Pohádka o tom, jak si Kuba s Vinckem vymysleli draka a co z toho povstalo… Bylo nebylo. Dědeček (L. Pešek) vypráví svým vnoučkům Vinckovi a Kubovi pohádku o dracích, ti si pak v lese hrají na rytíře a draka. Následně přiběhnou domů do hájovny a tátovi hajnému i dědovi vyprávějí, že viděli draka. To na zámku zase slaví se svým bratrem (O. Vízner), královnou matkou (H. Růžičková), hrabětem Hubertem z Myškova (L. Lipský) a celým dvorem své osmnácté narozeniny půvabná princezna Viola (D. Kolářová). Dostává jeden krásnější dar za druhým – prsten, šaty, střevíčky… Pak ale přichází hvězdopravec s darem nejcennějším, ve hvězdách a výpočtech je ukryt její osud – nejjasnější princezna se do měsíce provdá. Ale jméno ženicha již hvězdy neprozradí… Pro dnešní Pohádku pro pamětníky jsme sáhli hlouběji do archivu. Natočil ji v roce 1972 P. Kraus podle scénáře M. Zinnerové a můžete se v ní těšit na řadu hereckých hvězd. (Česká televize)

roswelll

Krásná pohádka v podání pana Krause. Dědeček(Ladislav Pešek) rád svým vnukům vypráví pohádky o dracích. A prý ten s jednou hlavou je ten nejstrašnější. Při hraní v lese klukům pracuje fantazie a vymyslí si, že v lese je drak a právě ten jednohlavý. A všichni víme, že draci mají mlsný žaludek a chtějí jen princezny. Než se omyl vysvětlí, zažije královna(Helena Růžičková) a její dcera princezna(Daniela Kolářová) perné chvíle. Naštěstí vše dobře dopadne a její zachránci, princ(Oldřich Vízner)a potulný loutnař(Jiří Hrzán) dostanou své nevěsty. ()

Víteček

Jedna hvězdička za vous Ladislava Peška a jedna za vous Iljy Prachaře. Oba byly sice ultimátně špatné, stejně jako zbytek pohádky, ale na druhou stranu dokázaly pobavit. Celkově je to ale bída a s jen drobně odlišným příběhem než na Za humny je drak. 35 %. ()

ostravak30

Já si divím že zrovna tahle pohádka tak uspěla ve zdejších končinách, ale já jdu tentokrát proti proudu. Pohádka je nevýslovně nudná. O drakovi se jen povídá, pořád se teoretizuje co by kdyby. Jistě, je výborně obsazená, ale dramaturgicky je strašně slabá. Nehledě na slabší kulisy. ()