Vánoční koleda u Černé zmije

(TV film)
  • Veľká Británia Blackadder's Christmas Carol

Vánoční koleda Černé zmije byla natočena v roce 1988 jako vánoční speciál pro televizi BBC (poprvé vysílána 23.12.1988) a trvá 43 minut. Tentokrát se ocitáme v Londýně 19.století za vlády královny Viktorie, kde žije Ebenezer Černázmije - nejhodnější a nejštědřejší člověk v Londýně té doby.

Ebenezer Černázmije vlastní obchod s kníry a všemi je zneužíván pro svou dobrotu. Na Vánoce se s Baldrickem schází u štědrovečerní večeře, ale jsou stále vyrušováni známými a příbuznými, kteří stále něco chtějí. Mezitím se rozhodne královna Viktorie s princem Albertem tradičně obdarovat štědré lidi. Když se dovědí o Ebenezerovi a jeho dobrotě, jdou si ho vyzkoušet. Ale protože už Ebenezer všechny dárky rozdal, podaruje královnu s princem štědrovečerním krocanem a jde spát. V noci ho probudí Duch Vánoc, který obrací lidi k lepšímu. Když pozná Ebenezera chce odejít, ale Ebenezer se ho zeptá jakým způsobem dělá ze zlých lidí dobráky. Duch Vánoc Ebenezerovi vysvětlí, že zlým lidem ukáže výjevy z minulosti, kdy byli jejich zlí předci za své chování potrestáni - a jako příklad ukáže Ebenezerova předka Lorda Černou zmiji o Vánocích na dvoře královny Alžběty. Ale Ebenezer vidí, jak Lord Černázmije přechytračil kancléře královny Lorda Melchetta a stal se tak královniným favoritem. V dalším výjevu vidí, jak sluha Černá zmije okrade svého pána prince-regenta Jiřího o vánoční dary. Ebenezer je již téměř přesvědčen, že zlo se vyplácí a chce, aby mu Duch Vánoc ukázal budoucnost. Ten ale nechce a tak si to Ebenezer vyjeví sám. To co vidí Ebenezera šokuje: kdyby zůstal i nadále hodný, skončí jako Baldrickův otrok v suspenzoru. Ráno je z Ebenezera jiný člověk. Všechny, kterými byl využíván, usazuje svým sebevědomím a ironickými poznámkami. Odnese to i královna Viktorie, která Ebenezerovi přináší za jeho štědrovečerní dar 50 000 liber a titul baron. Ebenezer, který neví s kým má tu čest, urazí královnu i jejího manžela prince Alberta. Baldrick pak u oběda Ebenezerovi vysvětluje koho vlastně urazil a ukazuje na důkaz Ebenezerovi královskou pečeť. (gogos)

vesper001

Jako každý člověk, jemuž se dostalo klasického vzdělání, znám vánoční Ebenezerovu story velmi dobře. Verzi se strýčkem Skrblíkem jsem uměla svého času skoro nazpaměť. Zmijácká parafráze se ovšem od ostatních poněkud liší. Ebenezer je takový dobrák, že by se pro bližní vykostil. Když jej navštíví vánoční duch, pohostí jej lomcovákem, a výsledek se brzy dostaví: přízrak je jako cep a ukáže rozespalému filantropovi neskutečné věci. A toho živé obrazy ze dvora královny Alžběty, prince George a jedné předaleké galaxie rychle vyléčí z rozdávačné mánie, vše se ve zlé obrátí a jeden vánoční antikýč je na světě. ()

MarekT

Jelikož dnes máme Štědrý den, tak mi svérázné zpracování dickensovské klasiky nemohlo ujít. Rowan Atkinson jako Ebenezer Blackadder už poněkolikáté dokazuje, že Zmiják je jeho životní role. Dočkáme se také návratu do minulosti (druhá a třetí série) a budoucnosti. Prostě další povedená epizoda a mezník pro každého fanouška britských sitcomů, není důvod nedat pět hvězd. ()

Fr

Za vlády královny Viktorie žil v Londýně jistý Ebenezer Černázmije, nejhodnější a nejmilejší muž v celé Anglii…. Skládanka z mini příběhů mne mnoho nepobavila. Celkem je vtipných asi 10 minut. Člověka to navnadí, čeká víc vtípků ve stylu: ,,dítě co hrálo Ježíška umřelo“. Bohužel, spíš otravuje vložený smích, protože je i tam, kde nic k smíchu není. A tak beru zavděk tím, že duch vánoc straší ničemy a že ze zákeřnosti jde také něco vytěžit. A vím, že humor Mr. Beana jde už mimo mě. Vlastně jde stejně jen o tu pointu na konci. Jako v dlouhých anekdotách. PŘÍBĚH *** HUMOR ** ()

fabecc1222

Vánoční koleda je rozdělena hnedka do několika částí, kdy ta úvodní, kdy je parodicky Černá zmije za největšího dobráka, nenabízí až tak moc vtipného, snad vyjma Robbie Coltrana, trénujícího zde na masku Hagrida. Jakmile se však dostaneme v čase zpět, do 2. a 3. řady, tak jsme zpět v kvalitě těchto sérií. Náhled do budoucna je pak zbytečně přehnaně fantazírující. ()

B!shop

Trochu rozporuplny. Prvni pulka sazi pouze na to, ze je Atkinson desne hodnej a je to hezkej protiklad vsem jeho zmijackejm postavam. Jenze to neni zas nejak extremne vtipny. Pak se zacnou predvadet Atkinsonovo predky, coz uz vtipny je, ale zase to tak trochu vykrada jednotlivy serie, pricemz novinka v budoucnosti moc legracni neni. Nicmene to vynahradi zaver se zlym Atkinsonem, kterej si to se vsema hezky vyridi. Plus je, ze se tu sejde vetsina starejch znamejch postav. Slabsich 5*. ()