Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Gilmour93

Je zábavné, jak někteří uživatelé nesmějí opomenout pochlubit se gramotností, ale toto je databáze filmová, nikoliv elektronický čtenářský deník tahání si triček.. Jennings si ukousnul veliké sousto, ovšem úplně se nezadusil, neboť ho Heimlichovým chvatem zachránilo šoumenství Sama Rockwella. Holt, takovou látku bez hranic může na filmové plátno převést leda 42.. Mimochodem, minulý týden vydala vláda ČR tiskové prohlášení, že 9 z 10 státních úředníků se hlásí k vogonské národnosti.. ()

Psema

Tak tahle adaptace mě zaujala už tím, že se tvůrci pokusili o nemožné. Ono zfilmovat knížku, která ve spoustě částí nedává smysl a je postavená na parodii to už musí chtít slušnou odvahu. Ale podle výsledku to vypadá, že Jennings ji má. Naprosto odzbrojující anglický humor, který opravdu můžu, stejně jako Martina Freemana a jeho kreace, Mos Def na rapera taky ujde. Ovšem jestli někdo opravdu vyčnívá z řady, tak je to Marvin. To co dokázal vytvořit Alan Rickman svým hlasem je opravdu úžasné a Marvin se okamžitě stal jednou z mých nejoblíbenějších postav. Dalo by se říci, že stopař je sice tak trochu blbost (on jí taky trochu je), ale je vytvořena s naprostým nadšením a díky tomu dokáže příjemně překvapit. ()

petero

Konečne inteligentná komédia s bezchybnými výkonmi (okrem hl. predstaviteľa, to však absolútne nevadí, pretože všetky haluze sa odohrávajú v jeho prítomnosti) a na rozpočet prekvapivo slušnými trikmi (cesta vo vysokozdvižnom vozíku cez orbitálnu stanicu atď. bola fantastická). Skvelé hlášky, absolútna fantasmagória, striedavo som vyvaľoval oči a neveril čo sa predo mnou deje a popri tom sa skvele bavil. Myslím si, že knižná predloha (nečítal som ju) dostala film vo viac než kvalitnom spracovaní. ()

Hitman_47

Po haldě recencí typu: "Je to celkem nuda" "Hovno se tam děje" "Je to až moc klipovité"...jsem ke Stopařovi přistupoval s lehčím odstupem, a zase se mi potvrdilo jedno celkem "pevné" pravidlo: "Neočekávej nic => budeš spokojen." Nevím, knihu jsem (bohužel) nečetl, tak opravdu netuším, co se ve filmu vytratilo, posralo, přehnalo, přidalo atd... Ale vím jedno, já se bavil a největší hvězdou je pro mě Marvin, tento robot s neustálou depresí si musí získat každého...a jeho závěrečné kombo bylo opravdu skvělé ;o) No...už mě nenapadá, co napsat, i když jo, teď mě napadlo /* AU !!!! ()

Dadel

Přestože originál je poměrně hodně vtipná knížka, tento film je vtipný poměrně málo, a to i v případě doslovně převzatých vtipů. Obecně se knihy, které nemají pořádný nosný příběh, ke zfilmování moc nehodí a výsledek je mírně řečeno chaotický slepenec, který je po všech stránkách horší než starý TV seriál. Vlastně ne po všech stránkách - film má lepšího Marvina. To ale nestačí. ()

• Když na začátku filmu Zafod (Sam Rockwell) unáší svou maličkost společně se Srdcem ze zlata, je loď v poměru s člověkem mnohem větší, než když z ní vystupuje posádka na domovské planetě Humma Kavuli. Pro srovnání: standardní velikost Srdce ze zlata je taková, že „okna“, ze kterých se hlavní postavy dívají na planety, jsou přibližně velká jako lidské tělo. Naopak v menší verzi lodě by se do nich vešel maximálně obličej. (Lenniah)
  • Postava náboženského vůdce Hummy Kavuly (John Malkovich) se v původních knihách nevyskytuje. Pro film ji vymyslel sám autor knižní předlohy Douglas Adams. (imro)
  • Film je jich několikátým zpracováním knižní série "Stopařův průvodce po Galaxii". Dalšími adaptacemi byly rozhlasová hra, televizní seriál, počítačová hra, divadelní hry a komiksy. (imro)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)