Skvělé jsou i Paget Brewsterová v roli Huffovy zkoušené, ale milující ženy, Andy Comeau v roli bratra Teddyho a Kimberley Brooksová v roli Huffovy nové, energické a pobožné sekretářky Pauly. A v neposlední řadě i Jack Laufer v nikoliv nevýznamné roli maďarského bezdomovce. (oficiálny text distribútora)

Tom Riddle

Se svým životem nespokojený psychiatr obklopený nespokojenými pacienty v práci, nespokojenou rodinou doma, a já jsem moc spokojený. Docela realisticky působící dramata životem frustrovaných lidí všeho věku pro mě trochu zabíjí příšerně napsaná postava syna. Je to tak těžké napsat realisticky působícího teenagera? Když se podívám na Huffa či třeba Californication, koukám, že asi ano... Mno nicméně Huff je hodně milý seriál s jemným humorem a spoustou opravdu zajímavých postav, a i když opravdovému králi žánru (Odpočívej v pokoji) nesahá ani po kotníky, je docela dobrou alternativou. ()

Janek

Slabší místa by se našla (hlavně pak syn mě občas irituje), ale ty naštěstí vyvažuje silná stránka seriálu - tam patří dialogy a herecké výkony (bezkonkurenční Oliver Platt, umírněný Hank Azaria). Dobře vystavěný seriál, který v závěru stoprocentně funguje a děj se doslova hltá. Ovšem ta síla funguje pouze tehdy, když odkoukáte poctivě všechny díly. Velmi kvalitní seriál, který bych zařadil do špičky nových seriálů. ()

beonair

Kdekdo by se nechal odradit na první pohled typickými atributy HBO-like seriálu. Ale chyba lávky. Jakmile divák pronikne trochu více do děje, je lapen! Výborné dialogy, ze života odkoukané situace a především velmi velmi kvalitní výkony všech hlavních představitelů. Dle mého názoru nejlepší seriálový počin (minimálně) této dekády. Možná je nakonec dobře, že byl "pozastaven" díky nízké sledovanosti už po druhé sérii a nepotkal ho podobný osud jako Odpočívej v pokoji, jehož kvalita měla od třetí série klesající tendenci. ()

kleopatra

"Jak chceš řešit rtěnku na slipech svýho 14ti letýho syna?"....."Co bělidlem?"......Huff neřeší jen to, ale i manželku, matku, ale především svoje pacienty - je psychiatr. V jeho soukromých a profesních trablích mu sekunduje jeho kámoš - právník ( Oliver Platt se pro tuto roli narodil) - když zrovna nechlastá a nepaří. Po prvních pár dílech jsem tímto pohodovým seriálkem nadšená. ()

DonPedro

Lowrymu se některé postavy tak povedly, až se zdá, že jejich potenciálu neumí využít beze zbytku - s výjimkou závěru třinácté epizody, kdy rozpoutá skutečný armageddon. A pokud bude Oliver Platt válcovat všechno kolem sebe takovým stylem, jako v první sérii, nezbude autorům, než celý seriál přejmenovat na "Tupp" a z doktora Huffstodta udělat jen přihrávače. ()

• Olivera Platta doporučil do role Russella Hank Azaria. (Terva)
  • Andy Comeau dostal roli Teddyho díky tomu, že se na konkurzu choval slušně. (Terva)
  • Kimberly Brooks, představitelka Pauly Dellahouse, absolvovala pět konkurzů, než roli dostala. (Terva)